Apple i Google łączą siły w dość… specyficznej sprawie

Szykuje się aktualizacja standardu Unicode. W pracach nad nową wersją wzięły udział Google i Apple. Obie firmy chcą podobnych zmian, więc razem współpracują. O co chodzi? O to, żeby emoji były bardziej… etniczne.

Do tej pory emoji, czy też emotikonki były zazwyczaj żółte. Tak, wyglądały jakbyśmy wszyscy żyli w świecie The Simpsons. Aktualizacja Unicode do wersji 8.0 ma wprowadzić modyfikacje koloru skóry uśmiechniętych buziek i wszelkiej maści postaci wykorzystywanych tak w mediach społecznościowych, jak i komunikatorach, czy to mobilnych, czy też desktopowych. W tym celu wykorzystano klasyfikację Fitzpatricka, według której u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry tzw. fototypy.

Zmiana ma lepiej odzwierciedlać osobę, która wysyła daną „buźkę”. I tak na przykład osoba czarnoskóra lub po prostu o ciemnej, południowej karnacji będzie mogła wybrać dane emoji i wprowadzić do niego małą modyfikację, dotyczącą właśnie koloru skóry. Cały proces ma być niezwykle prosty dla użytkownika.

Zmiana jeszcze nie została oficjalnie wprowadzona, ale skoro nad projektem pracowały największe firmy technologiczne, np. Apple i Google, to raczej możemy się spodziewać dość szybkiego wprowadzenia modyfikatora koloru skóry do emoji. Funkcja powinna się pojawić między innymi w takich komunikatorach, jak chociażby WhatsApp, Hangouts, czy też Facebook Messenger. Zamiana nie ominie także mediów społecznościowych, czyli chociażby Google+, Twittera i Facebooka.

To niby błahostka, ale pewnie sporo osób ucieszy się z tego, że teraz będą mogli bardziej precyzyjnie wyrażać samego siebie. I nie ma się z czego śmiać, bo dla wielu osób to naprawdę ważna sprawa, a problem rasizmu cały czas jest ogromny.

źródło: TechCrunch
za: Phandroid

Photo credit: zipckr / Foter / CC BY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o