Od dzisiaj działa ustawa inwigilacyjna. Z jakich aplikacji mobilnych korzystać, aby być bezpiecznym?

Od dzisiaj (7 luty 2016 roku) w życie weszła tzw. ustawa inwigilacyjna. Dzięki niej policja i inne służby mogą śledzić nasze poczynania w Internecie kiedy tylko chcą i bez większego powodu. Nie potrzebują już nawet zgody sądu. Na szczęście są aplikacje mobilne, które mogą nas przed tym uchronić. Oto one.

Prywatność w Sieci to coś, o co powinien dbać każdy użytkownik. Nie chodzi o to, aby bezkarnie łamać prawo i mieć policję w czterech literach. Chodzi o to, aby nasza prywatna korespondencja nie była czytana przez osoby trzecie, co właśnie stało się możliwe bez nakazy sądu. Oto kilka aplikacji, które pozwolą nam uchronić się przed odpowiednimi służbami.

Signal

Do czego: komunikator
Cena: za darmo
Dostępność: Android / Apple iOS

Aplikacja Signal została polecona przez samego Edwarda Snowdena, więc jest godna zaufania. Jest to komunikator, który pozwala na przeprowadzanie zarówno rozmów tekstowych, jak i głosowych. Wszystkie są szyfrowane, a przez to niedostępne dla osób trzecich. Nawet przesyłane pliki są chronione przez odpowiednie algorytmy. Aplikacja jest przy tym nowoczesna i zgodna z Material Design, więc korzystanie z niej jest samą przyjemnością. Signal może nam zastąpić zarówno rozmowy telefoniczne, jak i SMS-y.

Crypt4All Lite (AES)

Do czego: szyfrowanie danych
Cena: za darmo
Dostępność: Android

To po prostu aplikacja do szyfrowania danych na urządzeniu z Androidem. Sprawdzi się w przypadku smartfonów i tabletów. Appka wykorzystuje szyfrowanie AES z 256-bitowym kluczem, więc jest szalenie trudna do złamania, a przez to niezwykle bezpieczna. Warto jednak pamiętać o tym, że sam Android oferuje funkcje szyfrowania danych, którą można włączyć w ustawieniach systemu.

Orbot: Proxy with Tor

Do czego: sieć TOR
Cena: za darmo
Dostępność: Android

Orbot: Proxy with Tor to aplikacja, która – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje sieć Tor. Pozwala ona na bezpieczne korzystanie z Internetu. Dzięki zastosowaniu szyfrowania i przesyłaniu danych przez wiele węzłów komunikacyjnych (routery cebulowe) nasze dane są bezpieczne. Aplikacja współdziała nawet z aplikacją Facebooka na Androidzie, więc nawet Mark Zuckerberg pozwala na prywatne korzystanie ze swojego serwisu społecznościowego.

Onion Browser

Do czego: przeglądarka TOR
Cena: 0,99 euro
Dostępność: Apple iOS

Użytkownicy Apple również mają wiele alternatyw, dzięki którym mogą korzystać z dobrodziejstw sieci TOR. Jedną z nich jest przeglądarka internetowa Onion Browser. Korzysta dokładnie z tego samego mechanizm, co Orbot: Proxy with Tor. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością zwiększa nasze bezpieczeństwo.

ExpressVPN

Do czego: VPN
Cena: 8,32 dol. miesięcznie (przy planie rocznym)
Dostępność: Android / Apple iOS

ExpressVPN to po prostu zaawansowana aplikacja VPN (Virtual Private Network), która pozwala na bezpiecznie korzystanie z Internetu. VPN pozwala na utworzenie czegoś w rodzaju szyfrowanego tunelu między naszym urządzeniem a wybranym serwerem na świecie. Dzięki temu nasz dostawca internetu nie jest w stanie przechwycić tych danych. Pozwala to między innymi na korzystanie z oferty amerykańskiego Netflixa (ich bazy seriali i filmów), ale tak naprawdę pozwala na dość bezpieczne korzystanie z Sieci. ExpressVPN to tylko przykład, ponieważ w Sklepie Play i App Store znajdziecie mnóstwo aplikacji tego typu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o