Chrome 42 będzie ostatnią aktualizacją dla Androida Ice Cream Sandwich

Android w wersji Ice Cream Sandwich jest już dość leciwym systemem, jednak w dalszym ciągu jest obecny na wielu urządzeniach mobilnych, szczególnie tych nieco starszych. Mam niestety bardzo niemiłą informację dla osób posiadających telefon pracujący w oparciu o Androida ICS oraz korzystających również z przeglądarki Chrome. Jej twórcy zapowiedzieli bowiem koniec wsparcia dla tej wersji systemu.

Niedawno Damian prezentował wam dane statystyczne opisujące procentowy udział w rynku poszczególnych wersji systemu Android, z którego wynika, że w ostatnim czasie ze Sklepem Google Play połączyło się dokładnie 5,9% urządzeń z zielonym robotem w wersji Ice Cream Sandwich. Co ciekawe, wartość ta jest w chwili obecnej wyższa nawet od wyniku najnowszej odsłony systemu – wersji Lollipop, który znajduje się na zaledwie 3,3% urządzeń. To tyle tytułem wstępu, przejdźmy więc do meritum.

Twórcy mobilnej wersji popularnej przeglądarki internetowej Chrome zapowiedzieli właśnie na swoim blogu, że jej aktualizacja oznaczona numerkiem 42 będzie ostatnią, jaka udostępniona zostanie użytkownikom Androida Ice Cream Sandwich. Ruch ten jest jak najbardziej zrozumiały – w ostatnim czasie spadła ilość urządzeń pracujących pod kontrolą tej wersji oprogramowania, a dostosowywanie nowych odsłon przeglądarki do starszych wersji systemu jest zbyt pracochłonne i w zasadzie zbyteczne. Nie oznacza on oczywiście, że właściciele urządzeń z ICS nie będą mogli już pobrać ulubionej przeglądarki – ominą ich jednak przyszłe aktualizacje zawierające nowe funkcjonalności, poprawki oraz zmiany interfejsu.

Ice Cream Sandwich ma już swoje lata, jednak w dalszym ciągu można dostać (chociażby za pośrednictwem portali aukcyjnych) niezłe urządzenia pracujące pod jego kontrolą. Mam tutaj na myśli chociażby Samsunga Galaxy S2, z którego dane było mi korzystać w przeszłości i wiem, że nawet w 2015 roku można spotkać bardzo dużo osób posiadających ten model. Osobiście nie jestem fanem mobilnej wersji Chrome, jednak zdaję sobie sprawę, że brak aktualizacji odczuje spore grono użytkowników. Google spodziewa się udostępnienia swojej przeglądarki w wersji 42 w połowie kwietnia tego roku.

_

źródło: Chromium Blog

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o