Cortana w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć

W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o wejściu Cortany do Polski. Cortana jest to asystentka głosowa od Microsoftu obecna na Windowsie Phone 8.1. Jest ona dostępna tylko dla języka angielskiego i użytkowników z USA. Można oczywiście przestawić język systemu na angielski, a region na USA i Cortana oczywiście będzie działać. Co jest jednak w tej asystentce takiego nietypowego?

Rozumie ona mowę naturalną: nie trzeba się uczyć formułek, które należy wypowiedzieć, aby wywołać jakąś akcję. Jak reklamuje ją Microsoft: Cortana to pierwsza w pełni personalna asystentka na naszych smartfonach. Jest ona jak prawdziwa sekretarka. Uczy się naszych zainteresowań i upodobań. Na ich podstawie dopasowuje wyniki wyszukiwania z sieci, trasy omijania korków, czy informacje o środkach transportu. Przechowuje również informacje o osobach, z którymi się kontaktujemy, kto jest naszą rodziną i w jakiej relacji jesteśmy. Wszystkie informacje zapisywane są w specjalnym notatniku. Możemy je dowolnie edytować i usuwać. Możemy również ustawiać sprytne przypomnienia, np. następnym razem, gdy będę rozmawiał z moją żoną powiedz, żebym przypomniał o urodzinach Marka. Cortana wykryje, kiedy będziemy rozmawiać z żoną i powie, że mieliśmy jej przypomnieć o urodzinach Marka. Dodatkowo możemy zlecić taką samą akcję dla rozmów tekstowych, np. następnym razem jak będę pisał z siostrą przypomnij, żebym powiedział jej, że przyjadę na weekend do domu. Genialne!

cortana-w-polsce

Przy okazji premiery Windows 10 Cortana ma zostać zaimplementowana również w pecetowy system Microsoftu

Według spekulacji Coratana miałaby wejść do Polski już na początku 2015 roku wraz z pełnymi usługami Xbox i pełnym Bingiem. Jest to bardzo bliska data. Jednak moim zdaniem nierealna.

Po pierwsze dla tego, że inne „większe” państwa europejskie, takie jak Wielka Brytania czy Niemcy, nie dostały jeszcze oficjalnej Cortany. A Polska musi otrzymać wszystko później, nieprawdaż? Chyba że MS zdecyduje się na wprowadzenie Cortany we wszystkich państwach Europy jednocześnie. Co było by miłym gestem ze strony Satyi Nadelli. Jednak wydaje się to nieprawdopodobne. Polska jest krajem drugiej, albo i nawet trzeciej kategorii dla wszystkich gigantów zza oceanu. Może Microsoft skupia się na Amerykańskich klientach, bo inne rynki są zbyt małe żeby się nimi zajmować? Widać to choćby po dostępności opaski Microsoft Band. Nie wiadomo kiedy, a przede wszystkim czy w ogóle będzie dostępna poza USA.

Po drugie, nie wiem czy nawet w najbliższym czasie Microsoft zechce „wyjść” z Cortaną poza USA. A to dlatego, że język angielski jest już zaimplementowany, a mimo to użytkownicy Windows Phone z Wielkiej Brytanii nie mogą używać asystentki. Ograniczeniem jest region: USA.

cortana1

Moim zdaniem Cortany i całego Binga możemy się spodziewać w Polsce dopiero przy premierze Windows 10. Nie sądzę, żeby wcześniej udało się zaimplementować programistom z Redmond wsparcie dla naszego języka. Jednak usługi Xbox mogą wejść do naszego kraju już niedługo.

Może jednak patrzę na „stary” Microsoft?

Czyli ten pod rządami Steve’a Ballmera. Bo przecież, gdy na tronie zasiadł Satya Nadella, wszystko się zmieniło. Microsoft zyskał ludzką twarz. To nie jest już ta konserwatywna korporacja. Teraz to nowoczesna firma, która zaczyna iść z konkurencją łeb w łeb, a w niektórych dziedzinach już ją wyprzedziła. Tylko czy nie zbyt późno? Ale to temat na inną dyskusję.

Miejmy więc nadzieję, że Microsoft ma zamiar wprowadzić Cortanę hurtem dla całej Europy, a nie rozdrabniać się na poszczególne państwa. Oby, bo Microsoft ma tutaj wiele do zwojowania. Szczególnie w kraju nad Wisłą, gdzie udziały Windows Phone są dosyć duże, natomiast Windows ma wielką dominację na komputerach w polskich domach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o