Od stycznia zdrożeją aplikacje na Windows Phone? To bardzo możliwe

Windows 10, Windows Phone, Lumia, Nokia, Microsoft

Tak może się stać za sprawą Unii Europejskiej, która chce zminimalizować proceder unikania płacenia podatków przez firmy zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych. W związku z tym także Microsoft jest zmuszony do zmiany stawek podatkowych od zakupionych aplikacji. Od teraz nie będą one równe dla wszystkich krajów w Europie. Niestety, w praktycznie każdym przypadku podatek będzie wyższy, a to oznacza, że deweloperzy otrzymają mniej pieniędzy, więc mają podstawy do zwiększenia cen.

Do tej pory na aplikacje na Windowsa nałożony był podatek w wysokości 15 proc. Dotyczyło to wszystkich krajów europejskich. Od 1 stycznia zmieniają się przepisy i teraz stawki podatkowe będą zależne od konkretnego kraju, w którym zakupiona zostanie aplikacja. I tak np. w Polsce podatek wzrośnie do 23 proc., w Danii do 24 proc., a Wielkiej Brytanii do 20 proc. Tylko w Luksemburgu stawka pozostanie na niezmienionym poziomie, wynoszącym 15 proc.

Microsoft już poinformował deweloperów o planowanych zmianach. Jednocześnie amerykańska firma napisała, iż:

– Warto zastanowić się nad tym, jak te zmiany wpłyną na ceny aplikacji w Unii Europejskiej.

To dość jasny sygnał, aby zastanowić się, nad zwiększeniem cen i Microsoft nawet nie próbuje tego ukrywać. Jednak trzeba zaznaczyć, że zmiany dotyczą wszystkich systemów operacyjnych, także Androida oraz iOS-a. Od 1 stycznia to Google i Apple będą odpowiedzialne za odprowadzanie podatków we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a nie deweloper. Tym sposobem podatek za aplikacje kupione przez Polaków mają trafiać do polskiego rządu, a nie np. irlandzkiego lub mieszczącego się w Luksemburgu. Poza tym w Sklepie Play obowiązują dokładnie takie same stawki podatkowe, jakie będą teraz obowiązywać na mobilnych kafelkach.

źródło: WMPU

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o