Facebook Safety Check, czyli „nie martwcie się, jestem bezpieczny”

1-Facebook-Safety-Check

Facebook to najpopularniejsze medium społecznościowe na świecie. Portal Marka Zuckerberga już dawno przestał być tylko serwisem do komunikowania się ze znajomymi, czy też dzielenia swoimi myślami i zdjęciami. To także miejsce, gdzie szukamy informacji, także na temat bliskich nam osób. Dlatego też Facebook wprowadza nową funkcję o nazwie Safety Check. Dzięki niej mamy być spokojniejsi o osoby, na których najbardziej nam zależy.

Na świecie zdarza się wiele wypadków, katastrof naturalnych, czy nawet wojen. Nie zawsze wiemy wtedy, co dzieje się z naszą rodziną lub przyjaciółmi, którzy znajdują się w zagrożonej strefie. Czasami szukamy informacji właśnie na Facebooku, bo może ktoś wrzucił zdjęcie lub po prostu napisał, że wszystko jest ok. Nie zawsze uzyskujemy takie informacje, chociaż w rzeczywistości dana osoba jest bezpieczna.

3-Facebook-Safety-Check

Dlatego też powstał właśnie Safety Check. To prosty mechanizm, dzięki któremu mamy informować innych, że jesteśmy bezpieczni i nic nam się nie stało. Gdy tylko wydarzy się jakaś katastrofa, a my będziemy w zagrożonej strefie (Facebook sprawdzi to po miastach, które mamy wpisane na swoim profilu, miejscu ostatniego meldowania lub mieście, w którym akurat korzystamy z Internetu), to na telefonie lub komputerze zobaczymy powiadomienie z prostym zapytaniem – Czy jesteś bezpieczny? W takiej sytuacji będziemy mieli do wyboru dwie opcje – jestem bezpieczny lub nie znajduje się w zagrożonej strefie. Po wybraniu którejś z nich na naszej tablicy pojawi się stosowny komunikat.

2-Facebook-Safety-Check

Podobnie działa to w sytuacji, gdy ktoś z naszych znajomych mógł być zagrożony. Jeśli tylko zaktualizuje swój status, to zostaniemy o tym poinformowani. Poza tym Safety Check pozwala także na oznaczanie swoich znajomych i informowanie, że są oni bezpieczni.

Muszę przyznać, że to całkiem ciekawy mechanizm. Swój początek miał tak naprawdę w 2011 roku, kiedy to na skutek trzęsienia ziemi powstało Tsunami, które uderzyło w brzegi Japonii. Wtedy właśnie programiści Facebooka stworzyli system Disaster Message Board, dzięki któremu komunikowanie się z potencjalnie poszkodowanymi osobami miało być dużo łatwiejsze. Praktyka pokazała, że było to bardzo przydatne narzędzie, więc Mark i spółka najwyraźniej stwierdzili, że warto podobny mechanizm wprowadzić do serwisu na stałe. Stąd właśnie Safety Check.