Ilu deweloperów tworzy aplikacje na Androida, iOS i WP? Sprawdź

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wielu deweloperów tworzy aplikacje na Androida, iOS-a, Windows Phone, a nawet Blackberry? Jeśli tak, to właśnie ten tekst w dużym stopniu odpowie na to pytanie.

Już w poprzednim tekście, na temat tego ile zarabiają deweloperzy aplikacji mobilnych, przywoływałem badania Developer Economics na temat rynku mobilnego. Sprawdzono w nim ponad 10 tys. deweloperów z aż 137 krajów, więc raport można uznać za najbardziej wiarygodną w tym momencie wykładnie tego, kto tworzy aplikacje na systemy Android, iOS, Windows Phone oraz Blackberry.

W badaniu zresztą zapytano o to, na jaką platformę dany deweloper pisze appki

Okazuje się, że niekwestionowanym liderem jest Android, na które aplikacje tworzy aż 70% przebadanych devów. Na kolejnym miejscu – co chyba też nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – jest iOS z wynikiem 51%. Kolejne miejsce, ze sporą stratą, okupuje Windows Phone (28%), czyli trzeci najpopularniejszy w tym momencie system mobilny na świecie. Na dalszych miejscach są: Windows 8 (18%), aplikacje mobilne webowe (15%) oraz Blackberry 10 (11%).

Na pewno dla nikogo zaskoczeniem nie są dwa pierwsze systemu na liście. Android jest w tym momencie najpopularniejszą platformą udziałami światowymi na poziomie ok. 80%. Z kolei iOS, jak pokazuje inne badanie, przynosi największe zyski dla deweloperów. Co zaskakuje, to dość wysoki wynik Windows Phone. Aż 28% w porównaniu do zaledwie 10-procentowego udziału w rynku może dziwić, ale jest też dobrą informacją dla użytkowników mobilnych kafelków.

Co ciekawe, aż 27% deweloperów korzystających z narzędzi, dzięki którym ich aplikacje mogłyby działać na różnych systemach mobilnych (np. HTML5, z które korzysta aż 58% badanych), wypuściło swoją appkę tylko na jedną platformę.

Warto też wspomnieć, że 30% deweloperów wykorzystuje reklamy w aplikacjach, 29% korzysta z chmury, 24% z narzędzi multiplatfromowych i powiadomień, a tylko 21% z beta-testów.

Photo credit: Jesus Belzunce / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o