YouTube będzie działać w tle? Nie liczyłbym na to

Jestem pewien, że wiele osób marzy o tym, aby móc uruchamiać YouTube’a w tle. Pozwalałoby to za darmo słuchać ulubionej muzyki bez nadmiernego zużywania energii przez podświetlony ekran. W sieci pojawiły się informacje, że już wkrótce będzie to możliwe. Czy aby na pewno?

Aktualnie aplikacja YouTube’a działa tylko wtedy, gdy mamy włączony ekran smartfona lub tabletu. Wygaszenie wyświetlacza sprawia, że aplikacja się zatrzymuje i tak samo dzieje się z odtwarzanym wideo. Znacząco utrudnia, a wręcz uniemożliwia to słuchanie muzyki z YouTube’a na przykład w drodze do pracy lub szkoły. Byłoby to do zrobienia gdyby pozostawić ekran włączony, ale wymagałoby to ciągłego ładowania akumulatora.

Z jednej strony taka decyzja Google wydaje się zrozumiała. YouTube nie ma być aplikacją do streamowania muzyki, jak Spotify, Deezer lub Tidal. Tym bardziej, że jest całkowicie darmowy. Istnieje płatny YouTube Red, ale on – co chyba nikogo nie dziwi – pozwala na odtwarzanie filmów w tle.

YouTube w tle?

Serwis Android Police zauważył, że a najnowszej wersji beta Chrome’a możliwe jest odtwarzanie filmów w tle. Można włączyć wideo, a następnie wyjść z aplikacji. Wideo automatycznie zostanie zatrzymane, ale z panelu powiadomień można je ponownie uruchomić i wygasić ekran. Co ważne, funkcja ta działa także w przypadku YouTube’a. Gdyby zostało to wprowadzone w finalnej wersji aplikacji, to na pewno wiele osób zrezygnowałoby z płatnych subskrypcji i pozostała przy darmowym sposobie.

YouTube w tle Android

I właśnie na tym polega cały problem. Google ma płatną wersję YouTube’a, która pozwala na odtwarzanie wideo w tle. Udostępnianie takiej samej funkcji za darmo nie miałoby najmniejszego sensu. Już kiedyś była możliwość odtwarzania YouTube’a w tle właśnie przez Chrome’a, ale Google zablokował to w następnej aktualizacji. Teraz odtwarzanie wideo w tle na pewno nie jest przypadkiem, ale nie sądzę żeby w wersji finalnej działało także z YouTubem. Nie miałoby to najmniejszego sensu. Jestem wręcz pewien, że spotkałoby się to ze sporym sprzeciwem ze strony serwisów stremingowych, dla których byłoby to ogromną konkurencją.

Jeśli korzystacie z Chrome’a w wersji Beta, to aktualnie możecie odtwarzać YouTube’a w tle. Radziłbym jednak nacieszyć się tą funkcją, bo najprawdopodobniej dość szybko zniknie z aplikacji. Jestem tego pewien.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o