Aż dziw bierze, że w Androidzie brakuje tych funkcji

Jestem fanem tzw. czystego Androida, co znajduje odzwierciedlenie w tym, że od ponad 2 lat korzystam z Nexusa. Lubię prostotę, czystość i wydajność systemu operacyjnego w takiej wersji, jaką stworzył go Google. Nie jestem jednak naiwny – nakładki producentów w większości przypadków oferują dużo więcej i Android dopiero z czasem nadrabia zaległości względem Samsunga, LG lub Sony.

Wystarczy tylko przyjrzeć się aktualnym wersjom Androida i nakładkom producentów, nawet sprzed kilku lat, aby dostrzec, kto kim się tak naprawdę inspiruje. To, co dzisiaj możemy znaleźć w czystej wersji mobilnego systemu Google’a dużo wcześniej pojawiło się w TouchWiz, Sense lub LG UX.

Przykład? Najprostszy z możliwych – mechanizmy oszczędzania energii. Te są dostępne w nakładkach producentów już od jakiegoś czasu (bardzo długiego czasu). A czysty Android? Mechanizm oszczędzania energii pojawił się dopiero w jego najnowszym wydaniu, czyli 5.x Lollipop.

android-lollipop

Kolejny przykład? Proszę bardzo! Wysuwana górna belka z powiadomieniami i szybkimi ustawieniami. To także pojawiło się dopiero w lizaku. Nie zrozumcie mnie źle – chodzi mi o belkę, na której mamy jednocześnie ustawienia i powiadomienia. We wcześniejszych wersjach Androida trzeba było przełączać się między tymi widokami (lub wysuwać jednym tudzież dwoma palcami), co nie było zbyt wygodne. Lollipop wprowadził zmianę, która od dawna była znana użytkownikom telefonów z nakładkami.

Takich przykładów jest mnóstwo. Myślę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że to, co dzisiaj pojawia się w telefonach LG, Sony, HTC i Samsunga za 2 lata pojawi się też w czystym Androidzie. Mam taką nadzieję, że bo szalenie brakuje mi kilku rzeczy. I chociaż jestem fanem systemu Google’a, to wiem, że ma on ogromne braki.

Double-tap

To jedna z najlepszych funkcji dzisiejszych telefonów. Po raz pierwszy miałem okazję z niej korzystać w trakcie testów LG G2. Zakochałem się od pierwszego użycia. Szybko zapomniałem o fizycznych przyciskach i korzystałem tylko z odblokowywania przy pomocy podwójnego tapnięcia w ekran telefonu. Po 2 tygodniach, gdy był już czas odesłania telefonu po testach, odruchowo tego samego próbowałem na moim Nexusie. Dlatego też chciałbym, aby taka funkcja pojawiła się w przyszłej wersji czystego Androida.

lg-g2

Zamykanie wszystkich aplikacji

Do tej pory nie wiem, czemu Google nie zdecydował się na wprowadzenie tego typu funkcji. Chodzi oczywiście o zamykanie aplikacji działających w tle. W nakładkach producentów możemy robić to pojedynczo, wybierając poszczególne aplikacje lub kliknąć w przycisk „zamknij wszystko”. W czystym Androidzie jesteśmy pozbawieni tej drugiej opcji. Jest to szalenie niewygodne i irytujące, jak co chwilę trzeba hurtowo ubijać wszystkie appki po kolei. Google, why???

android-zamykanie-aplikacji

Aparat – ustawienia manualne

Domyślna aplikacja aparatu jest uboga. Jeśli macie telefon od któregoś z producentów, to najprawdopodobniej z niej nie korzystacie. I to dobrze, bo nie daje ona zbyt wielu możliwości. Ustawienia manualne praktycznie nie istnieją, trybów wideo jest tyle, co kot napłakał i generalnie jest biednie. Jasne, zawsze można zainstalować sobie aplikację firmy trzeciej, ale przecież nie o to chodzi. Google mógłby się nieco bardziej postarać. Czy wybór przysłony, czułości ISO i czasu naświetlania to naprawdę tak zaawansowane funkcje, że nie da się ich wprowadzić w Nexusach?

android-aparat

I znowu tego typu elementów znalazłoby się jeszcze kilka, ale mi aktualnie najbardziej zależy właśnie na tych. Pewnie sporo użytkowników chciałoby mieć możliwość sortowania listy wszystkich zainstalowanych aplikacji czy też wyboru dolnych przycisków systemowych. Mi aż tak bardzo na tym nie zależy, ale nie pewno nie narzekałbym z powodu takich funkcji.

A czego Wam najbardziej brakuje w czystym Androidzie?

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

W końcu czysty Android to czysty Android i ktoś kto kupuje urządzenie z takim systemem robi to głównie z myślą o własnych modyfikacjach. Większość funkcji, które opisałeś dostępna jest np. poprzez moduły Xposed.

Damian Jaroszewski
Gość

Wiem o tym doskonale, ale nie sądzę, żeby większość kupowała czystego Androida dla modyfikacji. Ja na przykład uwielbiam Nexusy za stabilność, mniejsze problemy z wydajnością po czasie i aktualizacje.

BuKoX
Gość
BuKoX

Ja też ale wydaje mi się, że typowy Kolwaski nie kupi Nexusa tylko wybierze jakiegoś Samsunga czy LG. Ja traktuję Nexusy jako podstawę do rozbudowy.