Jak zainstalować aplikację z pliku APK?

Często udostępniamy pliki APK do najnowszych wersji aplikacji, np. od Google. Jednak część z Was może nie wiedzieć, jak zainstalować tego typu aplikację, aby pojawiła się na telefonie. Właśnie po to powstał ten poradnik, aby krok po kroku pokazać, jak instalować na Androidzie aplikacje z plików APK. No to do dzieła!

Instalowanie aplikacji z pliku APK nie jest specjalnie trudne. Nie wymaga to od użytkownika wyjątkowych zdolności, czy też wiedzy programistycznej. Wystarczy tylko wykonać kilka prostych kroków, aby aplikacja pojawiła się na naszym telefonie.

Zmień ustawienia telefonu

Zanim przystąpimy do instalowania aplikacji z plików APK, musimy przygotować do tego nasz telefon lub tablet. W pierwszej kolejności musimy udać się do ustawień telefonu i znaleźć zakładkę „Zabezpieczenia”. Tam z kolei znajdujemy opcję „nieznane źródła” i ją zaznaczamy. Ja korzystam z Androida Lollipop, więc na zrzutach ekranu widać przełącznik. W starszych wersjach systemu będzie to „ptaszek” do zaznaczania.

instalacowanie aplikacji z pliku apk (1)

Zainstaluj menadżera plików

Kolejny krok to instalacja menadżera plików. W Sklepie Google Play dostępnych jest mnóstwo tego typu aplikacji. Osobiście polecam ASTRO File Manager lub też ES File Explorer File Manager, ale w praktyce sprawdzi się każdy menadżer plików, więc jeśli korzystanie już z innego, to bez obaw – nie musicie nic zmieniać.

instalacowanie aplikacji z pliku apk (3)

Pobierz plik APK

Gdy już wykonaliśmy poprzednie kroki, to teraz czas na pobranie pliku APK. Możliwości jest kilka – możemy zapisać go na komputerze, a następnie przy pomocy kabla USB przekopiować na smartfona lub tablet. Możemy też zapisać plik APK na Dropboksie i w aplikacji na urządzeniu mobilnym go wyeksportować. Możemy także pobrać go od razu z poziomu przeglądarki na smartfonie lub wysłać sobie mailem i odebrać z poziomu aplikacji mobilnej. Ważne jest to, aby finalnie plik APK znalazł się w pamięci urządzenia mobilnego, na którym chcemy go zainstalować.

instalacowanie aplikacji z pliku apk (4)

Gdy już to zrobimy, to uruchamiamy naszego menadżera plików i wyszukujemy folder, w którym zapisał się plik APK. Najprawdopodobniej będzie to folder o nazwie „Downloads” (chyba że sami wybraliśmy inny). Gdy już odnajdziecie plik APK to wystarczy tylko w niego kliknąć, a następnie wybrać opcję „Instaluj”. Aplikacja zapyta jeszcze o uprawnienia i po chwili zostanie zainstalowana na telefonie. I to tyle.

Bądź ostrożny

Muszę Was jednak uprzedzić przed instalowaniem niesprawdzonych i niepewnych aplikacji. Często w plikach APK umieszczane są wirusy lub programy szpiegujące. Na instalację z pliku APK decydujcie się tylko wtedy, gdy jesteście pewni co do legalności danego pliku. Z całą pewnością powinniście zrezygnować z instalowania gier dostępnych na wszelkiej maści forach internetowych i tzw. warezach.

Zdjęcie: eleZeta / Foter / CC BY-ND

 • Kamil

  Aby podłączyć telefon do komputera Wystarczy zainstalować sterownik usb ze strony producenta.
  Po podłączeniu kablem usb należy rozwinąć na górze w telefonie
  opcje podłączenia bo standardowo jest tylko ładowanie a trzeba wybrać w telefonie wymianę plików.
  By instalować gry należy zainstalować np. aplikację Solid explorer (bezpłatna) która pokaże nam niewidoczny folder
  obb w katalogu Android (główna pamięć telefony). Folder z plikiem gry obb należy najpierw wrzucić do dodowolnego widocznego
  folderu w telefonie (z komputera) a następnie programem Solid e. wyciąć go z tego folderu i wkleić do ukrytego folderu
  obb (to już na telefonie). Wtedy zainstalować apliakcję (plik apk) można wrzucić gdziekolwiek
  np. w folder Pobrane i graz zadziala na 100%.

 • Pingback: NF.sec – Linux Security Blog - W poszukiwaniu endpointów aplikacji mobilnej bez brudzenia rączek()