Jak zrobić kopię zapasową danych na smartfonie lub tablecie Samsunga?

Ludzie podobno dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe albo będą je robić. Zdecydowanie lepiej jest być w tej pierwszej, bo nigdy nie wiemy, kiedy możemy stracić kluczowe dane. Na szczęście wystarczy tylko klika kliknięć, aby mieć pewność, że szybko odzyskamy wszystkie informacje.

Nie inaczej jest w przypadku smartfonów Samsunga. Koreańskie producent przewidział nawet dwa sposoby wykonania kopii zapasowej danych na smartfonie lub tablecie. Pierwszy, dla bardziej wygodnych i mniej wymagających użytkowników oraz drugi, który zapisuje prawie że wszystkie dane, jakie trzymamy na smartfonie.

Tworzenie kopii zapasowej Samsung – sposób pierwszy

Pierwszy ze sposobów nie wymaga od nas niczego więcej poza smartfonem Samsunga, który jest połączony przez Internet. Najlepiej przy pomocy sieci WiFi, chociaż urządzenie nie będzie przesyłać dużych plików, więc nie jest to wymagane.

Na początek musimy mieć założone konto Samsung. W tym celu przechodzimy do ustawień urządzenia i w zakładce „konta” dodajemy konto Samsunga. Jeśli go nie mamy, to możemy je szybko utworzyć. Jeśli ten krok jest za nami, to teraz możemy przejść do tworzenia kopii zapasowej.

Teraz musimy przejść do ustawień telefonu, a następnie wybrać zakładkę „Kopia zapasowa i zerowanie”. Na pierwszym miejscu, na samej górze pojawi nam się opcja „utwórz kopię zapasową danych”. Klikamy w nią. Naszym oczom ukaże się lista rzeczy, które możemy zsynchronizować. Są to między innymi:

 • Ustawienia dostępności (wzrok, słuch, możliwości manualne i interakcja, więcej ustawień)
 • Zegar (alarmy i czas na świecie)
 • Kontakty (nasz profil)
 • E-mail (nadawcy priorytetowi, adresy spamu itd.)
 • Wiadomości (SMS, MMS, filtry spamu)
 • Telefon (dziennik telefonu, lista odrzuconych połączeń itd.)

Jak widać mamy tutaj wiele ważnych elementów, jak chociażby skrzynka mailowa (w systemowej aplikacji Samsunga!), kontakty oraz wiadomości. Większość osób powinno to zadowolić. Zaznaczamy interesujące nas elementy, a następnie klikamy w „utwórz kopię zapasową”. Po kilku sekundach kopia zostanie utworzona i już nie musimy się martwić o utratę informacji.

Warto także zaznaczyć opcję automatycznej kopii zapasowej. Wtedy urządzenie co 24 godziny będzie przesyłać aktualne dane, a my nie musimy pamiętać o każdorazowym tworzeniu kopii. Po zresetowaniu smartfona lub tabletu lub zakupie nowego wystarczy tylko zalogować się na konto Samsunga, a następnie w opcjach wybrać „przywróć”. Po chwili wszystkie dane pojawią się na sprzęcie.

Tworzenie kopii zapasowej Samsung – sposób drugi

Jest też drugi sposób na tworzenie kopii zapasowej. Odrobinę ciut bardziej czasochłonny, ale i tak nie zajmie więcej niż 5-10 minut. Poza tym tworzona jest kopia większej ilości danych, w tym zainstalowanych aplikacji.

Aby utworzyć dokładniejszą kopię zapasową będziemy potrzebować – urządzenia z Androidem, którego kopię zamierzamy stworzyć, komputera z systemem Windows lub Mac OS oraz kabla USB, którym podepniemy sprzęt mobilny do PC-ta.

samsung-smart-switch-pc-1

Pierwsze, co musimy zrobić, to zainstalowanie na komputerze aplikacji Smart Switch PC. Możecie ją pobrać z oficjalnej strony Samsunga w wersji na Windowsa oraz Mac OS. Program jest całkowicie darmowy i zajmuje niewiele miejsca na dysku. Sam plik instalacyjny do niecałe 40 MB w wersji na Windowsa i nieco ponad 25 MB na Mac OS.

Instalujemy program w wybranej lokalizacji na dysku, a następnie go uruchamiamy. Zostaniemy poproszeni o podłączenie urządzenia mobilnego do komputera. Gdy to zrobimy, po chwili program uzyska połączenie ze smartfonem lub tabletem. Teraz wystarczy już tylko wybrać opcję „archiwizuj urządzenie”. Po chwili wszystkie dane zostaną zapisane na komputerze, w tym:

 • Kontakty
 • Muzyka
 • Obrazy
 • Aplikacje
 • Preferencje
 • Adresy e-mail
 • Tapety
 • Internet

samsung-smart-switch-pc-2

Program od razu poinformuje nas także o tym, ile zajmuje kopia zapasowa urządzenia. Oczywiście im więcej plików do zachowania, tym cały proces będzie trwał dłużej. Gdy już to zrobimy, możemy śmiało odłączyć urządzenie.

Jeśli będziemy chcieli odzyskać dane z kopii zapasowej, to tak samo uruchamiamy program, podłączamy urządzenie, ale wybieramy opcję „przywróć”. Po chwili program Smart Switch PC przywróci wszystkie dane z wybranej kopii zapasowej.

samsung-smart-switch-pc-4

Rób kopie zapasowe!

Nigdy nie wiecie, kiedy telefon wyląduje na chodniku lub po prostu wyzionie ducha. Warto zawczasu się zabezpieczyć, bo przecież nikt nie lubi tracić całej kolekcji muzyki lub zrobionych zdjęć, nie mówiąc już o wiadomościach. Tworzenie kopii zapasowych jest całkowicie bezpieczne i niezwykle proste. Nie ma najmniejszego powodu, aby tego unikać. Dlatego też rób kopie zapasowe, bo w przyszłości i tak zaczniecie je robić.

*Tekst powstał przy współpracy z firmą Samsung

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
iPhone 5 vs HTC one. Troche tez o S4 - Strona 224 - HDforumTomekDamian Jaroszewskiohane Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ohane
Gość
ohane

Ucieszyłem się po natrafieniu na ten artykuł. Niestety, nie okazał się dla mnie pomocny. Mój stary telefon to Samsung Galaxy Ace 3 LTE – GT-S7275R. Chciałem przenieść wszystko, co możliwe (dane, SMS itp.) do nowego Samsunga Galaxy J5 SM-J500FN. Niestety, szanowna Redakcjo, żaden z powyżej opisanych sposobów nie był możliwy do zastosowania w moim przypadku: Ace 3 -> J5. Oczywiście, poradziłem sobie w inny sposób, jednak rzetelność tekstu wymagałyby chyba podania do jakich urządzeń te porady się odnoszą? Zachęcam do rozbudowania tekstu, bo w tej chwili (przynajmniej dla mnie) spełnia zapewne inne. cele. Technologia to w końcu nie marketing?

Damian Jaroszewski
Gość

Bardzo chętnie, niestety – z czego pewnie doskonale zdaje Pan sobie sprawę – telefonów Samsunga jest tak dużo, że nie jestem w stanie sprawdzić wszystkich, a tym bardziej modelu wydanego 3 lata temu.

Tomek
Gość
Tomek

Ja mam telefon Samsung Galaxy A3 i niestety aplikacja Smart Switch nie okazała się pomocna. Nie wiem jak było wcześniej ale obecna wersja (v2.5) umożliwia tylko wgranie danych na Samsunga z innych telefonów (firm trzecich). Nie ma opcji archiwizacji danych. Pomocna jednak okazała się aplikacja Kies (od Samsunga). Posiada dedykowaną opcję tworzenia kopii zapasowej i przywracania. Jest dokładna – nawet obejmuje listę stacji radiowych z natywnej apki radio. Poniżej zrzut ekranowy a tam fragment listy pozycji do backupu.comment image

trackback

[…] […]