Ochrona urządzeń mobilnych – 6 sprawdzonych sposobów

Ostatnio coraz częściej słyszy się o niebezpieczeństwach, jakie zagrażają naszym danym w cyberprzestrzeni. Wirusy, robaki i fałszywe strony internetowe wyłudzające dane stają się powoli codziennością podczas korzystania z Internetu. Czy da się przed tym zabezpieczyć? Na szczęście tak, jednak wymaga to coraz większej świadomości użytkownika w kwestii zagrożeń, jakie na niego czyhają.

Czasy gdy tylko komputery z Windowsem były atakowane przez hakerów już dawno minęły. Obecnie równie łakomym kąskiem co niegdyś PC obsługiwane przez „okienka” są dla przestępców urządzenia pod kontrolą innych systemów operacyjnych. Na baczności powinni się mieć w szczególności użytkownicy urządzeń mobilnych, bowiem to właśnie oni są obecnie na celowniku cyberprzestępców. Nie ma się co dziwić – smartfona ma już niemal każdy i ciężko znaleźć kogoś, kto korzystałby z niego tylko do dzwonienia. A smartfon to ogromna ilość danych – dokumenty prywatne i firmowe, osobiste zdjęcia i filmy, loginy i hasła do poczty, serwisów społecznościowych czy stron i serwisów internetowych.

Bezpieczne urządzenia mobilne – dobre praktyki

Niestety w 100% nie da się zabezpieczyć żadnego urządzenia. Ale zawsze można ograniczyć ryzyko do minimum stosując się do kilku, wydawałoby się oczywistych zasad. Poniżej przedstawiamy zbiór dobrych praktyk, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka, że Twoje urządzenie mobilne (zarówno tablet jak i telefon) padnie ofiarą cyberprzestępców.

1. Nie instaluj podejrzanych aplikacji

Aplikacje mobilne mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, zwłaszcza te na Androidzie. Często instalując z pozoru niewinną grę, dajemy jej bardzo szeroki zakres uprawnień. Dostęp do kontaktów, wiadomości, zdjęć i ustawień może stanowić poważne naruszenie naszej prywatności i bezpieczeństwa danych. Należy zwracać uwagę na to o co proszą aplikacje w trakcie instalacji i reagować. Powinniśmy również uważać na te programy, które podszywają się pod oficjalne aplikacje dużych serwisów (jak np. Facebook czy WhatsApp) zarówno kolorystyką jak i nazwą. Mogą one być na tyle podobne to oryginału, że nieopatrznie je zainstalujemy i podamy w nich dane do logowania.

2. Regularnie aktualizuj system operacyjny i aplikacje

Przyczyną dużej liczby ataków i włamań na urządzenia mobilne są błędy w systemach operacyjnych (zarówno w Androidzie jak i w iOSie) oraz zainstalowanych aplikacjach. Przestępcy wykorzystują je do ataku na użytkowników, którzy nie wgrali poprawek usuwających zagrożenie. Dlatego warto mieć domyślnie włączone automatyczne aktualizacje, dzięki czemu gdy tylko pojawi się poprawka naprawiająca poważny błąd, zostanie pobrana i zainstalowana.

3. Zainstaluj antywirusa

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale na urządzenia mobilne również istnieją antywirusy. Podobnie jak w przypadku komputerów, wykrywają i chronią przed złośliwym oprogramowaniem atakującym systemy mobilne. Do popularnych rozwiązań można zaliczyć darmowe antywirusy takich firm jak Avast, Bitdefender czy Kaspersky.

4. Twórz regularnie kopie zapasowe danych

W sytuacji, w której ktoś ukradnie nam telefon lub ulegnie on uszkodzeniu, wraz z nim przepadną wszystkie zgromadzone dane. Dlatego warto regularnie robić kopię zapasową danych. Dzięki niej nawet w przypadku najgorszego scenariusza, nasze dane będą bezpieczne. Sposobów i metod na skuteczny backup danych jest bardzo wiele. Począwszy od mechanizmów backupu wbudowanych w systemy operacyjne, po zewnętrzne aplikacje, które kopiują regularnie wszystko do chmury. To od nas zależy, które rozwiązanie będzie najlepsze.

5. Korzystaj z VPN łącząc się przy pomocy publicznych WiFi

Przy pomocy urządzeń mobilnych często łączymy się z publicznymi sieciami WiFi. Niestety bardzo często są to sieci niezabezpieczone, z których każdy w dowolny sposób może korzystać. Wiążą się z tym zagrożenia, o których warto wiedzieć. Posiadając odpowiednią wiedzę i narzędzia, haker może bez problemu przechwycić nieszyfrowane wiadomości, które przesyła się za ich pośrednictwem do internetu. Można się przed tym chronić stosując VPN, który pozwala na szyfrowanie całego połączenia sieciowego, bez względu na to gdzie przebywamy i jak się łączymy. Dużo informacji na ten temat można znaleźć w serwisie Dobry VPN, zajmującym się tą tematyką.

6. Korzystaj z menedżerów haseł

Menedżer haseł pozwala na tworzenie i generowanie unikalnych i bezpiecznych haseł do serwisów i aplikacji, z których korzystamy. Dzięki jego pomocy możemy znacząco wzmocnić bezpieczeństwo naszych kont w różnych serwisach sieciowych dzięki zasadzie: „jeden serwis – jedno hasło”. Wybierać możemy spośród rozwiązań darmowych oraz płatnych. Główna różnica leży przede wszystkim w wygodzie i prostocie użytkowania, która jest o wiele lepsza w przypadku aplikacji płatnych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o