Testujemy mobilną nawigację offline – Navitel Navigator

Czasy tradycyjnych nawigacji odchodzą powoli do historii. Coraz więcej osób ma smartfony, na których możemy instalować całą masę aplikacji GPS od darmowych, ale zużywających pakiet mobilny Map Google, przez płatne, ale offline’owe i zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązania. Do tej drugiej grupy z pewnością zalicza się Navitel Navigator. Postanowiłem sprawdzić, jak nawigacja sprawuje się w praktyce, w moim mieście rodzinnym, czyli Bydgoszczy. Wybrałem się na kilka przejażdżek i już wiem, czy warto inwestować w nawigację.

Nieraz już przekonałem się, że największym wyzwaniem dla wszelkiej maści nawigacji są właśnie miasta, a najlepiej same centra. Sieć skomplikowanych dróg, często jednokierunkowych, mnóstwo znaków drogowych, świateł i spory ruch – to sytuacja nie tylko wymagająca dla aplikacji, ale także dla kierowcy, który musi być czujny i zachować ostrożność. Nawigacje raczej nie mają problemów z trasami międzymiastowymi, gdzie wiele kilometrów jedzie się jedną drogą. To właśnie miasta są wyzwaniem, a Bydgoszcz wcale nie jest taka mała. Poza tym w centrum nie brakuje dziwnych rozwiązań.

navitel-navigator (8)

I tak przez kilka dni korzystałem z nawigacji Navitela, jeżdżąc co chwilę w różne miejsca w Bydgoszcz – do centrum, na obrzeża, do miast i wiosek w pobliżu Bydgoszczy. Wyszukiwałem także konkretne miejsca – sklepy, restauracje, miejsca kulturalne, czy też obiekty sportowe. Oczywiście nie zawsze jechałem w konkretne miejsce, ale widziałem, że jadę w pobliże, a chciałem sprawdzić, jak nawigacja radzi sobie w różnych warunkach. I tak oto powstała ta recenzja.

Instalacja, cena itp.

Nawigację Navitel Navigator można pobrać za darmo ze Sklepu Google Play. Początkowo każdy użytkownik może skorzystać z 7-dniowego okresu próbnego, aby mieć pewność, że aplikacja spełnia oczekiwania. Pełna mapa Polski zajmuje niecałe 435 MB. Aby skorzystać z niej po okresie próbnym konieczne jest wykupienie odpowiedniego pakietu. Te na szczęście nie są zbyt drogie. Wersja 30-dniowa kosztuje zaledwie 1,99 dol., roczna to 8,99 dol., a za okres nieograniczony należy zapłacić 14 dol. Ceny te przekładają się aktualnie na odpowiednio 9,11 zł, 41,13 zł oraz 60,27 zł. Z oczywistych względów ostatni pakiet jest najbardziej opłacalny. Za 60 zł mamy dożywotnią nawigację samochodową z ciągłymi aktualizacjami. To oczywiście dotyczy tylko Polski. Dla przykładu cała Europa Zachodnia i Wschodnia to koszt rzędu 36 dol., czyli 148 zł. Do tego należy jeszcze pobrać odpowiedniego lektora w naszym ojczystym języku. Po polsku dostępny jest tylko kobiecy głos, ale jest on bardzo przyjemny i wyraźny, więc nie będziecie mieli z nim żadnych problemów.

Ustawienia, personalizacja

Jeśli chodzi o ustawienia aplikacji, to jest ich od groma. Mamy wpływ na wiele czynników, jak chociażby tak podstawowe opcje, jak np. język interfejsu, jednostki prędkości i długości i wiele więcej. Oczywiście nie brakuje także tak standardowych i potrzebnych każdej nawigacji ustawień, jak:

 • omijanie dróg płatnych,
 • omijanie dróg utwardzanych,
 • omijanie promów,
 • automatyczne przełączanie między dniem a nocą,
 • obracanie mapy zgodnie z kierunkiem ruchu,
 • automatycznego przybliżania,
 • ostrzeżeń w przypadku przekroczenia prędkości,
 • informacji na temat fotoradarów,
 • włączania i wyłączania GPS oraz A-GPS,
 • i wielu, wielu więcej.

Możemy naprawdę precyzyjnie skonfigurować sobie mapy, aby działały dokładnie tak, jak my tego chcemy. Możliwości jest naprawdę sporo i każdy powinien znaleźć to, czego dokładnie szuka.

Interfejs

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i przejrzysty. Sama mapa wyświetla się bardzo dokładnie i w żadnym momencie nie miałem problemów z jej odczytaniem. Z lewym dolnym rogu mamy przycisk do wysuwania opcji oraz szukania konkretnych miejsc i ulic, a po prawej regulację przybliżenia mapy, przełączania się między trybami 2D i 3D oraz przycisk do zgłaszania zdarzeń drogowych. W ten sposób możemy ostrzec innych kierowców, że w danym miejscu był wypadek, stoi fotoradar, mają miejsce roboty drogowe lub wydarzyło się coś innego.

navitel-navigator (4)

Poza tym na samej górze mamy belkę z informacjami i szybkimi ustawieniami. W opcjach możemy włączyć jej ukrywanie po określnym czasie, ale kompletnie w niczym ona nie przeszkadza, więc nie ma takiej potrzeby. I tak np. możemy:

 • szybko włączyć lub wyłączyć dźwięk,
 • sprawdzić z iloma aktualnie satelitami połączyła się nawigacja,
 • sprawdzić pogodę,
 • podejrzeć stan baterii,
 • czy też sprawdzić aktualną godzinę.

Do tego mamy dostęp do informacji na temat korków, usługi Navitel Cloud (możliwość zapisywania w chmurze punktów, tras, adresów itp.) oraz naszych znajomych, których możemy dodawać między innymi za pośrednictwem Facebooka lub Google+.

Jak to działa?

No i czas przejść do najważniejszego punktu programu, czyli jak działa sama nawigacja. I tutaj trudno mi cokolwiek zarzucić. Nie miałem większych problemów z działaniem Navitel Navigator, chociaż z całą pewnością nie było idealnie. Na mapach brakuje jeszcze kilku punktów, jak chociażby niedawno wybudowanego Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu w Fordonie, gdzie regularnie jeżdżę na basen. Na usprawiedliwienie mogę jedynie dodać, że obiekt jest otwarty raptem może od 1,5 roku. To niby dużo, ale aktualizowanie wszystkich obiektów na całym niemal świecie to spore wyzwanie i to może usprawiedliwiać dewelopera.

navitel-navigator (3)

Jednak generalnie aplikacja bardzo sprawnie prowadzi do miejsca docelowego. Komunikaty są jasne i precyzyjne, a na wyświetlaczu dokładnie widzimy jaką odległość musimy jeszcze pokonać do następnego zakrętu. Ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości lub fotoradarach również są dobrze widoczne, a komunikatu dźwiękowego po prostu nie da się nie usłyszeć (to bardzo głośne i wyraźnie „piknięcie”). Komunikaty o pasach, którymi należy się poruszać również są precyzyjne.

Jednak jeden jedyny raz napotkałem na problem. Na dość sporym rondzie niedaleko samego centrum Bydgoszczy nawigacja lekko się pogubiła. Aplikacja wyświetliła informację o tym, iż powinienem skręcić w prawo. Komunikat głosowy również wyraźnie mówił, że powinienem użyć pierwszego zjazdu z ronda. Z kolei na mapie wyświetlała się trasa prowadząca prosto (drugi zjazd z ronda). Przez chwilę nie wiedziałem, co zrobić, ale na szczęście wiedziałem, gdzie dokładnie jadę. Pojechałem prosto i miałem rację, ponieważ nawigacja nie poinformowała mnie o błędnym manewrze i nie zaczęła planować trasy na nowo. To tak, jakby aplikacja nie wiedziała, że pierwszy zjazd to zakręt w prawo. Z blogerskiego obowiązku musiałem o tym wspomnieć, ale jednocześnie muszę dodać, że był to jednorazowy przypadek i w pozostałych sytuacjach nawigacja bardzo dobrze prowadziła mnie z punktu A do punktu B. Radziła sobie nawet w centrum miasta, gdzie – jak już wspominałem – drogi są czasami bardzo pokręcone i często jednokierunkowe.

navitel-navigator (1)

Czy warto?

Generalnie trudno do czegoś mi się przyczepić. Nawigacja działa precyzyjnie, nie ma problemów z nawiązaniem połączenia z satelitami, a komunikaty są klarowne. Raz jeden jedyny aplikacja lekko się pogubiła, ale w pozostałych sytuacjach radziła sobie bardzo dobrze. Na dodatek, jeśli macie zamiar jeździć tylko po Polsce, to cena 60 zł nie jest zbyt wygórowaną za dożywotni zestaw map. Powiedziałbym nawet, że to kwota śmiesznie mała.

Do tego mamy jeszcze prosty i przejrzysty interfejs, sporą liczbę ustawień, a nawet informacje w czasie rzeczywistym na temat korków i zdarzeń drogowych (ale do tego konieczne jest połączenie z Internetem). Moim zdaniem Navitel Navigator ma wszystko, co jest potrzebne w dobrej nawigacji samochodowej i jestem skłonny zapłacić te 60 zł i na zawsze zrezygnować z Map Google, które chociaż są darmowe, to nijak nie umywają się do dobrej nawigacji. Z czystym sercem mogę wam polecić aplikację Navitel Navigator.

google_play

apple_store

windows-phone-store

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KrzyklmAdam SiakalukkerimRomuald Wodzyński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
karol
Gość
karol

Też wgrałem do siebie na SAMSUNGA i działa szybko, precyzyjnie przede wszystkim. No i to offline zachęciło chyba najbardziej

ogóras
Gość
ogóras

Aplikacja świetna, poprawne mapy i aktualizacja świeżutko zrobiona prezentuje się genialnie.. polecam

ROBERT
Gość
ROBERT

fajnie że istnieje możliwość online, idzie zaoszczędzić transfer, ściągnę!

Jaruś
Gość
Jaruś

Banalna przy instalacji i pomocna na dłuższe trasy. Fajna apka

Kiks
Gość
Kiks

spoko program

Romuald Wodzyński
Gość
Romuald Wodzyński

Aplikacj brdzo fajna ale ma jeden mankament, nie pokazuje slupków kilometrowych na danej trasie a to jest bardzo ważne aby w danej sytuacji okrteslić na którym kilometrze znajdujemy sie. Dlatego nie ma porównania z automapa

kerim
Gość
kerim

kupiłem urządzenie GPs firmy navitel mam dożywotnią gwarancję aktualizacji mapy moje spostrzeżenia
jadąc do Niemiec i z powrotem 15 09 2017 mimo że wgrałem najnowsza aktualizacje oceniam prowadzenie mnie na słaba 3 spóźnia się głos z mówieniem o skręcie w lewo czy w prawo mimo aktualizacji, drogi istnieją od lat on ich nie ma na swojej mapie ogólnie nie polecam nawigacji GPs navitel, moim zdaniem jest to niewypał

Krzy
Gość
Krzy

Potwierdzam. Potrafi nawet prowadzić w jednokierunkową. Tak jest w Berlinie.

Adam Siakaluk
Gość
Adam Siakaluk

Kupiłem Navitela nawigację na firmę , Przestała działać ładowarka , potem cała nawigacja . Serwis Navitela odpisał że używana niezgodnie z instrukcją .Od 30 maja do 25 września jeździłem bez nawigacji . Za naprawę zapłaciłem 100 pln .NEONET w którym kupiłem nawigację umył ręce . To nie ich wina .To serwis , a serwis potocznie mówiąc ma na klienta wy …ane . Jeśli chodzi natomiast o samą nawigację to prawda mimo aktualizacji nie widzi nawet starych dróg.

klm
Gość
klm

Beznadziejna aplikacja!! Interfejs kompletnie nieintuicyjny. Nie działa praktycznie dodawanie i usuwanie punktów pośrednich trasy. Mapy nieaktualne, nie ma np. obwodnicy Kościerzyny.