Outlook Preview na Androida i iOS, czyli nowe podejście do maila od Microsoftu – recenzja

Dzisiaj – pod osłoną nocy – Microsoft wprowadził do Sklepu Google Play nową aplikację o nazwie Outlook Preview. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ w praktyce jest to appka mailowa, która obsługuje konta także innych dostawców, np. Gmaila, iCloud czy też Yahoo. Poza tym pozwala na dostęp do kalendarza oraz chmury. Można powiedzieć, że to takie 3 w 1 w bardzo przyjemnym wydaniu. Oto moja recenzja Outlook Preview na Androida oraz iOS.

Aplikację można za darmo pobierać ze Sklepu Google Play lub Apple App Store (linki na samym dole). Outlook Preview garściami czerpie z niedawno zakupionego Acompli, co zresztą widać po automatycznym opisie, który ustawia się nad każdym mailem wysłanym z aplikacji: „Sent from Acompli on Android”.

Outlook Preview daje dość spore możliwości w aspekcie obsługi kont mailowych. Radzi sobie oczywiście z tymi od Microsoftu, Google, Yahoo oraz Apple. Dodatkowo, jeśli znamy konfigurację serwera, możemy dodać dowolną skrzynkę imap/smtp, więc w praktyce aplikacja może obsługiwać niemal każde konto. To spory plus, bo dzięki temu możemy mieć wszystkie wiadomości w jednym miejscu.

Na dodatek appka obsługuje także kalendarze z wszystkich tych kont, więc dodają skrzynkę Gmaila, jednocześnie dodajemy Kalendarz Google. Analogicznie wygląda to w przypadku Apple oraz Microsoftu. Po co? Po to, żeby w jednym miejscu mieć dostęp nie tylko do wiadomości, ale także terminarza spotkań itp. Obie funkcje są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu w wiadomości mailowej możemy komuś wysłać szczegóły na temat konkretnego spotkania lub też wysłać naszą dostępność, czym poinformujemy drugą osobę, kiedy mamy wolne terminy. Działa to bardzo prosto – aplikacja otwiera nasz kalendarz z wszystkimi wydarzeniami, a my zaznaczamy dzień i godziny, w których jesteśmy wolni i wysyłamy wiadomość. To może być szczególnie przydatna opcja dla osób, które ciągle są w biegu i chodzą ze spotkania na spotkanie.

Ale to nie wszystko. Aplikacja daje także dostęp do chmury. W tym przypadku mamy do wyboru dwie usługi – OneDrive oraz Dropboxa. Co nam to daje? W bardzo prosty sposób możemy wysyłać pliki jako złączniki do wiadomości. Zamiast zapychać skrzynkę odbiorcy, wysyłamy niejako linka do pliku i dana osoba sama może zdecydować, czy chce go pobrać. Niestety zabrakło mi funkcji wysyłania otrzymanych plików do chmury. Oczywiście możemy to zrobić, pobierając dokument i wtedy wysyłając go na naszą chmurę, ale to tak działało za każdym razem. Przydałby się przycisk, który od razu pozwalałby wysłać plik do Dropboxa, bez pobierania go do pamięci telefonu. Tak samo z linkami do plików – królestwo za opcję „zapisz na moim koncie Dropbox/OneDrive”. Nie zmienia to jednak faktu, że dostęp do chmury i wysyłanie w ten sposób plików jest szalenie wygodne, szczególnie w przypadku dużych dokumentów.

Jeśli zaś chodzi o same maile, to pod tym względem Outlook Preview na Androida również spisuje się naprawdę dobrze. Nie jest to co prawda Inbox, który stara się decydować za nas, ale mamy tutaj chociażby zakładkę „priorytetową”, w której lądują najważniejsze – zdaniem aplikacji – wiadomości. Mniej nagłe znajdziemy w zakładce „inne”. Poza tym mamy też szybkie filtry, które pozwalają na wyświetlanie tylko nieprzeczytanych, oflagowanych lub tylko wiadomości z załącznikami. Bardzo przydatna sprawa! Jest też dość wygodna wyszukiwarka, w której – już po wpisaniu kilku liter – pojawiają się propozycje w formie tagów. W ten sposób możemy szybko znaleźć konkretne wiadomości.

No i oczywiście, jeśli chodzi o załączanie plików, to możemy dodawać nie tylko te, które znajdują się w chmurach, ale także lokalne, zapisane w pamięci urządzenia, a nawet robić przy pomocy aplikacji zdjęcia, które od razu zostaną załączone do wiadomości.

Generalnie aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze i bardzo przyjemna. Lubię appki, które są proste i spełniają wszystkie swoje podstawowe funkcje, bez przesadnych udziwnień. Do tej pory – do innych skrzynek mailowych – korzystałem z CloudMagic, ale coś czuję, że przesiądę się na Outlook Preview na Androida. Zastanawiam się nawet, czy przy pomocy aplikacji nie zacząć obsługiwać konta na Gmailu. Naprawdę polecam Outlook Preview, bo to dobrze zrobiona i przemyślana aplikacja. Szkoda tylko, że w niewielkim stopniu korzysta z możliwości Material Design, bo co prawda kolor górnej belki się zmienia, ale nie uświadczymy charakterystycznych animacji, czy też przycisku do tworzenia nowych wiadomości w kształcie okręgu.

Outlook Preview na Androida możecie pobrać za darmo ze Sklepu Google Play:

google_play

apple_store

6
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

Na zrzutach ekranu w sklepie widać, że obsługuje także chmurę Google. Dlaczego u Ciebie na zrzutach jej nie widać?

Damian Jaroszewski
Gość

Nie mam pojęcia. Dodałem nawet konto Google i dalej nie mam możliwości dodawania plików z Dysku… Z chmur tylko OneDrive i Dropbox

BuKoX
Gość
BuKoX

Cofam co napisałem – dodałem konto Gmailowe i pojawiła się opcja dołączenia plików z dysku Google. Natomiast nie jetem w stanie dodać własnego konta na IMAP-ie. Podaje prawidłowe dane a ciągle mam komunikat, że są błędne. I ustawień trochę za mało.

Damian Jaroszewski
Gość

A ja ciągle nie mam tej opcji. Mogę dodawać tylko te pliki, które są w załącznikach w wiadomościach z Gmaila, ale nie mogę dodawać plików z Dysku Google.

BuKoX
Gość
BuKoX

A działają Ci inne konta (poza Gmail, Yahoo itp.) np. na IMAP? Bo mi za każdym pisze, że podałem błędne hasło albo nazwę użytkownika.

Damian Jaroszewski
Gość

U mnie działa bez problemu