Timetable: najlepszy plan zajęć na Androida – recenzja

Każdy z nas miał kiedyś styczność z planem zajęć. Czy to w szkole, czy na studiach lub w jeszcze innym miejscu. Jako że żyjemy w XXI wieku papierowe plany mogą odejść do lamusa. W pozbyciu się ich pomoże nam aplikacja Timetable na Androida.

Timetable wygląda bardzo minimalistycznie. Designem nawiązuje do kart Google Now. Szczególnie pierwszy ekran. Kolejne ekrany dalej mają płaski interfejs, ale nie uświadczymy tam kart z asystenta głosowego od Google. Byłyby one tam mało funkcjonalne. Co prawda design Timetable nie nawiązuje do Material Design, ale i tak wygląda dość dobrze. W interfejsie nie sposób się pogubić. Jest bardzo przejrzysty i intuicyjny.

Zaraz po wejściu do aplikacji ujrzymy ekran prezentujący zajęcia, które odbędą się następnego dnia oraz liczbę nadchodzących egzaminów i zadań. Te ostatnie są pogrupowane. Widzimy liczbę zaległych zadań, czyli takich, których termin przez nas ustalony już minął. Następnie wyświetlane są zadania na dziś oraz na jutro. Na tym ekranie możemy również szybko dodać lekcję lub zadanie.

Jeśli spojrzymy na ten ekran podczas zajęć to zobaczymy na nim jaka lekcja odbywa się obecnie, gdzie oraz ile czasu pozostało do jej końca. Poniżej ujrzymy informacje dotyczące następnych zajęć.

Po wysunięciu menu zza lewej krawędzi ujrzymy inne dostępne ekrany. Są to: strona główna, dzień, tydzień, zadania, egzaminy, oraz to co najważniejsze dla każdego ucznia- dni wolne. ;)

Na ekranie dzień zobaczymy nasze zajęcia przedstawione jako każdy dzień z osobna. Możemy tu odczytać: nazwę przedmiotu, miejsce odbywania się zajęć, oraz czas w którym się odbywają. Również możemy wyszukać konkretnych zajęć, dodać lekcję i zadanie.

Następny ekran, czyli tydzień, różni się od ekranu dzień tylko sposobem wyświetlania tygodnia. Tutaj zobaczymy cały tydzień na jednym ekranie, a nie każdy dzień oddzielnie. To jedyna różnica w porównaniu do poprzedniego ekranu.

Następnie możemy przejść do zadań. Są one wyświetlane ze względu na swoją datę. Na samej górze znajdują się te po terminie. Poniżej te najwcześniejsze, aż do tych, które mają najdalszą datę ukończenia. Na końcu znajduje się lista zrobionych. Jest ona wyszarzała, więc łatwo możemy się zorientować, które zadania zostały już przez nas wykonane. Obok każdego z zadań mamy box, w którym możemy szybko zaznaczyć wykonanie zadania.

Przy okazji dodawania nowego zadania mamy do uzupełnienia kilka pól. Wśród nich znajduje się nazwa bądź temat danego zadania, przedmiot z którego jest dane zadanie. Gdy zaczniemy wpisywać nazwę przedmiotu ukarze nam się lista pasujących zajęć. Dodając zadanie musimy również określić termin jego wykonania. Timetable sprytnie podpowiada nam w jakie najbliższe terminy mamy przedmiot który podaliśmy wcześniej. Tym samym ułatwia ustalenie daty. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić ją ręcznie. Opcjonalnie możemy wpisać podrodzaj zadania oraz notatki dla niego.

Następne okno aplikacji, czyli terminy nie różni się niczym znaczącym od zadań. Na tym ekranie wyświetlają się testy, a nie zadania. Sposób wyświetlania egzaminów jest identyczny jak ten z zadań. Sposób dodawania egzaminów również jest identyczny jak ten przedstawiony przeze mnie przed chwilą dla zadań.

Ostatnie okno skrywa dni wolne od zajęć. Możemy tu ustalić w jakie dni nie będziemy mieli szkoły, ze względu na święto lub inną okoliczność. Dzięki temu Timetable automatycznie wyłączy przypominanie oraz kilka funkcji o których napiszę zaraz.

Wchodząc do ustawień ujrzymy kilka pozycji. Skupię się jednak na tych najważniejszych. W ogólnych możemy ustalić wygląd aplikacji jak i widgetu. Jednak ciekawsze opcje znajdują się poniżej. Możemy tutaj ustalić w jakie dni tygodnia odbywają się zajęcia, pierwszy dzień tygodnia. Następnie możemy wybrać cykle tygodniowe. Polega on na tym, że dla każdego z tygodni np. parzystego i nieparzystego możemy ustalić inny plan. Przydatna rzecz szczególnie dla osób, których uczelnia stosuje takie plany. Niżej określamy informacje pojawiającą się przy nazwie przedmioty w widoku dniowym.

W sekcji powiadomienia i automatyczne wyciszanie możemy aplikacji kazać wyciszać nasze urządzenie na określony czas przed lekcją. Wybieramy tu również tryb wyciszenia: wibruj lub wycisz. To właśnie w kontekście tej opcji pisałem przy okazji dni wolnych. Podczas tych ostatnich Timetable będzie wiedział, aby nie wyciszać naszego urządzenia. Proste i bardzo użyteczne zarazem.

Jest tutaj również dostępna opcja powiadamiania o zadaniach. Szkoda, że mamy tylko możliwość wyboru ile czasu po naszej ostatniej lekcji Timetable przypomni nam o nadchodzących zadaniach. Liczyłem na większą swobodę wyboru. Natomiast możemy wybrać ile dni przed zadaniem pojawi się pierwsze przypomnienie o nim.

Poniżej możemy wybrać opcję powiadamiania o egzaminach. Tutaj mamy możliwość wyboru tylko ilości dni przed egzaminem kiedy wyświetli nam się o nim powiadomienie.

Nasze dane synchronizują się za pomocą konta Google. W opcji dane możemy usunąć wszystkie lekcje, zadania bądź egzaminy. Jak już jesteśmy przy opcji synchronizacji – nie ma możliwości synchronizacji naszych egzaminów z kalendarzem, a szkoda. Taka opcja bardzo by się przydała i ułatwiła pracę oraz naukę.

Mamy możliwość utworzenia kilku planów. Jednak jako główny, ten który się wyświetla i którego używamy na co dzień, może być tylko jeden.

Odrębną rzeczą są widgety. Występują i to w dużej ilości. Mamy możliwość ustawienia widgetu małego, dużego. One wyświetlają nasz plan zajęć. Są dodatkowe dwa, które wyświetlają zadania. Widgety działają poprawnie jednak ja z nich nie korzystałem, gdyż…

Timetable wspiera DashClock!

Timetable-11

Jeśli o nim nie słyszeliście. DashClock jest to genialny widget który wyświetla wiele przydatnych rzeczy. Domyślnie jest to pogoda, oraz dzisiejsze wydarzenie z kalendarza. Jednak możemy dodać do niego wiele przydatnych rozszerzeń. Jednym z takich jest Timetable. Wyświetla ono aktywną lekcję, lub następną jeśli aktualnie trwa przerwa oraz miejsce gdzie następne zajęcia będą się odbywać.

Podsumowując. Timetable to najlepszy plan zajęć z jakiego korzystałem, a przetestowałem wiele takich aplikacji. Nie jest on idealny, jednak plusy zdecydowanie przeważają nad minusami. Za nim przemawiają na pewno: automatyzacja, widgety oraz wsparcie dla DashClock. Polecam go każdemu uczniowi i studentowi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o