Polski komunikator Ninja zadba o poufność twoich rozmów

Po wybuchu afery PRISM z Edwardem Snowdenem w roli głównej, wiele osób zaczęło myśleć o bezpieczeństwie swoich danych i prywatności w Sieci. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać narzędzia dla osób, które swoje dane i rozmowy chcą zachować tylko dla siebie. Brakowało jednak dobrego i przede wszystkim bezpłatnego komunikatora. Te czasu już się skończyły. Polska firma EC2 stworzyła właśnie narzędzie o nazwie Ninja.

Ninja to komunikator webowy, do którego dostęp może mieć każdy posiadacz urządzenia z przeglądarką internetową i dostępem do Internetu. Oznacza to, że Ninja zadziała zarówno na komputerze, smartfonie, jak i tablecie. Co ważne, aby korzystać z komunikatora nie trzeba zakładać konta. Wystarczy za każdy razem podać dowolną nazwę pokoju oraz wybrany przez siebie nick.

Jeśli chcemy z kimś porozmawiać, to wystarczy utworzyć pokój. Następnie wysyłamy, np. przez maila, zaproszenie do rozmowy. W takiej wiadomości będzie znajdował się link oraz unikalny kod PIN. Rozmówca, po przejściu menu zabezpieczeń, będzie mógł zacząć z nami rozmowę. Do połączenia wykorzystywany jest protokół SSL/TLS 1.2 oraz 128-bitowy szyfr. Jeśli z pokojem będzie chciała połączyć się nieautoryzowana osoba, to wszyscy rozmówcy zostaną o tym powiadomieni.

W bezpieczeństwie rozmów ważne jest także to, że informacje nie są przechowywane na serwerach. Zaraz po zakończeniu rozmowy jej zapis zostaje usunięty i znika po nim jakikolwiek ślad. Tak samo dzieje się w przypadku bezczynności rozmówców. Jeśli przez 4 minuty nic nie będzie się działo, to pokój zostanie zamknięty, a zapis rozmowy usunięty.

Pomysł brzmi bardzo ciekawie i obiecująco. Dostrzegam jednak pewien problem, a mianowicie etap zapraszania innych osób do rozmowy. Jeśli konwersacja rzeczywiście ma być poufna, to wysyłanie linku i kodu PIN przez wiadomość e-mail wydaje się przeczyć całemu pomysłowi. Na szczęście te dwie informacje nie wystarczą, aby zacząć rozmowę. Koniecznie jest jeszcze przejście całego menu zabezpieczeń i w tym należy upatrywać szansę na to, że rozmowa rzeczywiście będzie tajna.

Zawsze lubię pisać o polskich pomysłach. Komunikator Ninja może i nie jest stricte aplikacją, ale może być z powodzeniem wykorzystywany na smartfonach i tabletach.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Martyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Martyna
Gość
Martyna

Hej! Używał ktoś z Was tego komunikatora? Ja na razie testuje i nie widzę minusów :) Zauważył ktoś z Was jakieś negatywy?