Sony zaatakuje rynek gier mobilnych. Tworzy nawet nowe studio

Wielcy gracze rynku gier komputerowych i konsolowych coraz śmielej zerkają w kierunku rynku mobilnego. Nintendo już zapowiedziało kilka gier w świecie znanych i lubionych marek, np. Pokemonów, Mario czy też Zeldy. Teraz na podobny krok zdecydowało się Sony. Japońska firma oficjalnie poinformowała o powołaniu do życia nowego studia, które będzie odpowiedzialne za gry mobilne.

Zainteresowanie się rynkiem gier mobilnych przez Nintendo i Sony nie powinno nikogo dziwić. Ostatnie dane pokazują, że ten segment zaczyna przynosić większe zyski niż gry na konsole. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą kilku najpopularniejszych tytułów i tzw. mikro-płatności. Nie zmienia to jednak faktu, że gry mobilne stały się łakomym kąskiem, a wielcy deweloperzy mają odpowiednie zasoby, zarówno personalne, jak i ekonomiczne, aby szybko podbić serca i umysły graczy.

Sony oficjalnie poinformowało o powołaniu do życia nowej spółki o nazwie ForwardWorks Corporation, która ma się zająć produkcją gier na smart-urządzenia, czyli po prostu smartfony i tablety. Nowa firma ma mieć dostęp do postaci i marek znanych wśród miłośników PlayStation na całym świecie. Jednocześnie Sony zapewnia, że będą to pełnoprawne gry, a nie tylko proste tytuły, jednie wykorzystujące popularność pewnych serii.

Niestety, są też gorsze informacje. W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że ForwardWorks skupi się przede wszystkim na rynku japońskim i azjatyckim. A to oznacza, że nieprędko zobaczymy nowe gry mobilne w Europie, nie wspominając już o Polsce. To trochę dziwna decyzja. W końcu ogólnoświatowy dostęp do sklepów z aplikacjami i popularność urządzeń mobilnych sprawiają, że dystrybucja jest w znacznym stopniu ułatwiona. Przecież deweloper nie musi zajmować się płytami, pudełkami i wysyłką do sklepów stacjonarnych.

Informacja jest też o tyle ciekawa, że przecież rok temu Sony zamknęło projekt PlayStation Mobile. Polegał on między innymi na udostępnianiu gier z PlayStation 1 na urządzeniach z linii Xperia. Projekt nie był wielkim sukcesem, więc w końcu z niego zrezygnowano. Teraz Japończycy zmieniają swoje podejście na bardziej tradycyjne. Miejmy nadzieję, że zaowocuje ono kilkoma świetnymi grami, które pojawią się także w Europie. Na ten moment nie wiadomo, kiedy ForwardWorks zaprezentuje pierwszą grę, ale na pewno one powstawać na systemy Android oraz Apple iOS.

za: The Verge
Zdjęcie: credit_00 via Foter.com / CC BY-ND

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o