Tizen już teraz może liczyć na ogromne wsparcie innych firm

tizen

System Tizen uchodził do tej pory za dziecko dwóch wielkich firm – Samsunga i Intela. To już jednak przeszłość. System operacyjny może liczyć na ogromne wsparcie producentów hardware’u, jak i deweloperów. Współpraca została ogłoszona oficjalnie.

Aż 36 firmy już w tym momencie zdecydowało się oficjalnie wspierać nowy system operacyjny. Wśród nich znajdziemy producentów sprzętu, w tym Sharpa, Panasonica czy też Systema, a także deweloperów, np. Konami, eBay, TuneIn Radio, McAfee czy też Mobica. Jeśli dodamy do tego jeszcze wspominane – Samsunga i Intela, to zrobi się z tego całkiem pokaźna lista.

Na razie nie ma co liczyć na to, że aplikacje od deweloperów i sprzęty od producentów szybko pojawią się w oficjalnej dystrybucji. To jednak dobry prognostyk na przyszłość. Nawiązanie współpracy to wyraźny znak, że dane marki są zainteresowane Tizenem. Bez tego system raczej nie mógłby liczyć na wielki sukces. Dominacja Androida oraz iOS, a także coraz lepsza pozycja Windows Phone jasno pokazują, że w świecie mobilnym jest bardzo mało miejsca. A przecież Tizen nie jest jedynym pretendentem. Są jeszcze chociażby Ubuntu Touch czy też Sailfish OS.

Jednego jestem pewien – w świecie smartfonów, tabletów i smartwatch’y nie ma miejsca na aż sześć systemów operacyjnych. Już cztery to będzie tłok. Sądzę, że walka o ostatnie miejsce rozegra się między właśnie Ubuntu, Sailfish, Firefox OS oraz Tizenem. Dla tego ostatniego wsparcie tak wielu firm jest świetnym prognostykiem.

Warto też wspomnieć, że Samsung już oficjalnie poinformował, że pierwsze sprzęty z nowym system operacyjnym oficjalnie zadebiutują w pierwszym kwartale 2014 roku. Nareszcie zakończą się wszelkie spekulacje i domysły. Wreszcie dostaniemy pierwszy sprzęt z Tizenem i wtedy będziemy mogli oceniać czy ma on szansę na sukces. Oby nie powtórzył błędu Mozilli, bowiem Firefox OS zrobił fatalne pierwsze wrażenie i dlatego teraz tak o nim cicho.

źródło: Liliputing

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o