Google Now zaczyna porozumiewać się po polsku (wideo!)

google-now

Jeszcze do niedawna żaden asystent głosowy w mobilnych systemach operacyjnych nie potrafił się z porozumiewać z Polakami w ich ojczystym języku. To jednak szybko się zmienia. Niedawno zapowiedziano obsługę Siri w języku polskim, a dzisiaj – jak się okazuje – również Google Now zaczął rozumieć naszą mowę. Ale nie ma aż tak wielkich powodów do ekscytacji…

Google Now zaczął rozumieć zadawane przez nas pytania. Jednak nie działa to idealnie. Możemy zapytać, jak wysoka jest Wieża Eiffla i uzyskamy na to odpowiedź, ale już na pytanie „ile lat ma Benedykt XVI” nie udało mi się uzyskać odpowiedzi. Co ciekawe, gdy zapytałem „ile lat ma Benedykt”, Google odpowiedział.

Działa także uruchamianie aplikacji, ale zaledwie kilku. Mówiąc „otwórz Instagram” włączymy popularny serwis ze zdjęciami, a komenda „otwórz Gmail” otworzy aplikację do obsługi googlowskiego maila. Niestety „otwórz Facebooka” już nie działa, a „otwórz Messengera” otwiera aplikację do SMS-ów i MMS-ów (z Androida Lollipop). Także pod tym względem jest jeszcze wiele do poprawienia.

Wygląda na to, że Google na razie wprowadził tylko częściową obsługę naszego języka w Google Now i jest jeszcze ogromne pole do popisu. Jednak to i tak dobra wiadomość, bo to sygnał, że już coraz bliżej do pełnej obsługi asystenta głosowego w Androidzie. Skoro prace już się zaczęły i nawet widzimy tego pierwsze efekty, to możemy powoli zacząć się cieszyć.