Muzyka Google Play dopasuje piosenki do tego, co aktualnie robisz

Kilka miesięcy temu Google kupił serwis Songza, który specjalizuje się w personalizowaniu odtwarzanej muzyki, chociaż technologię również dobrze można wykorzystać do książek, filmów, czy też komiksów. Teraz technologia została wprowadzona do Muzyki Google Play, zarówno w aplikacji, jak i wersji webowej. Dzięki temu serwis sam będzie dobierał muzykę do aktualnie wykonywanej przez nas czynności.

Aktualizacja serwisu wprowadza nową funkcję w zakładce „Listen Now” (Posłuchaj), gdzie w zależności od pory dnia oraz tego, co aktualnie robimy, Google będzie nam serwować różnią muzykę. Serwis ma dawać nam możliwość wybrania konkretnej aktywności, np. sprzątanie, ćwiczenia, nauka, spanie, szykowanie się do pracy itp.

2-muzyka-google-play-songza

Oczywiście technologia Songza wykorzystuje kontekst. Google zamierza zbierać informacje na nasz temat, jak chociażby to, gdzie jesteśmy, jaki jest dzień, jaka jest pora dnia, jakiego urządzenia używamy i wielu innych, aby na tej podstawie określi, jaką muzykę lubimy, w jakim jesteśmy humorze i tym samym zaserwować nam odpowiednie utwory muzyczne.

Jeśli wybierzemy już konkretną aktywność, to zostaniemy zapytań o sprecyzowanie „stacji radiowych”, które w tym momencie nam najbardziej odpowiadają, i które będą oczywiście dopasowane do danej czynności. Wybór jest ogromny, bo owych stacji jest naprawdę mnóstwo. Co ważne, utwory do każdej z nich są dobierane nie przez algorytm, a prawdziwych, oddychających i słuchających muzyki ludzi. To podobno bardzo ważne dla Google, aby listy były tworzone poniekąd przez użytkowników, zatrudnionych przez firmę, ale jednak użytkowników.

1-muzyka-google-play-songza

Na razie technologia firmy Songza jest dostępna tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie (na Androida, iOS i wersji webowej), ale odnowiona zakładka „Listen Now” jest dostępna we wszystkich 45 krajach, w których działa Muzyka Google Play, czyli także w Polsce.

Aktualnie w serwisie dostępnych jest około 30 mln piosenek. Miejmy nadzieję, że listy tworzone na podstawie kontekstu zostaną także udostępnione w Polsce, bo sam jestem ciekaw, czy jest to precyzyjne narzędzie.

źródło: Google

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o