Patentowe trolle pokonane – obrócenie ekranu w smartfonie już nie łamie prawa własności intelektualnej

Opatentować próbowano już wiele absurdalnych rzeczy. Niestety część udało się zastrzec, jak chociażby słynną bryłę prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Jednak tym razem trolle patentowe poniosły porażkę i to w przypadku dość ważnej funkcji, która jest obecna w każdym urządzeniu mobilnym.

Cała sprawa rozchodzi się o patent o numerze 6,326,978, który dotyczył metody obracania urządzenia, po którym obracał się także wyświetlany obraz. Tak, chodzi o funkcję dostępną w każdym smartfonie i tablecie. Patent szczegółowo opisywał metodę, która jest wykorzystywana w urządzeniach mobilnych. Technologia należała do firmy Rotable Technologies (ależ przypadkowa nazwa, prawda?), która zdążyła już pozwać Acera, Motorolę, Samsunga, HTC, Apple i inne firmy o to, że złamały należący do niej patent.

Niestety Rotable Technologies popełniło błąd, ponieważ pozwali także firmę Rackspace, żądając od niej 75 tys. dol. Rackspace nie zamierzało płacić za coś tak absurdalnego. Co więcej, przedstawiciele firmy ogłosili, że zamierzają walczyć z trollem patentowym nie tylko o to, żeby nie ponosić kosztów, ale także o to, aby w ogóle utracili patent.

Wczoraj Rackspace na swoim oficjalnym blogu przekazało szczęśliwą nowinę – Rotable Technologies jest już byłym trollem patentowym, a wcześniej zastrzeżona technologia jest już nie do opatentowania. Tym samym spór został zażegnany i wielkie firmy nie muszą się już o nic martwić.

To jednak nie koniec sprawa, ponieważ zwycięzcy ogłosili, że zamierzają wziąć się za pozostałych trollów i raz na zawsze zakończyć ten chory proceder. I ja z całych sił im kibicuję, bo nie ma nic głupszego niż patentowanie podstawowych rzeczy, elementów i funkcji, jak chociażby kształt smartfona. Co innego unikalne technologie, a co innego podstawowe opcje, wykorzystywane przez wszystkich od wielu lat. Takie podejście spowalnia rozwój rynku i trzeba zrobić z tym porządek, bo przecież doskonale wiemy, że w wielu przypadkach nie chodzi wcale o ochronę własności intelektualnej, ale po prostu o hajs. Bo ten przecież musi się zgadzać.

Photo credit: mbiebusch / Foter / CC BY-NC-SA

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
eskimosik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
eskimosik
Gość
eskimosik

Powinni się wziąć za najwiekszego trolla, zgniłe Japko.

Powodzenia Damian w nowej robocie :)