W przyszłym roku Google zaprezentuje nowy system operacyjny – połączenie Androida i Chrome OS

Android to obecnie najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Działa na ponad miliardzie urządzeń na całym świecie. Jednak w ogóle nie jest obecny na komputerach. To może się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ Google planuje połączyć Androida ze swoim komputerowym systemem, czyli Chrome OS.

Pracownicy Google już od dłuższego czasu mają pracować nad połączeniem Androida z Chrome OS – wynika z doniesień Wall Street Journal. Prace mają trwać już od 2 lat, ale to dopiero teraz udało się zrobić duży postęp w tej kwestii. Nowy system ma zostać po raz pierwszy zaprezentowany jeszcze w 2016 roku, ale jego finalną wersję zobaczymy dopiero za 2 lata, w 2017  roku.

Android i Chrome OS prezentują kompletnie inne podejść do oprogramowania. Zielony robot to system „starego typu”, w którym główną rolę odgrywają aplikacje. Bez nich oprogramowanie można uznać za niekompletne. Z kolei Chrome OS skupia się na usługach internetowych, aplikacjach webowych i w gruncie rzeczy jest bardziej rozbudowaną przeglądarką internetową. W Google nie wiedzieli, które podejście okaże się lepsze dla użytkowników, więc rozwijano oba. Po tych kilku latach, gdy Android jest najpopularniejszym systemem na świecie, a Chrome OS znajduje się na raptem 3% komputerów, odpowiedź wydaje się oczywista.

Połączenie Androida i Chrome OS może też dać dużego kopa temu pierwszemu. Jak na razie jest to w głównej mierze system mobilny. Działa na smartfonach, tabletach, zegarkach, czy też aparatach fotograficznych. Coraz częściej pojawia się także w telewizorach i systemach multimedialnych w samochodach. Jednak kompletnie nie był obecny na komputerach i pomimo tego, że cały czas mówimy o erze post-PC, to wciąż jest to ogromny rynek. Połączenie Androida i Chrome OS pozwoliłoby zielonemu robocikowi na zdobycie kolejnego segmentu rynku technologicznego i powalczenie z Windowsem lub OS X.

Zresztą takie podejście Google’a bardzo przypomina to, co zrobił Microsoft z Windowsem 10. System ma dokładnie to samo jądro na komputerach, konsoli Xbox One, jak i urządzeniach mobilnych. Zmieniają się tylko interfejs i dostępne funkcje, ale w gruncie rzeczy to niemal to samo oprogramowanie. Połączenie Androida i Chrome OS może prowadzić do tego samego.

Jednak zadanie nie będzie łatwe. Android to system, który kompletnie nie jest przystosowany do komputerów. Działa na niewielkich sprzętach z dotykowymi ekranami i bez klawiatur. Co prawda jest to system wielozadaniowy, ale jednak nie działa to tak samo, jak w Windowsie lub OS X, gdzie możemy mieć wiele okien aplikacji obok siebie i korzystać z nich niemal równocześnie. Na pewno przed programistami Google bardzo trudne zadanie.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
regoat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
regoat
Gość
regoat

no ciekawe jak to sie rozwinie