Użytkownicy nie mogą odsprzedawać piosenek kupionych na iTunes

Sąd w Stanach Zjednoczonych ogłosił, że użytkownicy nie mogą legalnie odsprzedawać muzyki, zakupionej w serwisie iTunes. Wyrok to pokłosie sporu pomiędzy Capitol Records, a startupem ReDigi.

Na początek trzeba wyjaśnić, czy jest wspomniane powyżej ReDigi. To sklep, w którym użytkownicy mieli odsprzedawać cyfrowe kolekcje swojej muzyki, w tym biblioteki piosenek z iTunes. Twórcy serwisu argumentowali, że kupowanie cyfrowych wersji dóbr, zgodnie z dokumentem „first-sale doctrine”, powinno być równoznaczne nabywaniu wersji książek i płyt CD w tradycyjnej formie. A doktryna ta zakłada, że nabyte multimedia bez problemu można odsprzedać. Jednak sąd nie zgodził się z tą argumentacją.

To oczywiście wyrok amerykańskiego sądu i niekoniecznie musi mieć przełożenie na nasz rynek. Pokazuje to jednak, że ciężko będzie wygrać w podobnych sprawach. W związku z tym, nie jestem pewien, czy przyszłość wersji cyfrowych wygląda aż tak różowo. Myślę, że niemożność odsprzedawania muzyki, a pewnie też i gier, może się okazać sporym problemem dla wielu użytkowników.

Źródło: MacRumors

Grafika: Dad Street

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o