WhatsApp szyfruje wszystkie wiadomość. Nawet nakaz sądowy nie pomoże służbom

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów mobilnych na świecie. W tym momencie korzysta z niego ponad miliard użytkowników. Ta liczba może się wkrótce powiększyć, ponieważ WhatsApp właśnie zapowiedział, że będzie szyfrować wszystkie wiadomości. Będzie to robić w taki sposób, że sami nie będą w stanie „podsłuchiwać” użytkowników, nawet gdyby chcieli.

Szyfrowanie wiadomości jest dostępne w aplikacji już od 2014 roku, ale dotyczyło ono tylko komunikacji pomiędzy urządzeniami z Androidem. Poza tym nie było aż tak skuteczne, jak ma być teraz. WhatsApp zdecydował się bowiem na wykorzystanie Open Whisper Systems, czyli oprogramowania w wersji open-source, które było polecane przez samego Edawarda Snowdena.

Open Whisper Systems pozwala na szyfrowanie end-to-end. Daną wiadomość będzie mogła przeczytać tylko i wyłącznie osoba (lub grupa), do której została ona skierowana. Mechanizm sprawia, że przechwycenie komunikatów będzie niemożliwe dla hackerów, służb, reżimowych rządów, a nawet samego WhatsAppa. To oznacza, że nawet jeśli są wyda nakaz udostępnienia rozmów danego użytkownika, to twórcy aplikacji nie będą w stanie jej spełnić, ponieważ sami nie są w stanie obejść zastosowanego mechanizmu. Szyfrowanie w WhatsApp będzie dotyczyć zarówno wiadomości tekstowych, jak i rozmów wideo i głosowych. W skrócie – całej komunikacji, jaką można przeprowadzić przy pomocy aplikacji. Mechanizm został wprowadzony na wszystkich platformach, na których dostępna jest aplikacja.

Szyfrowanie wiadomości i komunikacji między użytkownikami to wciąż bardzo kontrowersyjny temat. Z jednej strony każdy z nas chciałby móc się porozumiewać w sposób bezpieczny, który nie będzie kontrolowany i podsłuchiwany. Każdy z nas ma do tego pełne prawo. Druga strona medalu jest taka, że teraz WhatsApp może być wykorzystywane przez terrorystów do bezpieczniej komunikacji, niemożliwej do wykrycia przez policję i specjalistyczne służby. Tylko wypracowanie sensownego kompromisu wydaje się w tej sytuacji bardzo trudne. Nie da się stworzyć takiego mechanizmu, który pozwalałby na podsłuchiwanie tylko części użytkowników.

Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się kontrola tego, kto jest podsłuchiwany i w jakim celu. To sądy, na wniosek służb, powinny wydawać stosowne pozwolenia. Niestety, w Polsce wprowadzono niedawno ustawę, która daje policji niemal nieograniczone możliwości. W takim wypadku WhatsApp wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem dla wszystkich Polaków.

źródło: Business Insider

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Seidel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Seidel
Gość
Jan Seidel

Czyli jeżeli mam zaszyfrowany czat we własnym telefonie to nie ma opcji aby go odczytać bez pomocy rozmówcy??? Proszę o info czy da sie to jakoś obejść.