Google kończy z Now Launcher. Aplikacja zniknie ze Sklepu Play

Google Now Launcher

Google ma w tym momencie dwa swoje launchery – Now Launcher oraz Pixel Launcher. W najbliższych tygodniach ma pozostać tylko jeden z nich, ten nowszy. Oznacza to, że Google Now Launcher zniknie ze Sklepu Google Play.

Google Now Launcher to bardzo popularna aplikacja. Została zainstalowana ponad 50 mln razy. Sam swego czasu korzystałem z niej na swoich telefonach, ale już kilak miesięcy temu przerzuciłem się na Nova Launcher. Wiem jednak, że produkt Google’a to bardzo dobry launcher, który zachwyca przede wszystkim minimalizmem, który bardzo sobie cenię.

Premiera telefonów z serii Pixel sprawiła, że aktualnie w portfolio Google’a znajdują się dwa Launchery – Now Launcher oraz Pixel Launcher. Ten drugi jest nowszy, ale jego dostępność jest bardzo ograniczona. Można go zainstalować na ograniczonej liczbie urządzeń, stąd też dużo gorsze statystyki w Sklepie Play, które mówią o ponad 500 tys. instalacji. Oczywiście wpływ na też czas, od którego aplikacja jest dostępna, ale i tak mowa o 100-krotniej różnicy.

Jak donosi serwis Android Police, Google zamierza zrezygnować z jednego ze swoich launcherów. Wybór padł na starszego, ale też popularniejszego Now Launchera. Aplikacja jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku ma zniknąć ze Sklepu Google Play. Nie należy się spodziewać w przyszłości żadnych aktualizacji i nowych funkcji. Co prawda appka nadal będzie działać, ale po odinstalowaniu nie da się jej ponownie pobrać. Co ciekawe, na telefonach, które fabrycznie miały zainstalowany Google Now Launcher, nadal będzie on aktualizowany przez aplikację Google.

Czy to oznacza, że Pixel Launcher zostanie udostępniony na większej liczbie smartfonów? Być może, ale na razie bym na to nie liczył. Być może Google ma takie plany, ale lepiej nie nastawiać się zbyt pozytywnie. Zresztą jest wiele launcherów, których można używać zamiast Now Launcher lub Pixel Launcher.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o