Kiedyś aplikacja ekskluzywna dla Windows Phone. Dzisiaj już jej nie zainstalujesz

Mapy Here – historia aplikacji był w ostatnich miesiącach niezwykle burzliwa. Działo się wiele, ale zawsze w tle był Windows Phone. Ale to się zmieniło. O ile Mapy Here kiedyś były poważnym argumentem za korzystaniem z mobilnych okienek i zarazem aplikacją ekskluzywną dla systemu, o tyle teraz nawet nie ma jej w sklepie z appkami. Co się stało?

Aby wszystko zrozumieć, trzeba po kolei prześledzić historię Map Here. Początkowo aplikacja tworzona przez Nokię była dostępna jedynie na Windows Phonie. Co więcej, była domyślnie instalowana na wszystkich Lumiach i świetnie współpracowała z systemem. Ale komórkowy biznes Nokii został sprzedany Microsoftowi. W rękach Finów zostały Mapy Here.

Aplikacja w końcu trafiła także na Androida oraz urządzenia Apple. Utrzymywanie aplikacji w wersji tylko na mobilnego Windowsa przestało być dla Nokii opłacalne, więc nie ma czemu się dziwić. Już wtedy pojawiły się pogłoski, według których Finowie zamierzali całkowicie porzucić Windows Phone’a i skupić się na bardziej dochodowych platformach. Jednak – pod koniec 2014 roku – wydane zostało oświadczenie, które miało uspokoić wszystkich użytkowników:

– Zauważyliśmy, że w blogosferze toczy się dyskusja na temat Here na Windos Phone’a. Chcemy wyjaśnić, że cały czas chcemy dostarczać świetne produkty i usługi na telefony z Windowsem. Nadal będziemy oferować aplikację Here na Windowsa i jego przyszłe wersje – można było przeczytać.

I sytuacja przez wiele miesięcy była stabilna. Użytkownicy bez problemu mogli pobierać aplikację ze sklepu. I tak to trwało do pewnego czasu. W końcu w sierpniu 2015 roku Nokia ogłosiła, że sprzedaje Mapy Here konsorcjum stworzonemu przez Audi, BMW i Mercedesa. Zapewniano wtedy, że aplikacja nie zniknie w wersji na urządzenia mobilne i nadal będzie oferowana na najpopularniejszych systemach operacyjnych – Androidzie, Apple iOS oraz Windowsie.

nokia-lumia-930-windows-phone-mapy-here

Ale deklaracje deklaracjami, a rzeczywistość może być zupełnie inna. Mniej więcej 3 miesiące temu (we wrześniu) Mapy Here nagle zniknęły ze sklepu Windowsa. Nowi użytkownicy nie byli w stanie wyszukiwać aplikacji w markecie. Z kolei osoby, które miały Here na swoich telefonach, wciąż otrzymywały aktualizacje. W pewnym momencie pojawiła się aktualizacja, przez którą aplikacja sama się zamykała i nie dało się z niej korzystać. Z czasem zostało to naprawione, ale aplikacji wciąż nie ma w sklepie Microsoftu.

Czy pojawi się ponownie? Tego nie wiadomo. Na razie trwa tajemnicza zmowa milczenia. Nieznane są dalsze plany właścicielami marki Here. Jednak nieobecność na Windowsie wciąż nieco dziwi. Tym bardziej, jeśli przypomnimy sobie, czym Mapy Here były jeszcze jakiś czas temu. A były ekskluzywną aplikacją na Windowsa. Dzisiaj są dostępne na Androida i urządzenia Apple, ale nie ma ich na mobilnych okienkach. Trochę to smutne.

źródło: WMPU

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o