Aplikacja dnia: Twilight – jeśli lubisz czytać wieczorami i masz problemy z zasypianiem

Jeśli lubisz czytać wieczorami, gdy powoli zapada już ciemność lub dawno już zapadła i często robisz to na smartfonie lub tablecie, to możesz mieć problemy z zasypianiem. Niebieskie światło ekranów nie wpływa zbyt dobrze na nasz organizm, przez co czas potrzebny na zaśnięcie może wydłużyć się nawet o godzinę. Jednak jest proste rozwiązanie tego problemu – aplikacja Twilight. To niewielkie narzędzie nie tylko zmniejszy problemy z zasypianiem, ale także rozwiąże kłopot bolących wieczorem oczu.

Korzystanie późnym wieczorem ze smartfona, tabletu, komputera lub nawet telewizora może negatywnie wpływać na nasz organizm. Niebieskie światło ekranów zaburza nasz rytm okołodobowy, co często przekłada się na problemy z zasypianiem. Spowodowane jest to, że fotoreceptor o nazwie melanopsyna, który jest wrażliwy na światło niebieskie. Hamuje one produkcję melatoniny, która z kolei jest odpowiedzialna za odpowiedni sen.

Co zatem zrobić, aby nie mieć problemów z zasypianiem? Najlepiej nie korzystać wieczorami ze smartfonów, tabletów, laptopów i telewizorów. Doskonale zdaję sobie jednak sprawę z tego, że możemy to być trudne i dlatego proponuję inne rozwiązanie – aplikację o nazwie Twilight.

twilight-android (1)

Appka na szczęście nie ma nic wspólnego z serią książek i filmów z błyszczącymi w świetle wampirami

Aplikacja nazywa się Twilight (ang. zaćmienie), ponieważ dostosowuję barwę ekranu na smartfonie lub tablecie do cyklu dnia. Appka wykrywa nasze aktualne położenie i na tej podstawie określa, czy panuje akurat dzień, noc, czy może właśnie zaczyna się ściemniać. Dzięki temu dostosowuje barwę wyświetlacza, zmniejszając barwę niebieską. To wpływa na dużo mniejsze zmęczenie oczu i niweluje problemy z zasypianiem.

Korzystanie z aplikacji może się na początku wydawać nieco dziwne. Na pewno wymaga przyzwyczajenia, bowiem widok czerwonego wyświetlacza nie jest niczym normalnym. Zapewniam jednak, że to naprawdę działa. Chociaż sam akurat nie mam zbyt wielkich problemów z zasypianiem, to jednak często bolały mnie wieczorami oczy. Odkąd korzystam z aplikacji, jest dużo lepiej. Co więcej, podobny program zainstalowałem na swoich komputerach.

Najlepsze jest to, że oprócz wstępnych ustawień, przy aplikacji nie trzeba kompletnie nic robić. Sama dostosuje ona barwę ekranu. Zmiany zaczniemy zauważyć w momencie, w którym powoli zacznie się ściemniać. Wyświetlacz powoli będzie się stawał coraz bardziej czerwony. Co więcej, aplikacja pozwala na jeszcze większe przyciemnienie ekranu niż ustawienia systemowe.

Jeśli martwicie się, jak wpływa to na kondycję wyświetlacza, to zapewniam, że nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów. Twórcy zapewniają także, że aplikacja jest nieszkodliwa dla wyświetlaczy AMOLED.

Jeśli macie problemy z zasypianiem, to naprawdę spróbujcie

Możecie myśleć, że przecież nie aż tak często korzystacie ze smartfonów i tabletów, gdy na dworze panują już ciemności. Może to nawet prawda, ale najwyraźniej niewiele potrzeba, aby zaburzyć swój rytm okołodobowy, a aplikacja Twilight może pomóc. Co ważne, nic to nie kosztuje, bo appka jest darmowa. Co prawda można wykupić wersję płatną, która ma więcej opcji, ale ja nie widzę takiej potrzeby.

Aplikację Twilight możecie pobrać ze Sklepu Google Play.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o