Pokemon GO – poradnik, jak zacząć przygodę z grą?

Pokemon GO szturmem zdobywa cały świat. Każdy chce zostać trenerem i łapać kolejne stworki. Chociaż gra nie jest skomplikowana, to warto wiedzieć kilka rzeczy zanim zaczniemy przygodę z Pokemon GO.

Pokemon GO to najnowsza gra mobilna studia Niantic oraz Nintendo. Pozwala na łapanie Pokemonów w realnym świecie. Nasz awatar porusza się tak, jak sami się poruszamy. Nie da się łapać stworków siedząc na kanapie lub przed ekranem monitora. Do tego potrzebny jest spacer. Oczywiście nie brakuje też Pokestopów oraz Pokegymów, na których można walczyć z innymi graczami. Mechanika co prawda nie jest specjalnie rozbudowana, ale dla wielu osób w pełni wystarczająca. Jak zatem rozpocząć przygodę z Pokemon GO?

Pokemon GO – możesz mieć Pikachu

Na początku gry dostajemy do wyboru trzy standardowe Pokemony – Charmandera, Bulbasaura oraz Squirtle. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można też wybrać Pikachu. Początkowo nie jest on dostępny, ale wystarczy kilka razy odrzucić wybór wcześniejszych trzech Pokemonów. Po chwili gra sama zaproponuje nam Pikachu. To łatwy sposób na szybkie zdobycie najpopularniejszego chyba Pokemona.

Pokemon GO – jak łapać Pokemony?

Jednym z głównych celów gry jest zdobycie jak największej liczby Pokemonów, a finalnie złapanie ich wszystkich. Aby to zrobić, trzeba wyjść z domu. Wystarczy przejść się po okolicy, aby obok nas pojawił się jakiś stworek. Możemy też kliknąć w specjalną zakładkę, która pokazuje, jakie Pokemony są najbliżej nas. Możemy też użyć Incense, które przez 30 minut zwabia dzikie Pokemony do naszej lokalizacji. Można tego użyć nawet będąc w domu.

Pokemon-GO-Android-iOS-poradnik

Jeśli już jakiś Pokemon pojawi się na naszym ekranie, to wystarczy w niego kliknąć, a gra umożliwi jego złapanie. Do tego potrzebujemy Pokeballów. Kilka dostajemy na początku gry oraz za awansowanie na wyższe poziomy. Kolejne możemy kupić lub zdobyć za darmo w Pokestopach. Samo łapanie stworka nie jest specjalnie trudne. Musimy rzucić w niego Pokeballem. Najlepiej zrobić to w momencie, gdy kółko wokół stworka będzie jak najmniejsze. Przed rzutem warto też pomachać chwilę Pokeballem, bo dzięki temu możemy zdobyć dodatkowe punkty doświadczenia.

Oczywiście im Pokemon silniejszy, tym trudniej go złapać. Wyróżniamy trzy kolory okręgów wokół Pokemonów. Zielone oznacza, że złapanie będzie łatwe. Żółty kolor to już nieco wyższy poziom trudności. Z kolei czerwone kółko to już spore wyzwanie, przy którym warto użyć niestandardowych przedmiotów. Pomocne mogą być np. jagody (berries) oraz niestandardowe Pokeballe.

Warto też pamiętać, że wodne Pokemony dużo łatwiej będzie nam znaleźć np. nad jeziorem lub przy rzece. Z kolei trawiastych najlepiej szukać na łące lub w lesie. Wiele Pokemonów pojawia się też po zmroku. Dlatego warto czasami wyjść na łowy późniejszą porą, bo to okazja na złapanie nowych gatunków.

Pokemon GO – PokeStops

PokeStops to po prostu miejsca, w których można zdobyć darmowe przedmioty – Pokeballe, a nawet jajka, z których można wyhodować kolejne Pokemony. Na mapie PokeStops to te niewielkie, niebieskie znaczniki. Zazwyczaj znajdują się w miejscach charakterystycznych dla danej okolicy (w tym celu wykorzystano bazę gry Ingress). Wystarczy tylko podejść do nich wystarczająco blisko i kliknąć w nie na mapie. Po chwili powinno wypaść kilka darmowych przedmiotów. Jeśli PokeStops jest pusty, to wystarczy poczekać kilka minut (maksymalnie 5 minut), bo właśnie w takim czasie te miejsca się odnawiają.

Przy PokemStops warto też używać modułów Lure, które można kupić w sklepie. Działają one jeszcze mocniej niż Incense i przyciągają dzikie Pokemony do danej lokalizacji. Co ważne, działanie modułów Lure może być wykorzystywane przez wszystkich graczy, więc warto ich używać ze znajomymi.

Pokemon GO – gyms i walka

W tym momencie walczyć można jedynie z specjalnych salach (Gyms). Na mapach to duże, czerwone słupy. Walka w tym momencie jest dość prymitywna i sprowadza się do klikania w przeciwnego Pokemona lub przytrzymania na nim palca w celu wyprowadzenia mocniejszego ciosu. Poke Gyms można też obstawić swoim stworkiem, o ile sala nie była zajęta lub udało nam się pokonać dotychczasowego rezydenta.

Jednak walki są dostępne dopiero od 5 poziomu. Poza tym nie możemy walczyć z przedstawicielami tej samej drużyny (do wyboru są trzy – żółta, czerwona i niebieska). Jeśli należymy np. do czerwonych i dana sala jest zajęta przez innego czerwonego, to możemy dodać swojego Pokemona do pilnowania. W ten sposób zdobycie danego Gyms będzie trudniejsze. Z czasem mają zostać wprowadzone pojedynki poza salami, ale na razie musimy zadowolić się tym, co mamy.

Pamiętajcie też, że co jakiś czas trzeba odwiedzić Pokemona zostawionego w sali, aby go uleczyć lub postawić na nogi, jeśli został pokonany. Za utrzymywanie danej sali zyskujemy też dodatkowe bonusy, które można odebrać w sklepie po kliknięciu w tarczę.

Pokemon GO – trenowanie i ewolucja

Pokemon GO to też ewolucje i trenowanie. Jednak w tym przypadku to nie Pokemony zdobywają wyższe poziomy, a trenerzy. Im mamy wyższy poziom, tym silniejsze stworki zaczną się nam pojawiać do złapania. Jednak samego Pokemona nie da się wytrenować na silniejszego. Można mu jedynie podać Rare Candy lub użyć gwiezdny pył, które zwiększą jego siłę bojową. Przy okazji warto dodać, że każdy Pokemon ma podaną swoją siłę. Mowa o punktach CP, czyli combat points (punkty walki).

Pokemona można też ewoluować. Dzięki temu zmienimy Charmandera w Charmeleona, a później w Charizarda. Jednak do tego potrzeba użyć sporej liczby cukierków. Trzeba też pamiętać, że są różne cukierki, przeznaczona dla różnych gatunków Pokemonów. Na przykład zwiększenie siły Charmandera kosztuje 200 gwiezdnego pyłu i 1 cukierek. Z kolei ewolucja to koszt aż 25 cukierków. Różnica jest więc spora. Dodatkowe cukierki możemy zdobywać przesyłają zdublowane Pokemony do profesora. Wystarczy wybrać z meny danego stworka, a następnie kliknąć w przycisk „transfer”. Pamiętajcie, że jest to nieodwracalne i takiego Pokemona stracimy na zawsze. Ale jest to też powód, dla którego warto ciągle łapać te same Pokemony. W ten sposób zyskujemy cukierki potrzebne do wzmocnienia siły danego stworka lub ewolucji.

Pokemon GO – jajka

Co jakiś czas w PokeStops trafimy na jajka. Możemy z nich wyhodować nowego Pokemona. Wyróżniamy trzy rodzaje jajek – 2 km, 5 km i 10 km. Każda z tych liczb oznacza, jaki dystans trzeba przejść z jajkiem w inkubatorze, aby wykluł nam się stworek. No właśnie, bo jajka trzeba trzymać w inkubatorze. Bez tego nie wyhodujemy nowego Pokemona.

Bardzo ważne jest też to, że gra nie działa w tle. Te 2, 5 lub 10 km musimy przejść z włączoną aplikacją. Gra nie zaliczy nam też jazdy samochodem lub komunikacją miejską. Po prostu trzeba przygotować się na spacery. Nie mamy też wpływu na to, jaki Pokemon nam się wykluje, ale to podobno w jajkach znajdują się najsilniejsze stworki, więc warto je hodować.

Pokemon GO – oszczędzanie energii

Niewiele osób o tym wie lub informuje, ale w grze jest dostępny tryb oszczędzania energii. Jeśli go włączymy, to ekran w smartfonie będzie się wygaszać, ale gra cały czas pozostanie aktywna. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo energii. Jednocześnie wibracje poinformują nas o Pokemonie w pobliżu.

Pokemon-GO-poradnik (11)

Pokemon GO – wymienianie się Pokemonami

Od razu uprzedzam – ta opcja nie jest na razie dostępna. Jednak szef Niantic w jednym z wywiadów powiedział, że taka opcja wkrótce się pojawi. Nie znamy żadnych szczegółów poza tym, że będzie można wymieniać się Pokemonami, co już samo w sobie wydaje się ciekawe.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie w komentarzach, a postaram się na wszystko odpowiedzieć.

Aktualizacja!

Gra jest już oficjalnie dostępna w Polsce. Możecie ją pobrać klikając w poniższe linki:

google_play

apple_store

SPRAWDŹ TEŻ:

Jak zainstalować Pokemon GO – Android i iOS?

Światowa premiera Pokemon GO opóźni się!

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
allyashellMasaGratoRDamian JaroszewskiDawid Adamek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dawid Adamek
Gość

Charmandera na początku, a nie Charizarda. duh. :D

Damian Jaroszewski
Gość

słusznie :)

MasaGratoR
Gość
MasaGratoR

Ten tryb oszczędzania energii na razie działa wadliwie, bo potrafi po ponownym wyświetleniu gry nie reagować na dotyk. Mają naprawić to w najbliższym czasie wraz z wżeraniem baterii i problemami z lokalizacją. :P

Damian Jaroszewski
Gość

Tak, zauważyłem. U mnie też źle działa :)

allyashell
Gość
allyashell

Nie wiem, czy powinnam się tym martwić, ale kiedy dotrę do jakiegokolwiek pokestopu na ekranie widnieje napis „empty module slot”. Nie wiem, co to znaczy, być może, jak wspomniałeś, że stop jest pusty, ale wolałam zapytać.

Damian Jaroszewski
Gość

Gdyby był pusty, to byłby na fioletowo, a nie na niebiesko. Empty module slot oznacza, że w PokeStopie nie jest zamontowany Lure Module.

allyashell
Gość
allyashell

Jest to błąd z góry, czy zależny raczej ode mnie? Przepraszam, że tak zadręczam, ale jestem nowa w te klocki, a moje trenerskie ja umiera.

Damian Jaroszewski
Gość

Nie jest to żaden błąd. Lure Module możesz, ale nie musisz instalować w PokeStopie. Lure Module wabi przez 30 minut dzikie Pokemony do danego PokeStops. Jeśli chcesz wyciągnąć darmowe przedmioty z PokeStops, to musisz obrócić wyświetlające się w nim zdjęcie :)

allyashell
Gość
allyashell

Robiłam to – nic. Ewh, po prostu nie mam szczęścia do technologii, pójdę zachwycać się kapslami z chipsów.

Damian Jaroszewski
Gość

Ale byłaś wystarczająco blisko PokeStopa? No i czasami serwery zamulają i trzeba chwilę odczekać.