Android Lollipop pozwoli aplikacjom na większy dostęp do kart pamięci

Android od pewnego czasu był dość restrykcyjny jeśli chodzi o dostęp aplikacji do karty pamięci. KitKat wprowadził w tej kwestii małą zmianę na plus. Teraz Lollipop idzie jeszcze o krok dalej i to bardzo dobra informacja!

Wcześniej aplikacje miały bardzo ograniczony dostęp do zasobów karty pamięci. Nie do końca podobało się to użytkownikom, którzy liczyli na nieco większą dowolność w tej kwestii. Dlatego też, przy okazji wprowadzenia Androida w wersji KitKat, Google poszedł na małe ustępstwo. Aplikacje mogły mieć już dostęp do karty pamięci, ale tylko do utworzonych przez siebie folderów i niczego innego. Była to zmiana na plus, ale użytkownikom cały czas to nie wystarczyło. Na szczęście wraz z premierą Lollipop to się zmieni.

Od Androida 5.0 aplikacje będą miały dostęp do całych zasobów karty pamięci, o ile pozwoli im na to sam użytkownik. Co ciekawe, to właśnie my sami będzie mogli decydować o tym, do jakich konkretnych folderów uzyska dostęp dana aplikacja. Możemy wybrać np. dwa foldery, ale trzeci już zastrzec. O nowej funkcji Androida Lollipop poinformował Jeff Sharkey, inżynier Google na swoim profilu w Google+.

To moim zdaniem świetna i dobrze przemyślana decyzja Google’a. Po pierwsze, firma słucha swoich użytkowników i daje im dostęp do tego, do czego chcieli. Nie oszukujmy się, nie jest to funkcja dla pana Mirka lub pani Basi, a tzw. power-userów, którzy lubią grzebać w ustawieniach swoich telefonów. Z drugiej strony Android cały czas będzie dbać o bezpieczeństwo danych i jeśli sami nie pozwolimy aplikacji na dostęp do konkretnych informacji i plików, to możemy spać spokojnie. A niestety, w Sklepie Play nie brakuje appek o wątpliwej użyteczności, nie wspominając już o bezpieczeństwie.

Teraz tylko pozostaje czekać na premierę Androida 5.0 Lollipop, nie tylko na Nexusach i urządzeniach z rodziny Google Play Edition, ale także flagowych urządzeniach najpopularniejszych producentów.

Źródło: Android Central

Fot. Flickr

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Android L i uprawnienia do zapisu na karcie SD Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] z tym co przeczytałem tutaj nowy Android ma mieć opcję umożliwiającą nadanie aplikacji praw do zapisu na SD… Jakoś […]