S Health – codzienny kompan zdrowego życia już dla wszystkich Androidowców

Wiele osób chce być teraz fit. Zaczęliśmy masowo dbać o swoje zdrowie. Uprawiamy sporty, zdrowo się odżywiamy, unikamy siedzącego trybu życia. Już dawno zauważyli to twórcy aplikacji mobilnych, włącznie z wielkimi producentami, jak Samsung. Tak właśnie powstał S Health, który od niedawna jest dostępny dla wszystkich użytkowników systemu Android.

Aplikacja S Health została pierwszy raz zaprezentowana w 2012 roku wraz z premierą Samsunga Galaxy SIII. Od początku appka miała pomóc w utrzymywaniu zdrowego trybu życia, głównie przez monitorowanie naszych postępów. Z czasem poszerzała swoje możliwości. Zaczęła współpracować z wieloma akcesoriami – opaskami i zegarkami i wykorzystywać coraz większą liczbę czujników w smartfonach. Niestety aplikacja S Health cały czas była zarezerwowana tylko dla użytkowników sprzętów Samsunga. To duże grono, ale posiadaczy telefonów z Androidem jest dużo więcej. Jednak ostatnio to się zmieniło. Aplikacja trafiła do Sklepu Google Play i może ją zainstalować niemal każdy użytkownik systemu.

Interfejs S Health

S Health to aplikacja, która w kompleksowy sposób ma nam pomóc w zdrowym trybie życia. Aplikacja pełna jest różnych opcji, ale przy tym zachowała bardzo prosty i czytelny dla użytkownika interfejs. Główny ekran S Health to jakby pulpit, do którego możemy dodawać interesujące nas elementy i jednocześnie usuwać te, które nas nie obchodzą. Możliwości są spore. Możemy dodać licznik kroków, konkretny program treningowy, monitor snu, wypitą w ciągu dnia wodę, ciśnienie tętnicze, bieganie czy też ustawić sobie cel, np. odżywiaj się zdrowo lub zwiększ aktywność. W zależności od naszego wyboru aplikacja będzie różnie się zachowywać. Jeśli wybierzemy zwiększenie aktywności, to w przypadku dłuższego przesiadywania na kanapie lub przed komputerem S Health poinformuje nas, że czas się nieco poruszać.

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i miły dla oka. Pomimo dużej ilości funkcji, bardzo łatwo połapać się we wszystkich ustawieniach i możliwościach. Widać wyraźną inspirację Material Design, co jest dużą zaletą. Wytyczne Google’a sprawiają, że aplikacje wyglądają bardzo dobrze – są kolorowe, wszystkie elementy są płaskie, a przejścia pomiędzy poszczególnymi elementami prezentują się po prostu dobrze.

Trening z S Health

Aplikacja S Health na bieżąco monitoruje nasze postępy, w tym pokonywane każdego dnia kroki. Jednak to nie wszystko. Możemy również dodawać trening. Na liście znajduje się spor liczba sportów. Wystarczy tylko wyszukać odpowiednią dyscyplinę i wcisnąć przycisk „start”, gdy rozpoczniemy trening. Jeśli ustawimy odpowiednie interwały, to S Health dźwiękowo będzie nas informować o odstępach czasowych. Bardzo spodobała mi się także funkcja oszczędzania energii, dzięki której cały ekran zostaje przyciemniony i widać na nim tylko płynący czas treningu oraz spalone kalorie.

Jeszcze więcej możliwości mamy w przypadku biegu. S Health nie tylko zapisze pokonaną trasę, ale także zaproponuje konkretne treningi, w trakcie których oczywiście również będziemy informowani o postępach i wymaganiach. Dla początkujących osób z nieco za dużą ilością kilogramów przewidziano np. wolny chód. W tym treningu mamy 5 minut rozgrzewki, czyli spaceru z prędkością 4 km na godzinę, 20 minut treningu z prędkością 6 km na godzinę i następnie znowu 5 minut spacer na zakończenie. W ten sposób pokonamy około 2,42 km. Nie brakuje także treningów dla bardziej zaawansowanych i absolutnych speców o joggingu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto z czasem wyznaczać sobie coraz wyższe cele. W każdym innym treningu możemy ustawić czas trwania, jaką liczbę kalorii chcemy spalić lub jaki dystans pokonać.

Pożywienie

Możemy także kontrolować ilość spożywanych kalorii. W tym celu musimy ręcznie wpisywać wszystkie posiłki. Wystarczy tylko dodawać odpowiedniej porcje składników (baza jest dość duża) i na tej podstawie S Health wyliczy, jak dużo kalorii już zjedliśmy. Wcześniej warto wypełnić swoje dane, w tym wiek, wzrost i wagę, gdyż na tej podstawie aplikacja zasugeruje, ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać, a następnie będzie monitorować, czy trzymamy się założonego celu. Szkoda tylko, że program nie sugeruje konkretnych diet lub posiłków, co byłoby rozwiązaniem wręcz idealnym dla osób mniej zorientowanych w zdrowym odżywianiu. Nic jednak nie zastąpi wizyty u dietetyka i najwyraźniej tym kierował się Samsung w trakcie opracowywania aplikacji.

Co jeszcze?

Na tym jednak nie koniec. Aplikacja S Health pozwala także na monitorowanie snu, kontrolowanie tego, jak dużo wody pijemy w ciągu dnia (a to jest bardzo ważne), a nawet ilość spożywanej kofeiny. Do tego możemy prowadzi dzienniczek naszego ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi. Tym samym w jedna aplikacja jest niemal kompleksowym narzędziem do dbania o własne zdrowie.

Aplikacja S Health Samsunga to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą być wysportowane, szczupłe i zdrowe. Na pewno doświadczone osoby mają już konkretne plany treningowe i żywieniowe i swoje sposoby na monitorowanie postępów, ale dla laików taka appka to rozwiązanie idealne. Wiele rzeczy dzieje się automatycznie, a mnogość funkcji nie przytłacza, w czym zasługa prostego interfejsu. Aplikacja Samsung S Health jest już dostępna w Sklepie Google Play praktycznie dla wszystkich użytkowników systemu Android, którzy mają system w wersji co najmniej 4.4 KitKat.

google_play

Tekst powstał przy współpracy z firmą Samsung – partnerem bloga Appki.com.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o