15% spadek cen domów ANZ zwiększa widmo ujemnego kapitału własnego dla nowych nabywców

Ceny nieruchomości spadły w wielu częściach kraju, ponieważ koszty kredytów mieszkaniowych gwałtownie wzrosły.

Katarzyna George/Personel

Ceny nieruchomości spadły w wielu częściach kraju, ponieważ koszty kredytów mieszkaniowych gwałtownie wzrosły.

Jego ANZ mówi Spodziewaj się, że ceny domów spadną o 15% Spowoduje to powrót cen do poziomu z lutego ubiegłego roku, co może zagrozić niektórym nowym nabywcom ujemnymi zapasami.

Od lutego 2021 r. nieco ponad 10,2 miliarda dolarów kredytów mieszkaniowych zostało wydanych osobom z mniej niż 20% depozytami, dane z programu Te Petty przeprowadzonego przez Bank Rezerw Nowej Zelandii zmarły.

Nick Goodall, szef działu badań w Core Logic, powiedział, że ostatni raz, gdy nabywcy doświadczyli znacznych spadków cen nieruchomości w całym kraju, nastąpił po globalnym kryzysie finansowym (GFC).

Następnie ceny spadły o 10% w skali kraju, a powrót do normy zajęło pięć lat, chociaż niektóre obszary potrzebowały sześciu do siedmiu lat, aby powrócić do poprzedniego wysokiego poziomu, powiedział.

Czytaj więcej:
* IR donosi o gwałtownym spadku pierwszych wypłat domów z KiwiSaver
* Średnia cena wywoławcza w „najdroższym” rejonie Auckland zbliża się do 1 miliona dolarów
* Niska cena domu może przetestować kredyty mieszkaniowe z 5% depozytem

„Wzrost kapitału utknął w martwym punkcie przez bardzo długi czas” – powiedział Goodall.

Ujemny kapitał własny to termin opisujący sytuację, w której właściciele domów są winni bankowi więcej, niż sprzedają swoje domy.

Ale Goodall powiedział, że nawet gdyby ceny spadły o 15%, większość kredytobiorców, którzy kupowali od lutego 2021 r., uniknęłoby tego.

rzeczy

Spójrz na 12 zwycięzców 2022 NZIA Auckland Housing Awards.

„Ludzie, którzy kupiliby przed listopadem zeszłego roku, byliby w porządku, widzieliby wzrost rynku i byliby też naprawiani na dłuższe okresy.

Jednak kilku nowych nabywców może mieć pasywny udział w obszarach takich jak Lower Hutt, gdzie ceny gwałtownie spadły w ostatnich miesiącach.

Dane z banków wskazują, że około jedna czwarta kredytobiorców z niskimi depozytami miała na koniec marca mniej niż 10% kapitału własnego.

Oświadczenie ujawnione przez Westpac pod koniec marca pokazało, że zaciągnął on 3 miliardy dolarów pożyczek dla osób z depozytami od 10% do 20%, w porównaniu do 1,3 miliarda pożyczek dla pożyczkobiorców z mniej niż 10% depozytami.

W ANZ liczby wyniosły odpowiednio 4,6 miliarda dolarów i 1,8 miliarda dolarów.

„Prognoza 15% reprezentuje średnią”, powiedział Miles Workman, główny ekonomista ANZ, i jeśli okaże się trafna, niektóre nieruchomości spadną o więcej, inne mniej.

W październiku zeszłego roku Core Logic utworzył system śledzenia „podatności” na spadki cen w różnych częściach kraju, w oparciu o takie czynniki, jak wzrost cen, siła gospodarek regionalnych i popyt nabywców, powiedział Goodall.

Powiedział, że obszary, które mogą być najbardziej narażone na większe depresje, to południowa część Wyspy Północnej i Hawk’s Bay. Być może Canterbury było mniej bezbronne.

Nick Goodall, szef działu badań w CoreLogic, mówi, że podczas gdy ceny nieruchomości spadły, niewielu właścicieli domów doświadczy ujemnego kapitału własnego.

Monique Ford / Rzeczy

Nick Goodall, szef działu badań w CoreLogic, mówi, że podczas gdy ceny nieruchomości spadły, niewielu właścicieli domów doświadczy ujemnego kapitału własnego.

Powiedział, że tanie nieruchomości odnotowały największe do tej pory spadki, ponieważ nabywcy pierwszego domu i inwestorzy wycofali się z rynku.

Nieruchomości o wartości od 1,5 mln do 2 mln USD radziły sobie lepiej, ponieważ wciąż istnieje silniejszy rynek dla specjalistów od kapitału, którzy chcą dokonać modernizacji.

Negatywna sprawiedliwość może być psychologicznym ciosem dla właściciela nieruchomości, ale Goodall powiedział: „To nie ma znaczenia, jeśli jest to tylko na papierze. Bank nie spojrzy nagle na twoją wycenę i powie:„ Musisz zwiększyć jej wartość.'”

Banki mają Zobowiązanie, że nie będzie domagać się dodatkowych opłat, ani nie nakładać dodatkowych opłat na kredytobiorców.

„Spłacaj kredyt hipoteczny, a wszystko będzie dobrze. Jeśli utrzymasz pracę i nadal będziesz spłacać kredyt hipoteczny, całkowita wartość domu nie będzie miała znaczenia” – powiedział Goodall.

Tylko osoby, które są zmuszone do sprzedaży i mają ujemny kapitał, prawdopodobnie z powodu rozpadu związku, mogą skrystalizować stratę, pozostawiając im długi w banku do spłaty po sprzedaży swojej nieruchomości.

Inni ludzie, którzy znajdą się w ujemnym kapitale własnym, mogą zatrzymać sprzedaż.

„Mam nadzieję, że wzrost kapitału powróci w pewnym momencie” – powiedział Goodall.

Katie Wesney, strateg, trener finansowy w WłączaćKiedy ceny nieruchomości nie rosły, właściciele domów potrzebowali planów redukcji zadłużenia, aby zbudować kapitał.

Kiedy ceny domów przestają rosnąć, właściciele domów muszą priorytetowo traktować spłatę zadłużenia, aby zbudować kapitał, mówi Katie Wesney, dyrektor finansowy w enable.me.

dostarczony

Kiedy ceny domów przestają rosnąć, właściciele domów muszą priorytetowo traktować spłatę zadłużenia, aby zbudować kapitał, mówi Katie Wesney, dyrektor finansowy w enable.me.

„Powinni mieć naprawdę dobrą, jasną strategię redukcji zadłużenia, ponieważ jeśli ceny nie idą w górę, jedynym sposobem, w jaki mogą stworzyć te zapasy, jest zmniejszenie tego dodatniego długu” – powiedziała.

Podczas gdy inflacja zmniejsza siłę nabywczą ludzi, trenerzy finansowi w EnableMe odkryli, że w budżetach domowych zwykle jest miejsce na cięcia, aby ludzie mogli przyspieszyć spłatę kredytów mieszkaniowych.

„Ogólnie około 15% dochodów prześlizguje się przez luki” – powiedziała.

Często były to pieniądze wydawane na posiłki i jedzenie poza domem, ale rodziny powinny również starać się zwiększyć swoje dochody.

„Mając pełny rynek pracy, to świetny czas, aby zapytać, czy można pomachać, by poprosić o podwyżkę” – powiedziała.

READ  Ankieta ujawnia spadek oczekiwań cenowych w pierwszym kwartale

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top