4 dni w tygodniu: epidemie, paliwo i opłaty za wjazd do centrum skłaniają więcej firm do przyłączenia się

Założyciel Andrew Barnes mówi, że z 4-dniowym tygodniem jest więcej czasu na relaks i spędzanie czasu z rodziną. zdjęcie/plik

Praca cztery dni w tygodniu i otrzymywanie zapłaty za pięć nabiera tempa w Nowej Zelandii, a do ruchu dołączyło ostatnio 10 firm.

Firmy Kiwi dołączyły do ​​ponad 100 różnych organizacji na całym świecie w programie pilotażowym mającym na celu śledzenie i mierzenie skuteczności rosnącego trendu.

Model stworzony przez Andrew Barnesa, założyciela Perpetual Guardian, zakłada, że ​​pracownicy płacą 100% swojej pensji za pracę 4 dni w tygodniu, na podstawie osiągnięcia 100% wydajności.

Maoryska firma zajmująca się doradztwem w zakresie języka i biznesu, Haemata, zarejestrowała się na 4-dniowy tydzień temu sześć tygodni temu po niedawnych przestojach, które sprawiły, że zespół był zmęczony, niezaangażowany i wymagał remontu.

T Orangi Murphy Phil z Haemata powiedział, że zespół zdecydował, w jaki sposób pracować ze zmianą.

„Po zamknięciu mieliśmy spotkanie i rozmawialiśmy o tym, jak się czuliśmy, a wspólnym tematem było to, że było ciężko, że było ciężko, a praca była jak Dzień Świstaka.

„Każdy miał okazję pomyśleć, a my postanowiliśmy robić rzeczy inaczej”.

Te Aorangi Murphy-Fell z Maoryskiej firmy konsultingowej Haemata testuje 4 dni w tygodniu w ramach programu beta.  Załączone zdjęcie
Te Aorangi Murphy-Fell z Maoryskiej firmy konsultingowej Haemata testuje 4 dni w tygodniu w ramach programu beta. Załączone zdjęcie

Firma przyjrzała się 4-dniowemu tygodniowi i postanowiła wypróbować program wraz z hybrydowym modelem pracy, w którym kilka dni spędza pracując w domu.

Zespół 10 osób w Haemata obecnie organizuje dni wolne, więc żaden tydzień nie jest taki sam i wszyscy cieszą się długim weekendem.

Murphy-Ville powiedział, że to dopiero początek, ale jak dotąd efektywna praca przez cztery dni, aby uzyskać dodatkowy dzień, aby cieszyć się i spędzić z Wannau, była pozytywna.

„Jesteśmy dumni z tego, że ten dodatkowy dzień jest naprawdę miły”.

Wszyscy pracują w poniedziałek, a tydzień zaczyna się od Hiki Wairua – spotkania w terenie i promowania dobrego samopoczucia zespołu.

„Wszyscy jesteśmy na tym spotkaniu i wszyscy je uwielbiają, śledzimy je z Karakią i to właśnie przygotowaliśmy na ten tydzień.

READ  Tak, dziki rynek mieszkaniowy w końcu osiągnął swój szczyt

„Przez resztę tygodnia nadal jesteśmy w fazie beta, wprowadzając zmiany w miarę postępów i zastanawiając się, co działa”.

Naukowcy z Boston College śledzą postępy Himaty. Badana jest produktywność, dane są ściskane, a wsparcie i porady udzielane firmie, gdy przechodzi ona do zmiany tygodnia pracy.

Pozostałe firmy to Auckland University of Technology, University of Queensland i University of Sydney.

Andrew Barnes, architekt 4 Day Week i założyciel 4 Day Week Global, powiedział, że pandemia dała 4 Day Week impuls, którego potrzebuje.

„Ludzie nie są zainteresowani powrotem do modelu biznesowego sprzed 2020 r., a nawet wtedy było jasne, że pięciodniowy tydzień nie jest już odpowiedni do celu” – powiedział Barnes dla Herald w niedzielę.

Założyciel 4-dniowego tygodnia, Andrew Barnes, powiedział, że opłaty za wjazd do centrum miasta i koszty podróży zwiększyły popularność 4-dniowego tygodnia.  Załączone zdjęcie
Założyciel 4-dniowego tygodnia, Andrew Barnes, powiedział, że opłaty za wjazd do centrum miasta i koszty podróży zwiększyły popularność 4-dniowego tygodnia. Załączone zdjęcie

„Większy nacisk kładzie się na produktywność i elastyczność, czyli to, co oferuje czterodniowy tydzień pracy, i na to, co przyniesie najlepsze rezultaty dla biznesu, dobrego samopoczucia, gospodarki i klimatu”.

Wraz z wiadomościami o opłacie za wjazd do centrum miasta i wyższych kosztach paliwa, Barnes powiedział, że czterodniowy tydzień staje się jeszcze bardziej istotny.

„Czynniki takie jak inflacja kosztów paliwa mają ogromny wpływ… nie wspominając o problemie zatłoczenia w samym Auckland o wartości 1,3 miliarda dolarów.

„Jest bardziej pilny ruch, aby zostawić dojazdy do pracy przez pięć dni w tygodniu w lusterku wstecznym”.

Program pilotażowy zaplanowano na sześć miesięcy w oparciu o model 100:80:100, w którym pracownicy otrzymują 100% wynagrodzenia przez 80% czasu.

W zamian są zobowiązani do utrzymania co najmniej 100-procentowej wydajności.

Dzień spędzony mniej w korku to kierowca 4 dni w tygodniu.  Zdjęcie/Brett Phipps
Dzień spędzony mniej w korku to kierowca 4 dni w tygodniu. Zdjęcie/Brett Phipps

Firmy mogą uzyskać dostęp do pakietu wsparcia w ramach programu pilotażowego, w tym warsztatów prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów i liderów cztery dni w tygodniu, mentoringu prowadzonego przez liderów biznesu cztery dni w tygodniu oraz nawiązywania kontaktów z innymi firmami pilotażowymi.

Barnes wprowadził 4-dniowy tydzień do założonej przez siebie firmy — Perpetual Guardian — w 2018 roku.

READ  Vodafone, Wellington Airport, Soldier, ponieważ Infratil wypłaciła straty

Najpierw przedstaw skrócony tydzień pracy, aby zobaczyć jego wpływ, jeśli w ogóle, na poziom wydajności w pracy.

Wstępne testy zakończyły się sukcesem, a niezależne badania naukowe wykazały, że poziom produktywności pozostał taki sam, a satysfakcja z pracy znacznie wzrosła wśród wykładowców.

Od tego czasu Barnes opowiada się za 4-dniowym tygodniem na całym świecie i twierdzi, że dodatkowy dzień wolny w tygodniu zwiększa zaangażowanie, satysfakcję i utrzymanie pracowników bez spadku wydajności.

Aby uzyskać więcej informacji na temat 4-dniowego okresu próbnego, kliknij tutaj.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top