ANZ zawiesza pożyczki mieszkaniowe z niskimi depozytami, aby zachować zgodność z zasadami Banku Rezerw Nowej Zelandii

ANZ Bank ustanowił limity pożyczek z niskimi depozytami dla właścicieli rezydentów, którzy chcą kupić istniejące domy, ponieważ przechodzi do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad udzielania pożyczek przez Bank Rezerw.

Zdjęcie: RNZ / Nate McKinnon

Największy bank w kraju poinformował, że zawiesił udzielanie pożyczek „tymczasowo” po tym, jak na początku miesiąca zaostrzono wskaźniki wartości kredytu do wartości nieruchomości, nakładając 10-procentowy limit całkowitej kwoty nowych kredytów udzielonych przez bank właścicielom zamieszkałym na poziomie poniżej 20 proc. depozyt.

Dyrektor zarządzający ANZ ds. bankowości osobistej, Ben Kelleher, powiedział, że bank przekroczył limit, ale jak tylko będzie miał swobodę, odwoła się.

„Nie jesteśmy daleko od tego, więc to tylko tymczasowa pompa hamulcowa i miejmy nadzieję, że otworzymy ją po Bożym Narodzeniu, gdy zejdziemy poniżej tego”.

Powiedział, że wstrzymanie udzielania kredytów dotknie około 10 procent klientów, ale nie wpłynie to na wszystkie istniejące i wstępne zezwolenia, podobnie jak niskie kredyty depozytowe dla nowych firm budujących domy.

Są oznaki, że rynek mieszkaniowy zwalnia, powiedział Kelleher, z długą listą czynników, od wyższych stóp procentowych, ostrzejszych standardów kredytowych, po przystępność cenową i restrykcyjne przepisy podatkowe.

„Lista jest długa, istnieje wiele przeciwności dla rynku nieruchomości”.

„Nie spodziewam się wielkiego krachu, ale myślę, że na jakiś czas wrócimy do niskocyfrowego wzrostu, co jest naprawdę dobre”, powiedział Keeler.

Powiedział, że rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w ciągu ostatniego roku, które napędzało boom kupowania domów, należy już do przeszłości i nie będzie się powtarzać w najbliższym czasie.

„Nadzwyczajne stawki były w bardzo nietypowych czasach i przy rosnącej inflacji, otwartych granicach, oprocentowaniu hurtowym rosnących oczekiwań, a to napędza wyższe stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych”.

W międzyczasie Bank Rezerw Nowej Zelandii opublikował więcej szczegółów i poprosił o opinie Stosunek zadłużenia do dochodów, co ograniczyłoby kredytowanie w stosunku do dochodów kredytobiorcy.

READ  Pasażerowie Rarotonga wyrazili swoją frustrację po locie powrotnym

Poprosił również o komentarze na temat limitów stóp procentowych dla banków, aby przetestować, czy kredytobiorcy mogą sobie poradzić z wyższymi stopami procentowymi.

„W tej chwili nie proponujemy wprowadzenia ograniczeń w obsłudze zadłużenia, ale chcemy być przygotowani na ich wdrożenie w przypadku pojawienia się zagrożeń dla stabilności finansowej” – powiedział wicegubernator Jeff Pascand.

Bank Rezerw Nowej Zelandii od kilku lat patrzy na DTI jako na sposób kontrolowania ryzykownych pożyczek bankowych, ale nadal potrzebuje zgody rządu.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top