Asteroida zderza się z Ziemią nad Niemcami kilka godzin po jej odkryciu

Asteroida zderza się z Ziemią nad Niemcami kilka godzin po jej odkryciu

W niedzielę rano mała asteroida weszła w ziemską atmosferę i rozświetliła niebo nad wschodnimi Niemcami. Filmy z zdarzenia rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, pokazując świecący obiekt lądujący nad Europą. Eksperci potwierdzili później, że światło pochodziło od rozpadającego się meteorytu.

Według astronomów i obserwatorów asteroida 2024 BX1, tymczasowo zidentyfikowana jako Sar2736, wylądowała pod Berlinem w pobliżu Nynhausen około 1:30 czasu lokalnego. Według Międzynarodowej Unii Astronomicznej węgierski astronom Krysztian Szarniczky jako pierwszy odkrył podejście asteroidy na kilka godzin przed zderzeniem.

NASA potwierdziła również wypadek co najmniej 20 minut przed uderzeniem. Uwaga: mała, nieszkodliwa asteroida w kształcie kuli ognia rozpadnie się na zachód od Berlina, w pobliżu Nyonhausen, o godzinie 1:32 czasu środkowoeuropejskiego. „Moderatorzy zobaczą to, jeśli będzie to jasne!” – napisała agencja kosmiczna.

To wydarzenie było ósmym odkryciem asteroidy przed zderzeniem z Ziemią i trzecim razem, gdy odkrył ją Christian Sarnitsky. Sarnitsky to dobrze znany „łowca asteroid”, który odkrył mniejsze planety i inne obiekty kosmiczne zmierzające w stronę naszej planety, w tym dwie asteroidy, które kolejno spadły nad Francją w 2023 r. i nad Oceanem Arktycznym w 2022 r.

Jak duża była asteroida?

Według Dennisa Vidy, doktoranta specjalizującego się w fizyce meteorów na Western University w Kanadzie, asteroida miała około jednego metra długości od wierzchołka do wierzchołka. Vida jest także pomysłodawcą Global Meteor Project – misji mającej na celu usprawnienie globalnego monitorowania meteorów za pośrednictwem wspólnej sieci kamer skierowanych w przestrzeń kosmiczną.

Dennis Vida udostępnił imponujący film przedstawiający opadającą asteroidę, pierwotnie nagrany przez kamerę transmitującą na żywo umieszczoną w niemieckim mieście Lipsk. Nagranie zostało opublikowane W dalszych wyjaśnieniach przesłanych CBS News pocztą elektroniczną Vida zauważyła, że ​​asteroida zaczęła się rozpadać w miejscu położonym około 50 kilometrów (około 30 mil) na zachód od Berlina.

READ  Naukowcy odkryli ukrytą biologiczną przyczynę otyłości w średnim wieku

Asteroida o nazwie Minor Planet Center

Asteroida została początkowo nazwana Sar2736 i przeszła formalny proces nadawania nazwy przez Centrum Małych Planet Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Według EarthSky nadano mu oznaczenie 2024 BX1. Warto zauważyć, że Minor Planet Center, wspierane przez grant z programu obserwacji obiektów bliskich Ziemi NASA, odgrywa kluczową rolę w gromadzeniu kompleksowych danych na temat komet i „nieregularnych egzosatelitów głównych planet”.

(Przy udziale agencji)

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *