Atlas mózgu: Ambitne badania mogą doprowadzić do nowego zrozumienia demencji

Atlas mózgu: Ambitne badania mogą doprowadzić do nowego zrozumienia demencji

Szacowany czas czytania: 3-4 minuty

WASZYNGTON — Badając ludzki mózg na poziomie komórkowym bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej, naukowcy zidentyfikowali ogromną gamę typów komórek — ponad 3300 — zamieszkujących nasze najbardziej złożone narządy, tworząc atlas, który może pomóc w określeniu komórkowych podstaw schorzeń neurologicznych. choroby. i ułatwianie nowych metod leczenia.

W ramach zaprezentowanej w czwartek ambicji zbadano także podobieństwa i różnice między mózgami ludzi i innych naczelnych – szympansów, goryli, rezusów i małp człekokształtnych – podkreślając niektóre czynniki, które oddzielają nas od naszych ewolucyjnych krewnych i czynią nas naprawdę ludźmi.

Wyniki tej pracy zaprezentowano w 21 badaniach opublikowanych w „Science” i dwóch innych czasopismach, przy wsparciu konsorcjum Cell Count Network Consortium w ramach inicjatywy BRAIN Initiative rządu USA.

Ludzki mózg jest złożony zarówno pod względem użyteczności – odczuwania, poruszania się, czytania, pisania, mówienia, myślenia i nie tylko – jak i różnorodności komórkowej.

Komórki nerwowe – lub komórki nerwowe – to podstawowe jednostki mózgu, odbierające bodźce zmysłowe, przekazujące polecenia mięśniom i przesyłające po drodze sygnały elektryczne. Mózg składa się z około 100 miliardów neuronów oraz większej liczby komórek nieneuronalnych. Wszystkie są zorganizowane w setki odrębnych struktur mózgowych, które regulują szereg funkcji.

W badaniu zidentyfikowano 3313 typów komórek, prawie 10 razy więcej niż wcześniej sądzono, a także pełny zestaw genów wykorzystywanych przez każdy typ komórek podczas mapowania ich regionalnego rozmieszczenia w mózgu.

„Atlas komórek mózgowych jako całość zapewnia podłoże komórkowe do wszystkiego, co możemy zrobić jako ludzie” – powiedział neurobiolog Ed Lin z Allen Institute for Brain Science w Seattle, jeden z badaczy.

Różne typy komórek mają odrębną charakterystykę i prawdopodobnie w różny sposób wpływają na przebieg choroby – mówi Lin.

Niespodzianką było to, że różnorodność komórkowa koncentrowała się w ewolucyjnie starszych częściach mózgu – śródmózgowiu i tylnej części mózgu – a nie w korze nowej, która jest odpowiedzialna za wyższe funkcje poznawcze, w tym uczenie się, podejmowanie decyzji, percepcję zmysłową, pamięć i język.

READ  Badanie wykazało, że wyższy poziom lęku jest związany ze słabym funkcjonowaniem poznawczym i demencją u osób starszych

Choroby mózgu, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne, należą do najbardziej nieuleczalnych chorób.

„Większość chorób mózgu nadal nie ma lekarstwa ani nawet lekarstwa, a atlas ten powinien służyć jako punkt odniesienia dla przyspieszenia postępu w zrozumieniu szczegółowych komórkowych podstaw chorób i opracowywania terapii przyszłych generacji” – powiedział Lin.

Naukowcy zmapowali przełączniki genetyczne i typy komórek mózgowych powiązane z chorobą Alzheimera – najczęstszym rodzajem demencji – oraz różnymi zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi, w tym schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową i dużą depresją.

Potwierdzili związek między mikroglejem – rodzajem komórek odpornościowych w mózgu – a chorobą Alzheimera oraz ujawnili związek między niektórymi typami komórek nerwowych w mózgu a schizofrenią, poważną chorobą psychiczną charakteryzującą się oderwaniem od rzeczywistości.

Ponadto badacze szukali cech specyficznych dla człowieka, porównując korę skroniową – obszar kory nowej związany ze zrozumieniem języka i innymi wyższymi funkcjami poznawczymi – u ludzi i naszych najbliższych krewnych ewolucyjnych, takich jak szympansy i goryle.

Chociaż organizacja komórkowa była podobna, stwierdzono, że niektóre geny funkcjonują inaczej u ludzi niż u pozostałych dwóch gatunków, w tym kilka genów zaangażowanych w komunikację neuronową.

„Oznacza to, że u ludzi następuje przyspieszona specjalizacja neuronów korowych, co może przyczyniać się do różnic w funkcjonowaniu obwodu korowego i naszych odrębnych zdolnościach poznawczych” – powiedział Trygve Bakken, neurolog z Instytutu Allena.

Lin dodała, że ​​te modyfikacje molekularne, które zaszły w określonych typach komórek u ludzi w porównaniu z szympansami i gorylami, prawdopodobnie wpływają na sposób, w jaki „łączą się ze sobą – lub na elastyczność tych połączeń – i mogą stanowić ważną część tego, co czyni ludzki mózg wyjątkowym”.

Naukowcy spodziewają się, że jeszcze długa droga przed badaniami nad mózgiem.

„Dopiero zaczynamy określać złożoność ludzkiego mózgu” – powiedział jeden z pozostałych badaczy, Ping Ren, dyrektor Centrum Epigenetyki Uniwersytetu Kalifornijskiego. „Potrzebujemy więcej pracy, aby w pełni zrozumieć różnorodność, różnorodność oraz funkcję struktury i funkcji mózgu”.

READ  29 czerwca 2022 był najkrótszym dniem na Ziemi z powodu niewielkiej „wahania”

Najnowsze historie naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *