Badania pokazują, że dorośli z ADHD są bardziej narażeni na demencję: ScienceAlert

Badania pokazują, że dorośli z ADHD są bardziej narażeni na demencję: ScienceAlert

Jak wynika z nowego badania, w którym wzięło udział 109 218 dorosłych w wieku 17 lat, u których zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), ryzyko wystąpienia demencji jest prawie trzy razy większe.

Naukowcy z instytucji w Izraelu i Stanach Zjednoczonych odkryli, że w trakcie badania u 13,2% uczestników z ADHD rozwinęła się demencja, w porównaniu z 7% osób, u których nie zdiagnozowano ADHD.

Po uwzględnieniu innych potencjalnych czynników (takich jak problemy z sercem) i obliczeniu A Współczynnik ryzyka Uwzględniono także to, jak szybko pojawia się demencja i wyciągnięto wniosek, że ryzyko wystąpienia demencji, w tym choroby Alzheimera, u osób z ADHD było 2,77 razy większe.

Oprócz zapewnienia naukowcom nowego wglądu w mechanizmy neuronowe, które mogą prowadzić do demencji, badanie pomaga także zidentyfikować więcej osób, które mogą być w grupie zwiększonego ryzyka, co pozwala na podjęcie środków ostrożności.

„Ustalając, czy dorośli z ADHD są narażeni na większe ryzyko rozwoju demencji i czy leki i/lub zmiany stylu życia mogą wpływać na ryzyko, wyniki tego badania można wykorzystać do lepszego informowania opiekunów i lekarzy”. On mówi Neurolog Michel Schneider-Perry z Uniwersytetu Rutgers.

więcej niż 3% dorosłych W Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano u nich ADHD. Wpływa na uwagę, ruch i kontrolę impulsów, a badacze sugerują, że powiązane procesy nerwowe mogą wpływać na zdolność mózgu do ochrony przed pogorszeniem funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Chociaż dane nie są wystarczające, aby wykazać, że ADHD bezpośrednio powoduje demencję, zdecydowanie sugerują pewien rodzaj związku – dlatego ważne jest monitorowanie dorosłych, aby zobaczyć, czy nie rozwinie się u nich demencja. Objawy zaburzenia W miarę jak się starzeją.

„Objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie należy ignorować w starszym wieku i należy je omówić z lekarzami”. On mówi Steven Levine, naukowiec zajmujący się zdrowiem publicznym ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu.

READ  Walter Cunningham, który pomógł utorować drogę na Księżyc, zmarł w wieku 90 lat

Leczenie ADHD różni się w zależności od osoby i jej wieku, ale często stosuje się połączenie leków i terapii behawioralnej. Tutaj ci z ADHD, którzy również wzięli Psychostymulanty Nie wykazano statystycznie większego ryzyka wystąpienia demencji w późniejszym życiu.

Sugeruje to, że możliwe jest, że pewne zmiany w leczeniu ADHD mogą zmniejszyć ryzyko demencji, ale aby się tego upewnić, potrzebne będą bardziej szczegółowe badania na dużej próbie osób.

„Lekarze, klinicyści i opiekunowie pracujący ze starszymi osobami powinni monitorować objawy ADHD i powiązane leki”. On mówi Abraham Reichenberg, naukowiec zajmujący się mózgiem i zachowaniem w Icahn School of Medicine na Mount Sinai.

Badanie opublikowano w Sieć JAMA jest otwarta.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *