Badanie wskazuje na kazuar: najgroźniejszy ptak na świecie został wyhodowany przez ludzi 18 000 lat temu

Terytorialny, agresywny i często porównywany z wyglądu do dinozaura ptak jest zaskakującym kandydatem do udomowienia.

Jednak nowe badanie ponad 1000 skamieniałych skorupek jaj wydobytych z dwóch schronisk skalnych używanych przez myśliwych na Nowej Gwinei sugeruje, że pierwsi ludzie mogli zebrać jaja dużego, nielotnego ptaka, zanim się wykluły, a następnie odchować pisklęta. dojrzewanie. Nowa Gwinea to duża wyspa położona na północ od Australii. Wschodnia część wyspy to Papua Nowa Gwinea, natomiast zachodnia część stanowi część Indonezji.

„To zachowanie, które obserwujemy, pojawia się tysiące lat przed udomowieniem kurczaków” – powiedział. Główny autor badania Christina Douglas, adiunkt antropologii i studiów afrykańskich na Penn State University.

„To nie jest mały ptak, to ogromny, ozdobny, nielotny ptak, który może wyrwać ci wnętrzności” – powiedziała w komunikacie prasowym.

Naukowcy stwierdzili, że chociaż kazuary mogą być agresywne (Mężczyzna został zabity na Florydzie jednym pociskiem w 2019 roku), łatwo „odciska” – kojarzy się z pierwszą rzeczą, którą widzi po wykluciu. Oznacza to, że jest łatwy w utrzymaniu i podniesieniu do dorosłego rozmiaru.

Dziś kazuar jest największym kręgowcem na Nowej Gwinei, a jego pióra i kości są cennymi materiałami do wyrobu ozdób ciała i ceremonialnej odzieży. Mięso ptasie uważane jest na Nowej Gwinei za przysmak.

Istnieją trzy gatunki kazuarów, które pochodzą z części północnego Queensland, Australii i Nowej Gwinei. Douglas uważał, że nasi starożytni przodkowie najprawdopodobniej dorośli Najmniejszy gatunek, kazuar karłowaty, który waży 20 kg (44 funty).

W ramach badań datowano skamieniałe skorupki jaj, a ich wiek wahał się od 18 000 do 6000 lat.

Uważa się, że ludzie udomowili pierwsze kurczaki Nie wcześniej niż 9500 lat.

Nie na przekąski

Aby dojść do swoich wniosków, naukowcy najpierw zbadali skorupki jaj żywych ptaków, w tym indyków, emu i strusi.

READ  Ciekawość wędrowała tym samym gigantycznym kraterem przez 9 lat. To może nie być to, o czym myśleliśmy

Wnętrze skorupki zmienia się, gdy rosnące pisklęta pobierają ze skorupki wapń. Wykorzystując obrazy 3D o wysokiej rozdzielczości i badając wnętrze jaj, naukowcy byli w stanie zbudować model tego, jak jaja wyglądały na różnych etapach inkubacji.

Dzieliliśmy się naszym mięsem z wilkami i stały się naszymi najlepszymi przyjaciółmi

Naukowcy przetestowali swój model na nowoczesnych jajach strusia i emu, zanim zastosowali go do skamieniałych fragmentów skorupek jaj znalezionych w Nowej Gwinei. Zespół odkrył, że większość skorupek jaj znalezionych na tych stanowiskach była bliska dojrzałości.

„Odkryliśmy, że znaczna większość skorupek jaja została zebrana na późniejszych etapach” – powiedział Douglas. „Skórka wydaje się za późno, wzór nie jest przypadkowy”.

To jest późny etap skorupki jajka Badanie wykazało, że ludzie żyjący w tych dwóch skalistych lokalizacjach zbierali jaja, gdy zarodki kazuara miały w pełni rozwinięte kończyny, dzioby, pazury i pióra.

Istnieją trzy gatunki kazuarów, które pochodzą z części północnego Queensland, Australii i Nowej Gwinei.

Ale czy ludzie celowo zbierali te jaja, aby pozwolić im się wykluć, czy zbierali jajka do jedzenia? Możliwe, że robili jedno i drugie, powiedział Douglas.

spożywać jajka Przy w pełni uformowanych płodach uważany jest za przysmak W niektórych częściach świata, ale Douglas powiedział, że analiza zespołu badawczego sugeruje, że ludzie wykluwają pisklęta.

„Przyjrzeliśmy się również paleniu skorupek jaj” – powiedział Douglas w komunikacie prasowym. „Istnieje wystarczająco dużo próbek skorupek jaj w późnym stadium, które nie wykazują palenia, możemy powiedzieć, że wykluwały się i ich nie jadły”.

Duże ptaki jako cenny zasób

Mniej dojrzałe skorupki jajek wykazywały więcej oznak przypalenia – co wskazuje, że spożywane jajka kazuarowe były gotowane i spożywane, gdy ich zawartość była głównie płynna.

„Dziś na wyżynach ludzie hodują pisklęta kazuarów do dorosłości, aby zbierać pióra oraz konsumować lub handlować ptakami. Możliwe również, że kazuary były wysoko cenione w przeszłości, ponieważ należą do największych kręgowców na Nowej Gwinei Hodowla wyjaśniła w e-mailu, że kazuary od piskląt będą łatwo dostępnym źródłem piór i mięsa dla zwierzęcia, na które trudno byłoby upolować na wolności jako dorosły osobnik”.

READ  Naukowcy twierdzą, że posiadanie zbyt dużej ilości dobrego domu jest złe dla kojarzenia pand

Jednak wciąż jest wiele rzeczy, o których badacze nie wiedzą.

Aby skutecznie wykluć i odchować pisklęta kazuara, ludzie będą musieli wiedzieć, gdzie znajdują się gniazda i kiedy składać jaja i usuwać je z gniazda tuż przed wykluciem. Nie jest to łatwe, ponieważ ptaki nie gniazdują co roku w tych samych miejscach. Gdy samica złoży jaja, samce przejmują gniazdo i nie opuszczają go przez 50 dni, gdy jaja są wysiadywane.

„Ludzie mogli polować na samca, a następnie zebrać jaja. Ponieważ samce nie opuszczają gniazda bez opieki, w okresie inkubacji nie żerują zbyt wiele, co czyni je bardziej podatnymi na drapieżniki” – powiedziała.

Wyniki badań opublikowano w poniedziałek w recenzowanym czasopiśmie naukowym PNAS.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top