Badanie wykazało, że dwadzieścia firm produkuje ponad połowę plastiku jednorazowego użytku na świecie i zajmuje 15 miejsce w Nowej Zelandii pod względem odpadów plastikowych jednorazowego użytku.

Z nowego badania wynika, że ​​dwadzieścia firm na całym świecie produkuje ponad połowę tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, które trafiają do odpadów.

Nowa Indeks producentów odpadów z tworzyw sztucznych Badanie zostało opublikowane przez australijską firmę Minderoo, która określa się jako „nowoczesna organizacja charytatywna”, która stara się „rozwiązywać główne globalne wyzwania poprzez nasze główne inicjatywy”.

Partnerami w Waste Makers Index są London School of Economics i Stockholm Environment Institute.

Nowa Zelandia otrzymuje krótkie odniesienie w wyszukiwaniu, z rozszerzeniem Kraj ten zajął 15. miejsce pod względem wytwarzania jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych 39 kg na mieszkańca rocznie.

Czytaj więcej:
* Ponad 200 milionów plastikowych toreb, opakowania z recyklingu w ramach programu miękkiego plastiku
* Raport ujawnił, że gospodarstwa domowe w Nowej Zelandii wyrzucają co roku 1,76 miliarda plastikowych pojemników
* Chiński zakaz importu odpadów z innych krajów wstrząsa wojną plastikową

Singapur zajmuje pierwsze miejsce na tej liście z 76 kilogramami na osobę, Australia zajmuje drugie miejsce z 59 kilogramami, Oman jest trzeci z 56 kilogramami, następnie Holandia, Belgia, Izrael i Hongkong – wszystkie ważą 55 kilogramów, podczas gdy szacuje się, że Szwajcaria i Stany Zjednoczone generują 53 kilogramy.

Modernizacja zakładu recyklingu Visy należącego do Rady Oakland umożliwiła przetwarzanie około 35 procent tworzyw sztucznych.

Ryan Anderson / Rzeczy

Modernizacja zakładu recyklingu Visy należącego do Rady Oakland umożliwiła przetwarzanie około 35 procent tworzyw sztucznych.

W badaniu oszacowano, że w 2019 r. Na całym świecie usunięto 130 milionów ton plastiku jednorazowego użytku, a naukowcy twierdzą, że 20 produktów polimerowych stanowiło szacunkowo 55% odpadów plastikowych jednorazowego użytku w 2019 r.

Amerykańskie firmy naftowe i gazowe ExxonMobil i chiński Sinopec zajęły pierwsze i trzecie miejsce pod względem wytwarzania jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych, a amerykańska firma Dow Chemical Company zajęła drugie miejsce.

Jedenaście z 20 największych producentów polimerów było w Azji, czterech w Europie, trzech w Ameryce Północnej, jeden w Ameryce Łacińskiej i jeden na Bliskim Wschodzie.

READ  Minister „szuka zapewnień” od agencji transportowej po nieudanym bocie

Szacuje się, że od 2011 r. 20 największych banków świata pożyczyło ponad 30 miliardów dolarów na produkcję pierwotnych polimerów, które wyprodukowały prawie wszystkie jednorazowe odpady z tworzyw sztucznych.

Chris McCain / personel

Lider pracy Jacinda Ardern obiecała wycofać jednorazowe tworzywa sztuczne do 2025 roku.

Wezwał producentów polimerów do przestrzegania jego stosowania Recyklingowane odpady z tworzyw sztucznych Oraz inne zrównoważone surowce i ustalenie jasnej daty ważności, do której nie będą produkować żadnych nowych tworzyw sztucznych z paliw kopalnych.

„Pilnie potrzebujemy, aby producenci polimerów przenieśli całą swoją wiedzę i inwestycje z produkcji produktów opartych na paliwach kopalnych w kierunku wykorzystywania odpadów z tworzyw sztucznych jako surowca do recyklingu polimerów” – czytamy w raporcie.

Częścią rozwiązania musi być międzynarodowy prawnie wiążący instrument dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

„Idealnie byłoby, gdyby traktat przyjął podejście oparte na cyklu życia w odniesieniu do kryzysu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, obejmujące zarówno redukcję, jak i stopniowe wycofywanie nowych pierwotnych tworzyw sztucznych, a także poprawę zbiórki i recyklingu”.

Na tym zdjęciu z 2019 roku śmieci, w większości plastikowe, pokrywają dopływ rzeki Sitarum poza Bandung w Jawie w Indonezji.

Getty Images

Na tym zdjęciu z 2019 roku śmieci, w większości plastikowe, pokrywają dopływ rzeki Sitarum poza Bandung w Jawie w Indonezji.

W raporcie stwierdzono, że Europa pojawiła się jako studium przypadku możliwej gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych, z konkretnymi przykładami projektów recyklingu, które zostały już zakończone.

W tych projektach, które są budowane na skalę komercyjną przez wielu największych światowych producentów polimerów, odpady z tworzyw sztucznych zostały poddane recyklingowi na nowe polimery nadające się do tych samych zastosowań.

Jednak na całym świecie plany ekspansji korporacji zagroziły nadziejom na gospodarkę plastikową o obiegu zamkniętym.

Producenci pięciu pierwotnych polimerów plastikowych do jednorazowego użytku planują zwiększyć moce produkcyjne o 30 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to zgodne z historycznym wzrostem popytu na tworzywa sztuczne jednorazowego użytku w latach 2005-2019 – czytamy w raporcie.

READ  COVID-19: Odwołanie lotów powoduje, że para utknęła w Nowej Zelandii po odejściu z pracy

Ten planowany wzrost opiera się na prognozach popytu w krajach rozwijających się. Jednak taki „jak zwykle” wzrost zużycia plastiku jednorazowego użytku przytłoczy infrastrukturę zbiórki i recyklingu odpadów w tych krajach, a ogromna większość tworzyw sztucznych zanieczyszcza ląd i ocean.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *