Badanie wykazało, że dwadzieścia firm produkuje ponad połowę plastiku jednorazowego użytku na świecie i zajmuje 15 miejsce w Nowej Zelandii pod względem odpadów plastikowych jednorazowego użytku.

Z nowego badania wynika, że ​​dwadzieścia firm na całym świecie produkuje ponad połowę tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, które trafiają do odpadów.

Nowa Indeks producentów odpadów z tworzyw sztucznych Badanie zostało opublikowane przez australijską firmę Minderoo, która określa się jako „nowoczesna organizacja charytatywna”, która stara się „rozwiązywać główne globalne wyzwania poprzez nasze główne inicjatywy”.

Partnerami w Waste Makers Index są London School of Economics i Stockholm Environment Institute.

Nowa Zelandia otrzymuje krótkie odniesienie w wyszukiwaniu, z rozszerzeniem Kraj ten zajął 15. miejsce pod względem wytwarzania jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych 39 kg na mieszkańca rocznie.

Czytaj więcej:
* Ponad 200 milionów plastikowych toreb, opakowania z recyklingu w ramach programu miękkiego plastiku
* Raport ujawnił, że gospodarstwa domowe w Nowej Zelandii wyrzucają co roku 1,76 miliarda plastikowych pojemników
* Chiński zakaz importu odpadów z innych krajów wstrząsa wojną plastikową

Singapur zajmuje pierwsze miejsce na tej liście z 76 kilogramami na osobę, Australia zajmuje drugie miejsce z 59 kilogramami, Oman jest trzeci z 56 kilogramami, następnie Holandia, Belgia, Izrael i Hongkong – wszystkie ważą 55 kilogramów, podczas gdy szacuje się, że Szwajcaria i Stany Zjednoczone generują 53 kilogramy.

Modernizacja zakładu recyklingu Visy należącego do Rady Oakland umożliwiła przetwarzanie około 35 procent tworzyw sztucznych.

Ryan Anderson / Rzeczy

Modernizacja zakładu recyklingu Visy należącego do Rady Oakland umożliwiła przetwarzanie około 35 procent tworzyw sztucznych.

W badaniu oszacowano, że w 2019 r. Na całym świecie usunięto 130 milionów ton plastiku jednorazowego użytku, a naukowcy twierdzą, że 20 produktów polimerowych stanowiło szacunkowo 55% odpadów plastikowych jednorazowego użytku w 2019 r.

Amerykańskie firmy naftowe i gazowe ExxonMobil i chiński Sinopec zajęły pierwsze i trzecie miejsce pod względem wytwarzania jednorazowych odpadów z tworzyw sztucznych, a amerykańska firma Dow Chemical Company zajęła drugie miejsce.

Jedenaście z 20 największych producentów polimerów było w Azji, czterech w Europie, trzech w Ameryce Północnej, jeden w Ameryce Łacińskiej i jeden na Bliskim Wschodzie.

Szacuje się, że od 2011 r. 20 największych banków świata pożyczyło ponad 30 miliardów dolarów na produkcję pierwotnych polimerów, które wyprodukowały prawie wszystkie jednorazowe odpady z tworzyw sztucznych.

Chris McCain / personel

Lider pracy Jacinda Ardern obiecała wycofać jednorazowe tworzywa sztuczne do 2025 roku.

Wezwał producentów polimerów do przestrzegania jego stosowania Recyklingowane odpady z tworzyw sztucznych Oraz inne zrównoważone surowce i ustalenie jasnej daty ważności, do której nie będą produkować żadnych nowych tworzyw sztucznych z paliw kopalnych.

„Pilnie potrzebujemy, aby producenci polimerów przenieśli całą swoją wiedzę i inwestycje z produkcji produktów opartych na paliwach kopalnych w kierunku wykorzystywania odpadów z tworzyw sztucznych jako surowca do recyklingu polimerów” – czytamy w raporcie.

Częścią rozwiązania musi być międzynarodowy prawnie wiążący instrument dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

„Idealnie byłoby, gdyby traktat przyjął podejście oparte na cyklu życia w odniesieniu do kryzysu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, obejmujące zarówno redukcję, jak i stopniowe wycofywanie nowych pierwotnych tworzyw sztucznych, a także poprawę zbiórki i recyklingu”.

Na tym zdjęciu z 2019 roku śmieci, w większości plastikowe, pokrywają dopływ rzeki Sitarum poza Bandung w Jawie w Indonezji.

Getty Images

Na tym zdjęciu z 2019 roku śmieci, w większości plastikowe, pokrywają dopływ rzeki Sitarum poza Bandung w Jawie w Indonezji.

W raporcie stwierdzono, że Europa pojawiła się jako studium przypadku możliwej gospodarki o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych, z konkretnymi przykładami projektów recyklingu, które zostały już zakończone.

W tych projektach, które są budowane na skalę komercyjną przez wielu największych światowych producentów polimerów, odpady z tworzyw sztucznych zostały poddane recyklingowi na nowe polimery nadające się do tych samych zastosowań.

Jednak na całym świecie plany ekspansji korporacji zagroziły nadziejom na gospodarkę plastikową o obiegu zamkniętym.

Producenci pięciu pierwotnych polimerów plastikowych do jednorazowego użytku planują zwiększyć moce produkcyjne o 30 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to zgodne z historycznym wzrostem popytu na tworzywa sztuczne jednorazowego użytku w latach 2005-2019 – czytamy w raporcie.

Ten planowany wzrost opiera się na prognozach popytu w krajach rozwijających się. Jednak taki „jak zwykle” wzrost zużycia plastiku jednorazowego użytku przytłoczy infrastrukturę zbiórki i recyklingu odpadów w tych krajach, a ogromna większość tworzyw sztucznych zanieczyszcza ląd i ocean.

READ  Agent nieruchomości z Auckland oferuje rok bezpłatnego unikania sprzedaży nieruchomości

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top