Badanie wykazało, że Wielka Rafa Koralowa w Australii przetrwa, jeśli temperatura będzie nadal rosła o 1,5 stopnia

Gdyby globalne ocieplenie utrzymało się na poziomie 1,5 stopnia, maksymalny wzrost globalnej średniej temperatury byłby W centrum uwagi Konferencji Klimatycznej ONZ COP26Główny autor badania, profesor Terry Hughes z Centrum Doskonałości Badań nad Rafą Koralową Australijskiej Rady Badawczej, powiedział, że mieszanka koralowców na rafie koralowej ulegnie zmianie, ale nadal mogą się rozwijać.

„Jeśli uda nam się utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia średniego globalnego ocieplenia, myślę, że nadal mielibyśmy żywą Wielką Rafę Koralową” – powiedział.

Wybielanie jest reakcją na stres poprzez szalone korale Podczas upałów tracą kolor i wiele osób walczy o przetrwanie. Badanie przeprowadzone przez James Cook University w australijskim stanie Queensland wykazało, że osiemdziesiąt procent cudów wpisanych na listę światowego dziedzictwa zostało poważnie wybielonych przynajmniej raz od 2016 roku.

Badanie wykazało, że koralowce przystosowały się do wyższego progu temperatury, jeśli przeżyły poprzednie wybielanie, ale przerwa między wybielaniem zmniejszyła się, dając koralowcom mniej czasu na regenerację między każdym epizodem.

Hughes powiedział, że Australia, która oświadczyła w zeszłym tygodniu, że nie poprze zobowiązania USA i Unii Europejskiej do ograniczenia emisji metanu, musi zrobić więcej, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

„Rząd nadal wydaje pozwolenia na nowe kopalnie węgla i nowe transakcje dotyczące metanu i jest po prostu nieodpowiedzialny w odniesieniu do obowiązków Australii wobec Wielkiej Rafy Koralowej” – powiedział.

Wielka Rafa Koralowa składa się z ponad 3000 pojedynczych raf, które rozciągają się na długości 2300 kilometrów (1429 mil). Ekosystem obsługuje 65 000 miejsc pracy w turystyce na rafach koralowych. Na całym świecie setki milionów ludzi są uzależnione od przetrwania raf koralowych jako źródła utrzymania i bezpieczeństwa żywnościowego.

„Jeśli osiągniemy 3 lub 4 stopnie średniego globalnego ocieplenia, co jest tragiczną ścieżką, na której obecnie się znajdujemy, niewiele pozostanie z Wielkiej Rafy Koralowej ani żadnych innych raf wokół tropików” – powiedział Hughes Reuterowi.

READ  Sztuczna inteligencja może pomóc wykryć chorobę Alzheimera za pomocą rutynowych badań obrazowych mózgu

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *