Bayer nakazał zapłacić 2,25 miliarda dolarów w najnowszej sprawie – DW – 27.01.2024

Bayer nakazał zapłacić 2,25 miliarda dolarów w najnowszej sprawie – DW – 27.01.2024

Spółka zależna niemieckiego giganta farmaceutycznego Bayera Mieszkaniecowi Pensylwanii, który oświadczył, że zachorował na raka w wyniku narażenia na działanie środka chwastobójczego stosowanego przez tę firmę, nakazano zapłacić 2,25 miliarda dolarów (2,07 miliarda euro).

Jury stwierdziło, że u Johna McIvgena na skutek stosowania Roundupu do prac ogrodowych przez kilka lat rozwinął się chłoniak nieziarniczy.

Orzeczenie obejmuje odszkodowania karne o wartości 2 miliardów dolarów i odszkodowanie o wartości 250 milionów dolarów.

„Przyznanie przez jury odszkodowania karnego stanowi jasny sygnał, że ta międzynarodowa firma potrzebuje gruntownych zmian” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu Tom Klein i Jason Itkin, prawnicy McKivision.

Bayer oświadczył w oświadczeniu, że nie zgadza się z „niekorzystnym werdyktem jury, który jest niezgodny z przytłaczającą masą dowodów naukowych oraz ocen regulacyjnych i naukowych na całym świecie, i wierzymy, że w apelacji mamy mocne argumenty, aby unieważnić ten werdykt i przyznać orzeczenie niezgodne z konstytucją nadmierne szkody.” wyeliminowane lub zredukowane.”

Rzecznik firmy powiedział Agence France-Presse, że planuje odwołać się od wyroku.

Tysiące innych roszczeń

Roundup jest jednym z najlepiej sprzedających się herbicydów w Stanach Zjednoczonych.

Pierwotnie był produkowany przez amerykańską firmę agrochemiczną Monsanto, która została przejęta przez firmę Bayer w 2018 r. Bayer wycofał w zeszłym roku sprzedaż domowej wersji Roundupu.

Bayer twierdzi, że dziesięciolecia badań pokazują, że Roundup i jego substancja czynna, Glifosat,Bezpieczny dla ludzi.

Jednak w 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia sklasyfikowała glifosat jako „prawdopodobną substancję rakotwórczą”.

wokół 165 000 roszczeń Pozew został złożony w Stanach Zjednoczonych przeciwko firmie z powodu obrażeń ciała – głównie chłoniaka nieziarniczego – które rzekomo zostały spowodowane przez Roundup.

W ostatnich latach firma zapłaciła miliardy w ramach różnych rozliczeń.

zk/kb (Reuters, AFP)

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *