bne IntelliNews – Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce zwalnia do 8,2% rok do roku w maju

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w maju o 8,2% r/r przy stałej cenie, znacznie spadając z 19% r/r w poprzednim miesiącu, podał 22 czerwca GUS.

Majowy odczyt, który sprowadził się do najbardziej konserwatywnego konsensusu analityków na poziomie 8,8%, pokazuje, że tendencje konsumpcyjne normalizują się po zakłóceniach spowodowanych napływem ukraińskich uchodźców i mniej podstawowym efekcie z zeszłego roku.

Widoczny jest wpływ napływu ponad 3 milionów uchodźców. W maju żywność, lekarstwa i kosmetyki, a także odzież i obuwie wzrosły dwucyfrowo.

Według PKO BP w najbliższych miesiącach wyniki sprzedaży mogą ulec dalszej normalizacji, co zostanie zrekompensowane wydatkami uchodźców w związku z niższą siłą nabywczą polskich konsumentów.

PKO BP zaznaczył, że „popytowi konsumenckiemu będzie sprzyjać lipcowa obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych oraz kontynuacja solidnych podwyżek płac nominalnych”.

Jednak prognozy recesji wskaźnika konsumpcji są już widoczne w innych segmentach sprzedaży, a tylko cztery z ośmiu głównych grup detalicznych wykazują wzrost obrotów r/r.

Dynamicznie rosła sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia, dodając 17,7% r/rw piątym miesiącu. W segmencie farmaceutycznym obroty wzrosły o 15,4% r/r, a sprzedaż żywności o 10,5% r/r.

W innych miejscach sprzedaż paliw spadła o 0,3% r/r, co jest wynikiem niedawnego gwałtownego wzrostu cen na dystrybutorach. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła o 4% rok do roku.

Sprzedaż samochodów i części samochodowych spadła o 10,6% r/r ze względu na problemy producentów z łańcuchami dostaw.

W cenach bieżących sprzedaż detaliczna wzrosła o 23,6% rok do roku (kwiecień + 33,4%) i 0,4% m/mw maju.

Przy stałych cenach sprzedaż spadła o niepublikowane 1,7% m/m, pokazały również dane GUS. Obroty wzrosły o 0,6% m/m po korekcie sezonowej.

Sprzedaż detaliczna i inne dane z gospodarki o wysokiej częstotliwości nie zmieniają perspektyw dla stóp procentowych w Polsce. Narodowy Bank Polski (NBP) zaoferuje w lipcu kolejną podwyżkę do co najmniej 6,5%.

READ  Tokio 2020: Simanuskaya wydała polską wizę

Ponieważ oczekuje się, że latem inflacja osiągnie najwyższy poziom 15% – 16%, w nadchodzących miesiącach z pewnością nastąpi dalsze zaostrzenie. Analitycy twierdzą, że docelowy poziom stóp procentowych wynosi teraz 7% – 8%.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top