Burza geomagnetyczna uderza dziś w Ziemię po tym, jak lont eksplodował ze słońca

Aktywność na powierzchni Słońca wysyła w kosmos serię erupcji i wybuchów energii.

Oczekuje się, że w środę i czwartek Ziemia doświadczy burzy słonecznej z powodu zwiększonej aktywności Słońca. Ta prognoza została sporządzona przez Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej (SWPC) Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) poinformowała na Twitterze, że 3 marca wyrzucono ze Słońca koronalny wyrzut masy (CME) około 25-stopniowych włókien. W rezultacie burze geomagnetyczne uderzą w Ziemię pod koniec 6 kwietnia (środa).

Według prognozy Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) burza prawdopodobnie przedłuży się do 7 kwietnia (czwartek).

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) stwierdziła, że ​​burza geomagnetyczna związana z Ziemią będzie niewielka, klasyfikując ją jako G1. Burze geomagnetyczne są klasyfikowane pomiędzy G1 i G5, przy czym ta ostatnia jest najsilniejsza.

Oprócz przesuwania zorzy polarnej na większych wysokościach, ta burza może wpływać na systemy elektryczne, w tym sieci energetyczne i elektrownie, komunikację radiową i satelitarną oraz systemy nawigacyjne.

Druga erupcja nitkowata miała miejsce 4 marca, ale wydaje się, że CME z tego wydarzenia nie wpłynie na Ziemię.

Czym jest burza geomagnetyczna?

Według NOAAjest to znaczące zaburzenie magnetosfery Ziemi, które występuje, gdy następuje bardzo wydajna wymiana energii z wiatru słonecznego do otaczającego Ziemię środowiska kosmicznego.

Burze te są spowodowane zmianami wiatru słonecznego, które powodują duże zmiany prądów, plazmy i pól w magnetosferze Ziemi.

Potężna burza geomagnetyczna – G4 lub G5 – może spowodować zmiany w życiu na Ziemi i uszkodzić wszystko, co działa na energię elektryczną.

To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej. W lutym projekt Starlink, dyrektor generalny Tesli i SpaceX, Elon Musk, otrzymał poważny cios, gdy burza geomagnetyczna zniszczyła 40 jego satelitów.

READ  Ostatnia woda w stanie ciekłym przepłynęła na Marsa około dwa miliardy lat temu

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top