Całkowite zaćmienie słońca: gdzie i kiedy oglądać oraz na co zwrócić uwagę

Całkowite zaćmienie słońca: gdzie i kiedy oglądać oraz na co zwrócić uwagę

Nota wydawcy: Śledź aktualizacje na żywo CNN dla Całkowite zaćmienie słońca.CNN

Zaczyna się. Częściowe zaćmienie słońca można teraz zobaczyć w Meksyku i południowym Teksasie, a księżyc częściowo zasłania słońce, gdy niebiański spektakl zaczyna ogarniać Amerykę Północną.

Miasto Mazatlan Wybrzeże Meksyku na Pacyfiku to pierwszy punkt na drodze całkowitego zaćmienia, kiedy Księżyc całkowicie zasłania twarz Słońca, co… Oczekiwany jest o godzinie 11:07 PT (14:07 ET). Oczekuje się, że zaćmienie zakończy się na wybrzeżu Atlantyku w Nowej Fundlandii o 17:16 czasu lokalnego (15:46 ET). Sprawdź, jak będzie wyglądać zaćmienie Kiedy pojawi się nad Twoją okolicą, korzystając z naszej mapy?.

Według strony internetowej Verge osoby znajdujące się wzdłuż środkowej linii ścieżki zobaczą zaćmienie trwające od 3,5 do 4 minut. NASA.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na ścieżce całości żyje około 32 miliony ludzi, a całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne dla mieszkańców Teksasu, Oklahomy, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiany, Ohio, Pensylwanii, Nowego Jorku i Vermont i Nowy Jork. Hampshire i Maine, choć pogoda grozi niektórym popsuciem zabawy.

Adama Graya/Getty Images

Fotografowie stoją na miejscu wcześnie rano, przygotowując się do poniedziałkowego zaćmienia słońca nad wodospadem Niagara w stanie Nowy Jork.

Oczekuje się, że tylko kilka izolowanych chmur pojawi się w Vermont przez Maine, a także w Missouri przez południową Indianę, zapewniając doskonały widok na zaćmienie. Możesz jednak zobaczyć dużo Teksasu i regionu Wielkich Jezior Wschodnich Pogoda nie jest idealna.

Tłumy w małym miasteczku Houlton w stanie Maine przekroczyły już oczekiwania.

„Naprawdę nie mieliśmy odwagi mieć nadziei, że będziemy mieli taką pogodę, niebo jest błękitne, a tłumy już zaczynają się gromadzić, a jest dopiero 6:15 rano” – powiedział Gene Torres, dyrektor wykonawczy Grand Foundation. Izba Handlowa w Houlton poinformowała dziś rano CNN. „To największa rzecz, jaką kiedykolwiek widzieliśmy”.

READ  Tajemniczy problem pojawił się z sondą NASA Voyager 1 od 1977 r.

Michael Zeller / GreatAmericanEclipse.com

Częściowe zaćmienie słońca, podczas którego Księżyc wydaje się „ugryźć” słońce w kształcie półksiężyca, będzie widoczne dla osób znajdujących się poza trasą całkowitego zaćmienia.

Zapamietaj to Kup parę certyfikowanych okularów zaćmieniowych lub przeglądarkę słoneczną Aby bezpiecznie obserwować niebo; Oglądanie jakiejkolwiek fazy zaćmienia nie jest bezpieczne, z wyjątkiem sytuacji, gdy Księżyc całkowicie blokuje światło słoneczne bez odpowiedniej ochrony oczu. Okulary przeciwsłoneczne lub kilka par okularów przeciwsłonecznych nie wystarczą. Największym ryzykiem podczas patrzenia w słońce bez ciemnego filtra okularów zaćmieniowych lub projektorów słonecznych jest trwałe uszkodzenie wzroku, tzw. Retinopatia słoneczna. Stan ten może z czasem ulec poprawie lub pogorszeniu, ale nie można go wyleczyć.

Obawiasz się, że Twoje okulary zaćmienia mogą być fałszywe? Tam Łatwy sposób na przetestowanie tego problemu. Jeśli Twoje okulary zaćmienia nie są bezpieczne lub obawiasz się, że dzieci zdejmą okulary, Zrób prosty projektor otworkowy Aby dołączyć do szumu zaćmień.

Chociaż całość jest uważana za najbardziej ekscytującą część całkowitego zaćmienia słońca, istnieją inne części Odcinki specjalne, które należy monitorować Zanim nadejdzie ten ważny moment.

Oprócz tygodni i miesięcy poprzedzających zaćmienie, najdłuższą fazą wydarzenia jest zaćmienie częściowe, podczas którego Księżyc powoli przesuwa się nad Słońcem. Ten etap może trwać od 70 do 80 minut.

Ale świetnym sygnałem dla widzów będzie sytuacja, gdy niebo zacznie przybierać niesamowitą szarość, około 15 do 20 minut przed całkowitym zaćmieniem.

Następnie następuje kilka etapów w krótkich odstępach czasu, zanim światło słoneczne całkowicie zniknie z pola widzenia.

Heinza Petera Badera/Reuters

Zaćmienie Baileya to krótka faza zaćmienia, która ma miejsce tuż przed całkowitym zaćmieniem.

Szukaj kropelek światła słonecznego tworzących się wokół Księżyca, zwanych ziarnami Baileya, gdy światło słoneczne przepływa przez kratery i doliny na powierzchni Księżyca. Po około 30 sekundach do minuty niektóre z tych kropel będą się łączyć, tworząc błyszczący efekt „diamentowego pierścionka”. Po około kolejnej minucie Księżyc będzie wydawał się całkowicie poruszać przed Słońcem, a gdy rozpocznie się całkowite zaćmienie, pojawi się jedynie biała aureola świetlna.

READ  SpaceX wystrzeliwuje na orbitę 22 satelity Starlink

Świetlna poświata pochodzi od korony słonecznej, czyli gorącej zewnętrznej atmosfery, a jej słabe światło można zobaczyć tylko wtedy, gdy ultrajasna powierzchnia Słońca jest zasłonięta. Astronomowie chętnie badają koronę za pomocą szeregu eksperymentów, w tym: Samolot badawczy na dużych wysokościachAby lepiej zrozumieć delikatne struktury w niej zawarte i dlaczego korona jest o miliony stopni gorętsza niż powierzchnia Słońca.

Chociaż głównym wydarzeniem jest całość, na niebie w pobliżu zaćmienia można zobaczyć także kilka punktów świetlnych, należących do Jowisza, Wenus, Marsa i słabego światła Saturna.

NASA/JPL-Caltech

Szukaj punktów świetlnych reprezentujących planety widoczne na niebie podczas zaćmienia.

Rogata „diabelska kometa” lub kometa 12P/Pons-Brooks właśnie tego dokona Prawdopodobnie jest zbyt słaba, aby można ją było zobaczyć bez teleskopu lub lornetki – Jednak kluczowym momentem do oglądania w poniedziałek jest zaćmienie Tak czy inaczej, zdaniem astronomów.

Podczas przelotnej ciemności całkowitego zaćmienia niektóre zwierzęta mogą milknąć w ciągu dnia, podczas gdy stworzenia nocne, takie jak świerszcze, mogą zacząć ćwierkać i poruszać się. Naukowcy chcą zbadać, co powoduje niezwykłe zachowanie zwierząt podczas krótkich chwil zaćmienia i dlaczego tak się dzieje Do udziału zaproszona jest publiczność W niektórych badaniach prowadzonych w poniedziałek.

Oczekuje się, że lokalna temperatura na krótko spadnie podczas tych kilku chwil całkowitego zaćmienia.

Efekt pierścionka z brylantem będzie widoczny po niewidocznej stronie Księżyca, gdy zakończy się całkowite zaćmienie, po którym nastąpią koraliki Baileya, a następnie częściowe zaćmienie, gdy zakończy się tymczasowe ustawienie Słońca, Księżyca i Ziemi, znane jako koniunkcja.

Subskrybuj CNN Biuletyn teorii cudów naukowych. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.

Po całkowitym zaćmieniu Słońca nadal pozostaje oczekiwanie na kolejne obserwacje ciał niebieskich w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy Alaski będą mogli dojrzeć całkowite zaćmienie słońca 30 marca 2033 r., a podczas tego wydarzenia częściowe zaćmienie słońca będzie widoczne nad większą częścią Stanów Zjednoczonych.

Całkowite zaćmienie Słońca nie będzie ponownie widoczne w sąsiednich Stanach Zjednoczonych aż do 22 sierpnia 2044 r., ale całość wystąpi tylko w Północnej Dakocie i Montanie, a także w północnej Kanadzie.

Jednak następne całkowite zaćmienie Słońca, obejmujące ścieżkę od wybrzeża do wybrzeża obejmującą 48 niższych stanów, nastąpi 12 sierpnia 2045 r. Ścieżka całkowitego zaćmienia obejmie Kalifornię, Nevadę, Utah, Kolorado, Kansas, Oklahomę, Arkansas i Mississippi . Alabama i Floryda, z częściowym zaćmieniem widocznym w innych stanach.

Nie przegap nadchodzących historii o zaćmieniach i kosmosie! Śledź temat astronomii Zobacz najnowsze historie w swoim spersonalizowanym kanale za pomocą bezpłatnego konta.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *