CDC wydaje alert zdrowotny w związku z infekcjami ptasią grypą

CDC wydaje alert zdrowotny w związku z infekcjami ptasią grypą

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Wydaj alert zdrowotny piątek, aby poinformować ośrodki zdrowia i opinię publiczną o potwierdzonym zakażeniu człowieka wirusem ptasiej grypy.

CDC podało, że 27 marca u pracownika komercyjnej farmy mlecznej w Teksasie zapadło na zapalenie spojówek, powszechnie znane jako różowe oko, a następnie uzyskał pozytywny wynik testu na obecność „wysoce zjadliwej grypy ptaków” (HPAI).

Donoszono o występowaniu wirusów HPAI u krów mlecznych i dzikiego ptactwa na obszarze Teksasu, ale przed tym incydentem nie było wcześniejszych doniesień o przenoszeniu się HPAI z krów na ludzi.

Pacjent nie zgłaszał innych objawów i nie był hospitalizowany. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziły, że osoba otrzymała leczenie przeciwwirusowe i wraca do zdrowia, a żaden członek rodziny pacjenta nie zachorował.

„Nie zidentyfikowano żadnych dodatkowych przypadków HPAI A(H5N1) u ludzi związanych z bieżącymi infekcjami u bydła mlecznego i ptaków w Stanach Zjednoczonych ani nie zidentyfikowano żadnego przenoszenia HPAI A(H5N1) z człowieka na człowieka”. CDC podało.

CDC stwierdziło, że przetestowało genom i sekwencje wirusa pacjenta pochodzącego od zwierząt gospodarskich, dzikiego ptactwa i drobiu. Stwierdzono drobne zmiany: w obu „brakowało zmian, które uczyniłyby je bardziej przystosowanymi do zakażania ssaków”.

USDA potwierdziła przypadki stad bydła mlecznego w pięciu stanach – Teksasie, Kansas, Michigan i Nowym Meksyku – a wyniki w Idaho „przypuszczalnie” pozytywne. CDC stwierdziło, że rozprzestrzenianie się było prawdopodobnie spowodowane przemieszczaniem zwierząt gospodarskich przez granice stanu.

Stany takie jak Nebraska wydały tymczasowe ograniczenia na import zwierząt gospodarskich ze względu na ptasią grypę.

Pacjent w Teksasie jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych, u której uzyskano pozytywny wynik testu na tę chorobę. Pierwszą osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa, był pacjent w Kolorado w kwietniu 2022 r., który miał kontakt z zakażonym drobiem.

CDC stwierdziło, że ryzyko pozostaje niskie, ale zalecane osoby wykonujące pracę lub zajęcia rekreacyjne, które mogą narazić je na kontakt z zakażonymi ptakami, zwierzętami gospodarskimi lub innymi zwierzętami, są narażone na większe ryzyko i powinny podjąć środki ostrożności.

READ  NASA ujawnia oszałamiające 14-letnie poklatkowe zdjęcie nieba gamma

W przeszłości wirus okazał się śmiertelny, powodując śmierć ponad 50 procent ofiar wśród ludzi w latach 2003–2016. Obecna epidemia rozprzestrzeniła się, dotykając 82 miliony ptaków w 48 stanach i jest najgorszą epidemią ptasiej grypy w historii Stanów Zjednoczonych.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *