Ceny paliw: koszt importu benzyny osiągnął rekordowy poziom

Biznes

Ceny benzyny wciąż rosną, mimo tymczasowej obniżki podatku paliwowego. Zdjęcie / Herold NZ

Według najnowszych danych opracowanych przez Departament Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia (MBIE), koszt importu benzyny do Nowej Zelandii osiągnął w zeszłym tygodniu rekordowy poziom.

Importerzy benzyny płacili 1,59 dolara za litr za 91 i 1,62 dolara za 95 w tygodniu kończącym się 20 maja.

Ceny te były o 10 groszy wyższe niż w poprzednim tygodniu (ustanowiono poprzedni rekord) io 90 groszy wyższe niż w tym samym tygodniu w 2021 roku.

W związku z tym średnia cena kierowców w całym kraju, którzy płacili przy dystrybutorze w zeszłym tygodniu, wynosiła 3,15 USD za litr za 91 USD i 3,32 USD za litr za 95 USD.

Były to najwyższe ceny płacone od marca, kiedy rząd tymczasowo obniżył podatek paliwowy o 25 centów za litr. Cena importowa w tym czasie była uważana za zbyt wysoką i wynosiła 1,38 USD za litr za 91 sztuk.

rząd, in Budżet z zeszłego tygodnia zapowiedział wydłużenie okresu obniżki podatków o trzy miesiące Dwa miesiące. Sekretarz finansów Grant Robertson nie wykluczył dalszych przedłużeń.

Terry Collins, główny doradca polityczny AA ds. spraw motoryzacyjnych, nie widział w najbliższym czasie spadku cen.

Zaznaczył, że Europejczycy podróżujący na wakacje i osoby powracające do podróży lotniczych wywierają większą presję na ograniczone dostawy paliwa z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Ceny ropy naftowej i ich przejście do krajowych cen benzyny odegrały szczególnie dużą rolę w niedawnym wzroście inflacji towarów zbywalnych”, powiedział Bank Rezerw, podnosząc w środę oficjalną stopę pieniężną o 50 punktów w celu ograniczenia inflacji .

Według nowozelandzkiego urzędu statystycznego transport wniósł drugi największy wkład w roczną inflację konsumencką w kwartale marcowym. Było to spowodowane 32-procentowym wzrostem cen benzyny w ciągu roku.

READ  Najszybszy sposób na zdobycie domku na choinkę

„Marże na produkty rafinacji ropy naftowej znacznie wzrosły i oczekuje się, że przyczynią się one do wyższej inflacji cen paliw w niedalekiej perspektywie”, powiedział Bank Rezerw.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top