Ceny w Auckland: „Po prostu zszokowany” – Ogromne wzrosty zaczynają trafiać do skrzynki odbiorczej

Rachunki za drastycznie podwyższone stawki zaczęły w tym tygodniu trafiać do skrzynek odbiorczych właścicieli domów w Auckland. Zdjęcie/ Alex Burton

Właściciele domów otrzymali w tym tygodniu kilka konfrontacyjnych e-maili z Oakland Council, gdy rachunki za drastycznie podwyższone stawki zaczęły napływać do ich skrzynek odbiorczych.

Pewien emeryt, z którym rozmawiał Herald, podniósł swoje stawki o około 500 dolarów na kwartał w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku.

Za podwyżką stóp w tym roku stoją dwa czynniki.

Całkowity wzrost wskaźnika wynosi 5,6 procent, w tym nowy docelowy wskaźnik działań na rzecz klimatu.

Jednak średni wzrost stawek dla gospodarstw domowych wynosi 6,4 procent ze względu na plan stopniowego obniżania stawek biznesowych i stopniowego zwiększania stawek dla gospodarstw domowych w miarę upływu czasu.

Drugim powodem jest aktualizacja wyceny nieruchomości w minionym roku.

Faktury widziane przez Herald pokazują, że stawki mężczyzny z Auckland za jego dom w Panmore/Mount Wellington drastycznie wzrosły.

Ceny mężczyzny w okresie od lipca 2021 do czerwca 2022 wynosiły 879,01 dolarów na kwartał, gdy jego nieruchomość była wyceniana na 1,2 miliona dolarów.

Ostatnia faktura, jaką otrzymał dzisiaj, oszacowała jego udziały na 2,5 miliona dolarów, a ja zapłaciłem mu 1325,72 dolara na kwartał.

„Byłem po prostu zszokowany”, powiedział. „Teraz kosztuje mnie to 100 dolarów tygodniowo, plus do tego ceny wody”.

72-latek powiedział, że jeśli nie uzyska żadnego dochodu oprócz emerytury, będzie miał trudności.

„Mam trochę innych dochodów, ale nic wielkiego”, powiedział. „Gdybym polegał tylko na emeryturze państwowej, byłaby to jedna czwarta dochodu, który właśnie skonsumowałem w Oakland”.

Inny rachunek, który widział Herald, pokazuje, że stawki mieszkańców Sandringham wzrosły o 167 USD na kwartał.

W okresie rozliczeniowym od lipca 2021 do czerwca 2022 kapitał rezydenta wynosił 1,1 miliona USD, a kwartalnie pobierano 830 USD.

READ  Fonterra chce zwrócić udziałowcom 1 miliard dolarów do 2024 r., ponieważ podwoi się na nowozelandzkim mleku

Ich ostatni rachunek, za okres od lipca 2022 do czerwca 2023, wycenia nieruchomość na 1,8 mln USD i pobiera 997,13 USD na kwartał.

Zgodnie z nowym ćwiczeniem oceny domów, właściciele domów, których domy wzrosły bardziej niż średnia, mieliby wzrost stopy powyżej 6,4 procent. I odwrotnie, gdy wartość zmienia się mniej niż średnia.

Dyrektor Auckland Fiscal Policy Board, Andrew Duncan, powiedział, że zmiany stóp procentowych na rok podatkowy 2022/2023 zostały po raz pierwszy zweryfikowane w lutym tego roku.

Zostało to publicznie potwierdzone pod koniec czerwca, jako część rocznej opinii budżetowej Rady 2022/2023.

„Ogólny wzrost cen został utrzymany na poziomie 3,5 procent, co wcześniej uzgodniono w dziesięcioletnim budżecie na lata 2021-2031, o którym publicznie wspomniano w lutym 2021 r.” – powiedział Duncan.

Pierwsza rata jest płatna 31 sierpnia.

Subskrybuj Premium

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top