Chce kupić dom wakacyjny Marie Curie w Polsce, we Francji

Saint-Remy-Les-Chevrolet, Francja (AP) – para laureatów Nagrody Nobla Marie Sklodowska-Curie i Pierre Curie otrzymali od rządu polskiego polecenie zakupu domu we Francji od wakacji i weekendów od 1904 roku. 1906.

Dom, położony na południowo-zachodnich przedmieściach Paryża, był „częścią historii Polski” – powiedział w tym tygodniu na Twitterze premier Matteo Morawecki.

Kamienno-ceglany budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych (1300 stóp kwadratowych) w Saint-Remy-Les-Chevrolet jest wyceniony na 90 790 000 (50 000 950 000). Jest w stanie ruiny, ale według lokalnej firmy zajmującej się nieruchomościami Stephen Plaza jego tapeta, kominki i płytki podłogowe są starsze niż Curie.

Mówi się, że urodzona w Polsce Marie Curie mogła sama namalować niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku dla Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906” – powiedział Daniel Caso-Mingot, szef firmy zajmującej się nieruchomościami, który przyjechał z córkami, Ireną i Ewą.

„Przyjeżdżali tu w weekendy, święta wielkanocne, wakacje” – powiedział Caso-Mingot Associated Press, kiedy odwiedził nieruchomość w środę. „Nie przeprowadzono żadnych testów tej nieruchomości”.

Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wrócił do Paryża na spotkanie naukowe i został pobity na śmierć przez rydwan.

„Po tym wypadku Marie Curie wracała od czasu do czasu ze swoimi córkami, a potem przestała przychodzić” i dom o powierzchni 900 stóp kwadratowych. Sprzedano metry (9700 stóp kwadratowych) ogrodu, XIX-wieczny płaszcz ręczny i pompę wodną, ​​powiedział Caso-Mingot.

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro (240 000 dolarów).

Caso-Mingot uważa, że ​​jeśli ktoś chce w nią zainwestować, „kochaj od pierwszego wejrzenia i szanuj historię nieruchomości”.

Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że Marie Curie marnuje pieniądze podatników na dom, w którym nie spędziła wiele czasu.

READ  Polska oskarża Rosję o wyolbrzymione twierdzenia o ochronie środowiska na linii kanału | Polska

Ale prawicowy rząd postawił sobie za priorytet ochronę i utrzymanie ważnych miejsc i obiektów w historii Polski.

Urodzona w Warszawie w 1867 r. Jako Maria Skłodowska, uczona wyemigrowała do Paryża w 1891 r., Jako jedna z pierwszych kobiet studiujących nauki ścisłe na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej pracę i została pierwszą profesorką na prestiżowym uniwersytecie.

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henry Becquerel otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badanie radioaktywności.

Marie Curie otrzymała w 1911 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie radu i polonu. Ten ostatni nosi imię Polski.

Zmarł na chorobę popromienną w 1943 roku w Bosi we Francji. Marie i Pierre Curie są pochowani w paryskim Panteonie.

____

Relacja Schizlovska z Warszawy.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *