Chiny przygotowują się do zrzucenia na Ziemię skał księżycowych z niewidocznej strony Księżyca

Chiny przygotowują się do zrzucenia na Ziemię skał księżycowych z niewidocznej strony Księżyca

Kapsuła przewożąca ziemię z niewidocznej strony Księżyca zostanie spadochronem we wtorek na pustynię w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej.

Oczekuje się, że próbka pobrana przez lądownik Chang'e-6 Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej będzie najnowszym osiągnięciem w serii niemal bezbłędnych realizacji chińskich misji eksploracji Księżyca od 2007 roku.

Oto, co musisz wiedzieć o powrocie misji Chang'e-6 na Ziemię.

Chińska Agencja Kosmiczna nie potwierdziła jeszcze daty zakończenia misji.

Ale według Centrum lotów kosmicznych NASA GoddardOczekuje się, że kapsuła powrotna próbek Chang'e-6 wyląduje o godzinie 13:41 czasu wschodniego, czyli o 13:41 czasu lokalnego, w regionie Siziwang Banner w Mongolii Wewnętrznej, regionie w północnych Chinach.

Obsługuje ten kanał China Global Television Network, międzynarodowy kanał informacyjny należący do China State Broadcasting Corporation Transmisja wideo na żywo Przed przewidywanym czasem lądowania.

Nie nazywaj tego ciemną stroną księżyca, dostaje dużo światła słonecznego.

Ale kiedy patrzysz na niebo z Ziemi, widzisz tylko jedną stronę Księżyca, bliższą stronę. Jego twarz pokrywają szerokie, ciemne równiny, na których płynęła starożytna lawa.

Niewidoczna strona Księżyca – ta w połowie ukryta przed nami na Ziemi – jest inna. Ma mniej równin, więcej kraterów i grubszą skorupę, chociaż naukowcy nie są pewni dlaczego.

Być może nie będzie to już dłużej tajemnicą. Chiny wysłały tam dwie misje w celu zbadania, dlaczego różni się ona od bliższej strony.

Chiński program eksploracji Księżyca został nazwany na cześć chińskiej bogini księżyca Chang'e i pierwotnie został zaprojektowany w trzech fazach: orbita, lądowanie i pobieranie próbek. Pierwsze dwie sondy kosmiczne, Chang'e-1 i 2, okrążyły Księżyc, robiąc zdjęcia i mapując jego powierzchnię. Chang'e-3 wylądował na bliższej stronie Księżyca w 2013 r., a w 2019 r. Chang'e-4 dokonał tego samego po niewidocznej stronie. Następnie łaziki z obu misji dokładnie zbadały powierzchnię Księżyca.

READ  Doświadczenie: Wyczuwam choroby u ludzi | Życie i elegancja

Rok później statek kosmiczny Chang'e-5 wylądował i zebrał prawie cztery funty księżycowego regolitu, który następnie został wypuszczony na Ziemię. Dzięki tej misji Chiny stały się trzecim krajem – po Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim – który pozyskał próbkę z Księżyca.

Chang'e-6 wystrzelono 3 maja z większymi planami: przywiezieniem materiału z niewidocznej strony Księżyca. Ponieważ ta półkula nigdy nie jest zwrócona w stronę Ziemi, niemożliwa jest bezpośrednia komunikacja z lądownikami po drugiej stronie Księżyca, co utrudnia skuteczne dotarcie do niej. Chińska agencja kosmiczna wykorzystała dwa satelity krążące po orbicie Księżyca, Queqiao i Queqiao-2, do utrzymywania kontaktu z Chang'e-6 podczas misji.

Sonda spędziła kilka tygodni na orbicie wokół Księżyca, a następnie w czerwcu wylądowała na jego powierzchni. Zszedłem do miejsca na skraju basenu bieguna południowego-Itkin, najstarszego i najgłębszego krateru uderzeniowego na Księżycu.

Wyposażona w mechaniczną czerpak i wiertło sonda Chang'e-6 spędziła dwa dni na zbieraniu księżycowych skał i pyłu z otoczenia i wnętrza Księżyca. Próbki te następnie przechowywano na statku kosmicznym. Mały statek kosmiczny przymocowany z boku statku kosmicznego uchwycił obraz statku trzymającego podniesioną chińską flagę.

Następnie 3 czerwca na pokładzie statku kosmicznego wystrzelono rakietę, wysyłając próbki na orbitę wokół Księżyca. Materiał został następnie ponownie zebrany 6 czerwca przez statek kosmiczny, który pozostał na orbicie i był przygotowany do rozpoczęcia podróży powrotnej na Ziemię.

Gdzieś we wtorek pojemnik z próbką podejmie próbę ponownego wejścia w atmosferę ziemską. Jeśli misja taka jak Chang'e-4 zakończy się sukcesem, Chiny odzyskają materiał i rozpoczną się badania naukowe nad jego zawartością.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *