Chiny twierdzą, że ściśle monitorują szczątki rakiet pędzących w kierunku Earth Space News

Chiny twierdzą, że ściśle monitorują szczątki rakiet pędzących w kierunku Earth Space News

Pekin twierdzi, że niekontrolowany powrót szczątków rakietowych nie stanowi znaczącego zagrożenia dla nikogo na Ziemi.

Oczekuje się, że pozostałości dużej chińskiej rakiety rozprzestrzenią się w atmosferze w ten weekend w niekontrolowanym powrocie, który, jak twierdzi Pekin, ściśle śledzi, ale nie stanowi znaczącego zagrożenia dla nikogo na Ziemi.

Rakieta Long March 5B wystartowała w niedzielę, aby dostarczyć jednostkę laboratoryjną na nową chińską stację kosmiczną konstruowaną na orbicie, co oznacza trzeci lot najpotężniejszej chińskiej rakiety od czasu jej pierwszego wystrzelenia w 2020 roku.

Podobnie jak podczas pierwszych dwóch lotów, główny stopień główny rakiety – który ma 30 metrów długości i waży 22 tony (48 500 funtów) – osiągnął już niską orbitę i oczekuje się, że wycofa się w kierunku Ziemi po tarciu atmosferycznym. Według amerykańskich ekspertów to ciągnie ją w dół.

W końcu ciało rakiety rozpadnie się, gdy zapadnie się w atmosferę, ale jest na tyle duże, że wiele fragmentów prawdopodobnie przetrwa ognisty wnikanie szczątków deszczu na obszar o długości około 2000 kilometrów (1240 mil) i szerokości 70 kilometrów (44 mil). Niezależni analitycy z USA poinformowali w środę.

Nie da się z góry określić prawdopodobnej lokalizacji pola gruzu, chociaż eksperci będą mogli w najbliższych dniach zawęzić potencjalny obszar oddziaływania w pobliżu ponownego wejścia.

Według Aerospace Corp, finansowanego przez rząd think tanku non-profit w pobliżu Los Angeles, ponowne wejście do najnowszych dostępnych projektów śledzenia danych nastąpi około godziny 00:24 GMT w niedzielę, plus minus 16 godzin.

Ryzyko jest „dość niskie”

Ogólne ryzyko dla ludzi i mienia na Ziemi jest dość niskie, powiedział dziennikarzom analityk kosmiczny Ted Muelhaupt podczas briefingu prasowego, biorąc pod uwagę, że 75 procent powierzchni Ziemi na prawdopodobnej drodze gruzu to woda, pustynia lub las.

READ  Czy w centrum Drogi Mlecznej kryje się coś jeszcze?

Istnieje jednak możliwość, że części pocisku spadną nad zaludnionym obszarem, jak to miało miejsce w maju 2020 r., kiedy fragmenty innego chińskiego Long March 5B wylądowały na Wybrzeżu Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków w tym zachodnioafrykańskim kraju, chociaż nie odniosły obrażeń. Powiedział Mullhaupt.

W przeciwieństwie do tego, powiedział, Stany Zjednoczone i większość innych krajów odbywających loty kosmiczne generalnie dokładają dodatkowych kosztów, aby zaprojektować swoje rakiety, aby uniknąć dużych, niekontrolowanych powrotów – co jest nieuniknione, w dużej mierze obserwowane, ponieważ duża część stacji kosmicznej NASA Skylab spadła z orbitę W 1979 r. wylądował w Australii.

Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo, że ktoś zostanie ranny lub zabity w ten weekend w wyniku spadających odłamków pocisków waha się od jednego na 1000 do jednego na 230, czyli znacznie powyżej akceptowanego na całym świecie progu ryzyka obrażeń, wynoszącego jeden na 10 000, powiedział dziennikarzom.

Ale ryzyko dla każdej osoby jest znacznie niższe, rzędu sześciu szans na 10 bilionów. Dla porównania, powiedział, prawdopodobieństwo trafienia piorunem jest około 80 000 razy większe.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział, że prawdopodobieństwo, że szczątki mogą spowodować szkody w lotnictwie lub ludziach i mieniu na ziemi, jest bardzo niskie. Powiedział, że większość elementów pocisku zostanie zniszczona po powrocie.

W zeszłym roku NASA i inni oskarżyli Chiny o nieprzejrzystość po tym, jak rząd w Pekinie milczał na temat szacowanej ścieżki gruzu lub okna powrotnego dla ostatniego lotu rakiety z Długiego marca w maju 2021 r.

Gruz z tego lotu wylądował nieszkodliwie na Oceanie Indyjskim.

Kilka godzin po przemówieniu Zhao w środę, Chińska Agencja Kosmiczna (CMSA) podała przybliżoną lokalizację swojej najnowszej rakiety w rzadkim publicznym oświadczeniu. O godzinie 16:00 (0800 GMT) agencja poinformowała, że ​​rakieta krąży po orbicie eliptycznej z wysokością 263,2 km (163,5 mil) w najdalszym punkcie i 176,6 km (109,7 mil) w jej najbliższym.

READ  SpaceX wystrzeliło w tym roku 22 satelity Starlink podczas swojej 70. misji

CMSA nie przedstawił żadnych szacunkowych szczegółów dotyczących ponownego wejścia w środę.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *