Chris Dodul relacjonuje: Problem z telewizją w Polsce

Nic dziwnego, że beznadziejne działania podjęte przez polski urząd ds. Konkurencji przeciwko Televiza Bolsat i Discovery.

Muszą sprawdzić, czy przeciwko obu stronom zostaną podjęte działania karne.

Każdy, kto śledzi polski rynek, będzie wiedział, że od jakiegoś czasu krytykuje się sposób, w jaki nadawcy sprzedają swoje treści operatorom telewizyjnym. W rzeczywistości do UOKiK wpłynęło szereg skarg od operatorów, stowarzyszeń branżowych i konsumentów dotyczących „ograniczeń swobody tworzenia ofert programowych lub wyboru kanałów telewizyjnych”.

Patrząc na Televizza Bolsat i Discovery, sprzedają pakiety odpowiednio 28 i co najmniej sześciu kanałów, więc kupowanie poszczególnych kanałów z obu grup nie jest opłacalne dla operatorów. W rzeczywistości dwa kanały Bolsat kosztują więcej niż pełny pakiet 28 kanałów.

Nie trzeba dodawać, że ma to negatywny wpływ na operatorów i konsumentów. Jednocześnie utrzymuje dominującą pozycję na rynku Televisza Bolshoi i Discovery oraz zapobiega konkurencji.

UOKiK ma prawo nakładać kary w wysokości do 10% rocznych przychodów Televisza Polsat i Discovery za nadużywanie ich pozycji.

Chociaż poszczególni operatorzy kablowi nie skomentowali jeszcze niewiernych działań, Związek Pracodawców Mediów Elektrycznych i Telekomunikacji (MediaCom) wydał oświadczenie, w którym poinformował o wcześniejszym trzykrotnym powiadomieniu UOC. Wzywa do wyeliminowania takich praktyk stosowanych przez nadawców, które jej zdaniem dyskryminują operatorów kablowych i ich klientów, w związku z czym z zadowoleniem przyjmuje Televiza UOKIK przeciwko Bolsat i Discovery. Obaj nadawcy stanowią łącznie dwie trzecie widzów polskiej telewizji.

W międzyczasie Jersey Strażowski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE), powiedział lokalnym mediom, że branża kablowa od dawna czeka na interwencję UOKiK w tej sprawie. Jego zdaniem praktyki nadawców mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego rynku telewizyjnego.

Nic dziwnego, że takie praktyki nie są rzadkością w Polsce. Na przykład w Rumunii podjęto podobne działania dyscyplinarne wobec nadawców, ale ostatecznie niczego nie zmieniło. Piłka jest teraz wysoko na korcie UOKiK.

READ  ICO Film Festivals Forum zwołuje się przed Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty w Polsce

Więcej informacji o Chris Digital można znaleźć na stronie https://www.chrisdziadul.com

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *